Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský život

Projekt Splněná přání do školních lavic pomáhá dětem z ekonomicky slabších rodin

Mezi žáky a žákyněmi základních škol jsou i tací, jejichž ekonomické zázemí neumožňuje si pořídit všechny potřebné pomůcky. Na pomoc takto znevýhodněným žákům přichází městská část Praha 5 ve spolupráci se Základní školou Grafická a za přispění Evropský strukturálních fondů v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s nabídkou zapojit se do komunitní akce Splněná přání do školních lavic. 

„Doba, ve které vstupujeme do nového školního roku, je jednou z nejkomplikovanější. Všichni se více či méně potýkáme s riziky nemoci covid-19. Přesto všechno nesmíme zapomínat, že mezi námi jsou jedinci, pro které je nakažení koronavirem ve srovnání s osobní ekonomickou situací pouhou marginálií. Nechceme jako městská část být vůči těmto případům našich žáků lhostejní. Proto jsem přivítala inciativu námi zřizované Základní školy Grafická, a to pomoci dětem komunitně charitativním projektem,“ říká starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Sbírková akce Splněná přání do školních lavic funguje prostřednictvím webové stránky Místního akčního plánu Prahy 5 https://map.praha5.cz/ a facebookových profilů základních škol na Praze 5, které se do projektu přihlásily.

Podle pravidel projektu vše probíhá anonymně. Konkrétní jméno žáka ani zákonného zástupce nebude zveřejněno. „Žáci svá přání mohou případným dárcům vyjádřit prostřednictvím internetových platforem. Sám žák nebo jeho zákonný zástupce sdílí své přání, které doplní několika málo větami o tom, proč si přeje zrovna danou věc a jak ji v případě, že bude obdarován, hodlá využít. Samozřejmě nesmí chybět název školy, kterou konkrétní žák navštěvuje,“ uvedla ředitelka ZŠ Grafická a zároveň iniciátorka celého projektu Radmila Jedličková.

Případní dárci budou mít možnost prostřednictvím stejných platforem si vybrat konkrétního žáka, kterému se rozhodnou pomoci. Podle pravidel Splněných přání do škol bude mít na výběr finanční nebo materiálovou podporu.

Ve smyslu sbírky je na obdarovateli, zda se rozhodne obdarovanému věnovat věc novou či zánovní. Podmínkou pro věcné dary, které se rozhodne dárce věnovat, jsou čistota, bezzávadnost a zachovalost.

A jak konkrétně pomoc ze strany dárce prostřednictvím Splněných přání do školních lavic vypadá? „Věc, kterou chcete darovat (oblečení, kniha, společenská hra), vyfotíte a uvedete její parametry, a komu je určena. V případě zájmu doručíte předmět na sběrné místo a tam bude vydána příjemci. Předmětem daru jsou výhradně věci související se školní výukou a volnočasovými aktivitami,“ doplňuje Radmila Jedličková.


Autor: TZ, red

Sociální pedagogové na školách se možná ještě letos dočkají ukotvení v zákoně

Včera ve 12:13

Není to školní psycholog ani sociální pracovník a už vůbec ne „doučovací“ služba. Sociální pedagog je výjimečná postava rozkročená mezi školou, dítětem a rodinou, která potřebuje speciální přístup a pomoc. V praxi se už mnohokrát osvědčil.

Portál Pražana se rozšiřuje o agendu poplatků za psy

27. ledna 2022 ve 21:49

Praha rozšiřuje Portál Pražana o další funkcionalitu, tentokrát se jedná o agendu místního poplatku ze psů. V současnosti je v provozu pilotní fáze projektu v Praze 3, další městské části budou brzy následovat. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.

Zvyšujeme počet košů na psí výkaly, uvedla Praha 5. Aktuálně je v ulicích 238 nádob

27. ledna 2022 ve 21:40

Na psí exkrementy je aktuálně na území Prahy 5 rozmístěno 238 košů. Jejich počet se postupně zvyšuje, uvedla městská část v tiskové zprávě. Na nejvíce exponovaných místech, jako je Smíchov, sídliště Barrandov a část Radlic navíc probíhá pravidelný úklid...

Nejlepší logo mají studenti z Prahy 5

27. ledna 2022 v 10:39

Studenti středních škol, kteří díky programu JA Studentská firma reálně podnikají, se v lednu utkali v soutěži JA Top Logo o nejlepší vizuální identitu studentské firmy. Nejprve proběhlo první kolo soutěže na regionální úrovni. Následně se krajští vítězové utkali v národním finále. Absolutní...

Komentovaná procházka: Žižkovské osobnosti 19. a 20. století

27. ledna 2022 v 08:38

Olšanskými hřbitovy provede Šárka Těšíková.

Radotín očima geologa

26. ledna 2022 v 16:32

Geologická vycházka se Štěpánem Rakem se bude konat v sobotu 29. ledna. Sraz je v 10 hodin před budovou vlakového nádraží v Radotíně.

Vyšehradským hřbitovem za uměleckými díly

26. ledna 2022 v 08:33

Komentovaná procházka se koná ve čtvrtek 27. ledna v 10:30 hodin.

Praha 4: Anketa k revitalizaci dětských hřišť Ohradní a Podolská

26. ledna 2022 v 06:59

Praha 4 plánuje letos revitalizovat dětská hřiště Ohradní a Podolská. Aby podoba a náplň hřišť co nejvíce vyhovovala dětským potřebám, připravila radnice krátkou anketu.

Praha 2 zve na Putování za Josefem Ladou

26. ledna 2022 v 06:07

Praha 2 připravila další venkovní hru. Tentokrát můžete putovat za Josefem Ladou. V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale většinu života strávil v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel...

Další články
Nahoru