dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - oblacno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
Pražský život

Projekt Splněná přání do školních lavic pomáhá dětem z ekonomicky slabších rodin

Mezi žáky a žákyněmi základních škol jsou i tací, jejichž ekonomické zázemí neumožňuje si pořídit všechny potřebné pomůcky. Na pomoc takto znevýhodněným žákům přichází městská část Praha 5 ve spolupráci se Základní školou Grafická a za přispění Evropský strukturálních fondů v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s nabídkou zapojit se do komunitní akce Splněná přání do školních lavic. 

„Doba, ve které vstupujeme do nového školního roku, je jednou z nejkomplikovanější. Všichni se více či méně potýkáme s riziky nemoci covid-19. Přesto všechno nesmíme zapomínat, že mezi námi jsou jedinci, pro které je nakažení koronavirem ve srovnání s osobní ekonomickou situací pouhou marginálií. Nechceme jako městská část být vůči těmto případům našich žáků lhostejní. Proto jsem přivítala inciativu námi zřizované Základní školy Grafická, a to pomoci dětem komunitně charitativním projektem,“ říká starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Sbírková akce Splněná přání do školních lavic funguje prostřednictvím webové stránky Místního akčního plánu Prahy 5 https://map.praha5.cz/ a facebookových profilů základních škol na Praze 5, které se do projektu přihlásily.

Podle pravidel projektu vše probíhá anonymně. Konkrétní jméno žáka ani zákonného zástupce nebude zveřejněno. „Žáci svá přání mohou případným dárcům vyjádřit prostřednictvím internetových platforem. Sám žák nebo jeho zákonný zástupce sdílí své přání, které doplní několika málo větami o tom, proč si přeje zrovna danou věc a jak ji v případě, že bude obdarován, hodlá využít. Samozřejmě nesmí chybět název školy, kterou konkrétní žák navštěvuje,“ uvedla ředitelka ZŠ Grafická a zároveň iniciátorka celého projektu Radmila Jedličková.

Případní dárci budou mít možnost prostřednictvím stejných platforem si vybrat konkrétního žáka, kterému se rozhodnou pomoci. Podle pravidel Splněných přání do škol bude mít na výběr finanční nebo materiálovou podporu.

Ve smyslu sbírky je na obdarovateli, zda se rozhodne obdarovanému věnovat věc novou či zánovní. Podmínkou pro věcné dary, které se rozhodne dárce věnovat, jsou čistota, bezzávadnost a zachovalost.

A jak konkrétně pomoc ze strany dárce prostřednictvím Splněných přání do školních lavic vypadá? „Věc, kterou chcete darovat (oblečení, kniha, společenská hra), vyfotíte a uvedete její parametry, a komu je určena. V případě zájmu doručíte předmět na sběrné místo a tam bude vydána příjemci. Předmětem daru jsou výhradně věci související se školní výukou a volnočasovými aktivitami,“ doplňuje Radmila Jedličková.


Praha 4 vaří online

Včera ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Ve čtyřicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

20. listopadu 2020 v 19:27

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru