Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zpravodajství

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim osvědčil a byl kladně přijat i rodiči, bude pokračovat natrvalo.

„Stačilo to, aby se před školou předešlo nebezpečným situacím spojeným zejména s neobratným parkováním a vysazováním dětí z vozidel v blízkosti vstupu do školy. Zároveň se zlepšily podmínky pro děti jezdící do školy MHD, na kole nebo přicházející pěšky,“ řekl místostarosta pro dopravu Jiří Lála.

Celý projekt doprovázela masivní informační kampaň a výzkum hodnotící zpětnou vazbu žáků, rodičů, zaměstnanců a rezidentů z okolí na fungování pilotní úpravy. „Velké poděkování za celkový přístup a odvedenou práci zaslouží vedení a klub přítel školy,“ dodal Jiří Lála.

Co ukázala anketa
Do dotazníkového šetření se zapojilo 308 respondentů, z toho 86 % byli rodiče žáků školy. 89 % vyjádřilo přání ponechat školní ulici Na Čihadle natrvalo. Toto řešení jim jednoznačně přináší více pozitiv než negativ. 148 respondentů zmiňovalo větší bezpečnost při příchodu do školy, 74 lidí vítalo klidnější cestu do školy, 34 se líbil komfortnější a uvolněnější pohyb a ráno bez stresu, 18 ocenilo lepší ovzduší a menší obavy pustit děti do školy samotné.

Mezi zápory rodiče nejčastěji zmiňovali zhoršenou situaci u dolního vchodu do školy v ulici Sušická, větší provoz v ulici Na Hanspaulce a šest respondentů tvrdilo, že je u školy větší zmatek v dopravě než před zavedením opatření.

Respondenti měli též možnost uvést jakýkoliv další podnět týkající se tohoto opatření. „Nejčastěji – patnáctkrát – zaznělo přání omezit ranní dopravu v širším okolí školy a čtrnáct účastníků ankety si přálo omezení ranní dopravy také u dolního vchodu v ulici Sušická,“ řekla Martina Galušková z Klubu přátel ZŠ Hanspaulka, která výsledky ankety představila.

Na základě vyhodnocení celého zkušebního provozu i ankety plánuje šestá městská část zavést školní ulici Na Čihadle natrvalo. Současně se pracuje také na dokončení dokumentace ke stavebnímu povolení na rekonstrukci této ulice, kde by měly přibýt zklidňující prvky.Autor: TZ, red

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru