Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Projekt tunelu v Hloubětíně vyjde Prahu na 346,54 milionu korun
Tunelový komplex Blanka. Foto: archiv

Projekt tunelu v Hloubětíně vyjde Prahu na 346,54 milionu korun

Projekt silničního tunelu v pražském Hloubětíně pod Kbelskou ulicí mezi křižovatkami s Poděbradskou a Kolbenovou ulicí vyjde magistrát na 346,54 milionu korun. Pro město ho vypracuje konsorcium Společnost Satra-Pragprojekt-Valbek-Hloubětínský tunel, kterou vede firma Satra. Vplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Náklady na stavbu tunelu jsou odhadnuty na 5,7 miliardy korun bez DPH. Kdy by se mohlo začít stavět, není zatím jasné, avšak podle dřívějších vyjádření představitelů města by to mohlo být v letech 2025 či 2026.

Vybraná společnost pro město vypracuje veškerou projektovou dokumentaci nutnou pro vydání potřebných povolení a rovněž dokumentaci pro výběr zhotovitele stavby a zajistí autorský dozor včetně souvisejících zaměření, průzkumů a studií.

„Nejdříve je nutné připravit dokumentaci pro řízení EIA (posouzení vlivu na životní prostředí), to by bylo prvních 18 měsíců. Poté začne pracovat na dokumentaci pro společné povolení, to by mělo být hotovo za 33 měsíců. Poté může proběhnout soutěž na výběr stavebníka a být zahájena stavba," řekl dosluhující primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Cílem stavby je zlepšit průjezdnosti po takzvaném průmyslovém polookruhu, který se skládá z Kbelské a Průmyslové ulice a propojuje Letňany na severovýchodě se Štěrboholy na jihovýchodě metropole. Denně po něm projedou desítky tisíc aut a plní funkci nedokončeného vnitřního i vnějšího okruhu.

Nový tunel nemá ulevit pouze řidičům, kteří oblastí snáz projedou, ale zlepší situaci na povrchu, kde vzniknou nová stromořadí, rekreační plochy a cesty pro pěší a cyklisty. Tunel bude měřit zhruba 670 metrů.

Město v minulosti zvažovalo, že polookruh v Malešicích rozšíří o dva pruhy, od toho však ustoupilo. Dopravní komplikace podle představitelů města nezpůsobuje nízká kapacita silnice, ale nedostatečná průjezdnost křižovatek. Město si proto nechalo udělat studii úprav na polookruhu, která kromě tunelu navrhuje i další úpravy. Průjezdnost křižovatek má zlepšit například vytvoření nových připojovacích a odpojovacích pruhů.

Paralelně se silnicemi pro auta vzniknou v Průmyslové ulici cyklostezky, které budou odděleny od aut. V místech, kudy povedou, bude vysázena zeleň a stromy.


Autor: ČTK

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

Včera ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Další články
Nahoru