dnes
Úterý - polojasno
21°C
zítra
Středa - zatazeno
22°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
22°C
Pražský život

Projekt Splněná přání do školních lavic pomáhá dětem z ekonomicky slabších rodin

Mezi žáky a žákyněmi základních škol jsou i tací, jejichž ekonomické zázemí neumožňuje si pořídit všechny potřebné pomůcky. Na pomoc takto znevýhodněným žákům přichází městská část Praha 5 ve spolupráci se Základní školou Grafická a za přispění Evropský strukturálních fondů v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s nabídkou zapojit se do komunitní akce Splněná přání do školních lavic. 

„Doba, ve které vstupujeme do nového školního roku, je jednou z nejkomplikovanější. Všichni se více či méně potýkáme s riziky nemoci covid-19. Přesto všechno nesmíme zapomínat, že mezi námi jsou jedinci, pro které je nakažení koronavirem ve srovnání s osobní ekonomickou situací pouhou marginálií. Nechceme jako městská část být vůči těmto případům našich žáků lhostejní. Proto jsem přivítala inciativu námi zřizované Základní školy Grafická, a to pomoci dětem komunitně charitativním projektem,“ říká starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Sbírková akce Splněná přání do školních lavic funguje prostřednictvím webové stránky Místního akčního plánu Prahy 5 https://map.praha5.cz/ a facebookových profilů základních škol na Praze 5, které se do projektu přihlásily.

Podle pravidel projektu vše probíhá anonymně. Konkrétní jméno žáka ani zákonného zástupce nebude zveřejněno. „Žáci svá přání mohou případným dárcům vyjádřit prostřednictvím internetových platforem. Sám žák nebo jeho zákonný zástupce sdílí své přání, které doplní několika málo větami o tom, proč si přeje zrovna danou věc a jak ji v případě, že bude obdarován, hodlá využít. Samozřejmě nesmí chybět název školy, kterou konkrétní žák navštěvuje,“ uvedla ředitelka ZŠ Grafická a zároveň iniciátorka celého projektu Radmila Jedličková.

Případní dárci budou mít možnost prostřednictvím stejných platforem si vybrat konkrétního žáka, kterému se rozhodnou pomoci. Podle pravidel Splněných přání do škol bude mít na výběr finanční nebo materiálovou podporu.

Ve smyslu sbírky je na obdarovateli, zda se rozhodne obdarovanému věnovat věc novou či zánovní. Podmínkou pro věcné dary, které se rozhodne dárce věnovat, jsou čistota, bezzávadnost a zachovalost.

A jak konkrétně pomoc ze strany dárce prostřednictvím Splněných přání do školních lavic vypadá? „Věc, kterou chcete darovat (oblečení, kniha, společenská hra), vyfotíte a uvedete její parametry, a komu je určena. V případě zájmu doručíte předmět na sběrné místo a tam bude vydána příjemci. Předmětem daru jsou výhradně věci související se školní výukou a volnočasovými aktivitami,“ doplňuje Radmila Jedličková.


Kasárna Karlín se rozloučí s létem bojovkou a buřtem

Dnes v 09:31

Nádvoří bývalých kasáren v Karlíně vytváří prostor, na který jinde v centru Prahy jen těžko narazíte. Najdete zde dětské hřiště, lehátka pod stromy a žádná auta na dohled. Kulturní centrum, které tu dnes provozuje kavárnu nebo sportoviště, se loučí s letní sezónou a pro rodiče s dětmi si na...

Tři osobnosti převezmou Čestné občanství Prahy 8

Dnes v 07:40

Obřadní síň Libeňského zámku zažije 29. září výjimečnou událost – udílení Čestných občanství Prahy 8. Slavnostní udílení čestných občanství v Praze 8 již pošesté. Ocenění Čestný občan Prahy 8 převezmou Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze 8, Plk....

Dožínky na Andělu

Včera v 10:05

Oslava úrody, přírody, dozrávajícího ovoce a lesních plodů, Dožínky, se konají ve středu 23. září na pěší zóně Anděl.

Muzika s pěnou

20. září 2020 ve 20:03

Praha 8 zve v sobotu 10. října od 14 hodin na dvůr Libeňského zámku, kde se koná hudebně společenské setkání Muzika s pěnou.

Komentovaná procházka Prahou 6: Z Ořechovky k baroknímu opevnění

19. září 2020 ve 22:19

Procházka s Prahou 6 s průvodkyní Hedvikou Čenkovou provede družstevní zástavbou pro státní zaměstnance a úředníky, kolem bývalé Masarykovy parcely a poté ulicí do míst, kde bývala cihelna Panenská. 

Svatováclavský pochod v Praze 13

19. září 2020 ve 21:49

Praha 13 společně se Střediskem sociálních služeb zvou v pátek 25. září nejen seniory na již tradiční Svatováclavský pochod. Startuje se v 10 hodin od Střediska sociálních služeb Prahy 13.

V Suchdole a Uhříněvsi nepoteče příští týden voda

18. září 2020 ve 20:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Sobota: Odpoledne v Praze 15

18. září 2020 v 18:46

Odpoledne plné zábavy, sportovních a uměleckých výkonů s mnohými atrakcemi, workshopy a překvapení.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

18. září 2020 v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku

18. září 2020 v 07:54

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Prahy zatím žádná. Loni v Praze bodovala Klíčovská alej na Proseku, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. 

Další články
Nahoru