Dnes Neděle - jasno 1°C
Zítra Pondělí - polojasno -1°C
Neděle 7. 3. 2021
Svátek má Tomáš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský život

Projekt Splněná přání do školních lavic pomáhá dětem z ekonomicky slabších rodin

Mezi žáky a žákyněmi základních škol jsou i tací, jejichž ekonomické zázemí neumožňuje si pořídit všechny potřebné pomůcky. Na pomoc takto znevýhodněným žákům přichází městská část Praha 5 ve spolupráci se Základní školou Grafická a za přispění Evropský strukturálních fondů v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s nabídkou zapojit se do komunitní akce Splněná přání do školních lavic. 

„Doba, ve které vstupujeme do nového školního roku, je jednou z nejkomplikovanější. Všichni se více či méně potýkáme s riziky nemoci covid-19. Přesto všechno nesmíme zapomínat, že mezi námi jsou jedinci, pro které je nakažení koronavirem ve srovnání s osobní ekonomickou situací pouhou marginálií. Nechceme jako městská část být vůči těmto případům našich žáků lhostejní. Proto jsem přivítala inciativu námi zřizované Základní školy Grafická, a to pomoci dětem komunitně charitativním projektem,“ říká starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Sbírková akce Splněná přání do školních lavic funguje prostřednictvím webové stránky Místního akčního plánu Prahy 5 https://map.praha5.cz/ a facebookových profilů základních škol na Praze 5, které se do projektu přihlásily.

Podle pravidel projektu vše probíhá anonymně. Konkrétní jméno žáka ani zákonného zástupce nebude zveřejněno. „Žáci svá přání mohou případným dárcům vyjádřit prostřednictvím internetových platforem. Sám žák nebo jeho zákonný zástupce sdílí své přání, které doplní několika málo větami o tom, proč si přeje zrovna danou věc a jak ji v případě, že bude obdarován, hodlá využít. Samozřejmě nesmí chybět název školy, kterou konkrétní žák navštěvuje,“ uvedla ředitelka ZŠ Grafická a zároveň iniciátorka celého projektu Radmila Jedličková.

Případní dárci budou mít možnost prostřednictvím stejných platforem si vybrat konkrétního žáka, kterému se rozhodnou pomoci. Podle pravidel Splněných přání do škol bude mít na výběr finanční nebo materiálovou podporu.

Ve smyslu sbírky je na obdarovateli, zda se rozhodne obdarovanému věnovat věc novou či zánovní. Podmínkou pro věcné dary, které se rozhodne dárce věnovat, jsou čistota, bezzávadnost a zachovalost.

A jak konkrétně pomoc ze strany dárce prostřednictvím Splněných přání do školních lavic vypadá? „Věc, kterou chcete darovat (oblečení, kniha, společenská hra), vyfotíte a uvedete její parametry, a komu je určena. V případě zájmu doručíte předmět na sběrné místo a tam bude vydána příjemci. Předmětem daru jsou výhradně věci související se školní výukou a volnočasovými aktivitami,“ doplňuje Radmila Jedličková.


Praha 6 poskytne dotace na sportovní aktivity, kulturu, ekologii i památky

Dnes v 08:21

Praha 6 i v letošním roce připravila dotační programy, jejichž cílem je podpořit sport a aktivní trávení volného času, ekologické projekty, péči o zeleň nebo zachování architektonického dědictví.

Ve Vysočanech bude Piskáčkova ulice

Včera v 09:23

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce...

Praha 4: Nezapomeňte zaplatit za psa

Včera v 08:58

Odbor finanční správy radnice čtvrté městské části upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

4. března 2021 v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Praha 6: Psychologická pomoc

3. března 2021 ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

3. března 2021 ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

3. března 2021 v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

2. března 2021 ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Další články
Nahoru