Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský život

Projekt Splněná přání do školních lavic pomáhá dětem z ekonomicky slabších rodin

Mezi žáky a žákyněmi základních škol jsou i tací, jejichž ekonomické zázemí neumožňuje si pořídit všechny potřebné pomůcky. Na pomoc takto znevýhodněným žákům přichází městská část Praha 5 ve spolupráci se Základní školou Grafická a za přispění Evropský strukturálních fondů v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s nabídkou zapojit se do komunitní akce Splněná přání do školních lavic. 

„Doba, ve které vstupujeme do nového školního roku, je jednou z nejkomplikovanější. Všichni se více či méně potýkáme s riziky nemoci covid-19. Přesto všechno nesmíme zapomínat, že mezi námi jsou jedinci, pro které je nakažení koronavirem ve srovnání s osobní ekonomickou situací pouhou marginálií. Nechceme jako městská část být vůči těmto případům našich žáků lhostejní. Proto jsem přivítala inciativu námi zřizované Základní školy Grafická, a to pomoci dětem komunitně charitativním projektem,“ říká starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Sbírková akce Splněná přání do školních lavic funguje prostřednictvím webové stránky Místního akčního plánu Prahy 5 https://map.praha5.cz/ a facebookových profilů základních škol na Praze 5, které se do projektu přihlásily.

Podle pravidel projektu vše probíhá anonymně. Konkrétní jméno žáka ani zákonného zástupce nebude zveřejněno. „Žáci svá přání mohou případným dárcům vyjádřit prostřednictvím internetových platforem. Sám žák nebo jeho zákonný zástupce sdílí své přání, které doplní několika málo větami o tom, proč si přeje zrovna danou věc a jak ji v případě, že bude obdarován, hodlá využít. Samozřejmě nesmí chybět název školy, kterou konkrétní žák navštěvuje,“ uvedla ředitelka ZŠ Grafická a zároveň iniciátorka celého projektu Radmila Jedličková.

Případní dárci budou mít možnost prostřednictvím stejných platforem si vybrat konkrétního žáka, kterému se rozhodnou pomoci. Podle pravidel Splněných přání do škol bude mít na výběr finanční nebo materiálovou podporu.

Ve smyslu sbírky je na obdarovateli, zda se rozhodne obdarovanému věnovat věc novou či zánovní. Podmínkou pro věcné dary, které se rozhodne dárce věnovat, jsou čistota, bezzávadnost a zachovalost.

A jak konkrétně pomoc ze strany dárce prostřednictvím Splněných přání do školních lavic vypadá? „Věc, kterou chcete darovat (oblečení, kniha, společenská hra), vyfotíte a uvedete její parametry, a komu je určena. V případě zájmu doručíte předmět na sběrné místo a tam bude vydána příjemci. Předmětem daru jsou výhradně věci související se školní výukou a volnočasovými aktivitami,“ doplňuje Radmila Jedličková.


Ve dvacátém pátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

18. června 2021 v 17:15

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nový park v Libni

18. června 2021 v 06:53

Kolem dvou slepých ramen Vltavy v Libni vrostl nový park. Nabízí na ploše jednoho hektaru jak odpočinek v zeleni s okrasným jezírkem, mlhovištěm a chytrými lavičkami, tak i možnost sportovního vyžití – přímo v parku je na speciální běžecké tartanové dráze vedoucí okolo celého areálu umístěn měřič...

V Košířích na cibuleckém kopci vzniknou nové třídy pro děti i tělocvična

17. června 2021 ve 20:36

Praha 5 již představila dvě varianty, kde by se ve školním roce 2025/2026 měl otevřít nový školní areál, a to buď v ulici Nepomucká nebo v ulicích V Cibulkách-Na Výši. V době výstavby nové školy kapacitu pro prvňáčky dočasně navýší třídy přímo na cibuleckém kopci v areálu Tellus. Vzniknout by tu...

Praha 2 zve na Karlovo náměstí. Bude se cvičit jóga

16. června 2021 v 09:08

Pondělí 21. června bude Karlovo náměstí od 16:30 hodin patřit józe.Vstup je zdarma.

Praha 6: Nová komunitní zahradu Na Vypichu

16. června 2021 v 08:10

Na Vypichu vedle prodejny Kaufland vyrostla nová komunitní zahrada. Slavnostní otevření se koná dnes v 15 hodin.

Na Petříně se dnes otevírá nové informační centrum pro turisty

15. června 2021 v 09:30

Jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek – Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. 

Kampaň s tématem Voda je život ve středu na Vyšehradě

15. června 2021 v 09:22

Ve středu 16. června se uskuteční od 9 do 18 hodin na pražském Vyšehradě na ploše před Starým purkrabstvím zábavně-vzdělávací kampaň pro školy a širokou veřejnost s názvem Voda je život. Akci pořádá hlavní město Praha pod záštitou náměstka primátora hlavního města Prahy Petra Hlubučka. Jedná se...

Další články
Nahoru