dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražská kultura

Projekt scénických skic 8@8 oslaví své DesetiLETÍ

Jubilejním desátým ročníkem cyklu scénických skic 8@8 završí Divadlo LETÍ oslavy svého výročí. Projekt 8@8, jehož hlavním cílem je představit nejžhavější současné zahraniční i české divadelní hry, získal během let obrovskou popularitu. Jubilejní ročník navíc přináší překvapení: uvede texty, které čeští a zahraniční autoři napsali přímo jako dárek divadlu k DesetiLETÍ. 

Horké novinky autorů, jakými jsou např. Viliam Klimáček, Esteve Soler, Kateřina Rudčenková nebo Saara Turunen, uvede LETÍ 13. a 25. listopadu a 2. prosince ve Studiu Švandova divadla. Oslavy vyvrcholí 3. prosince Maratonem scénických skic.

Hlavním cílem projektu 8@8 je pravidelně představovat divákům i odborné veřejnosti zbrusu nové divadelní texty ve formě scénických skic. Jednotlivé večery cyklu koncipují tvůrci jako komorní skici k budoucím inscenacím. Nejde tedy o klasická scénická čtení, ale o zcela specifickou formu na pomezí čteného a inscenovaného divadla, která je natolik flexibilní, že umožňuje uvádět novinky řádově v měsících od jejich světové premiéry.

Hlavním producentem je Divadlo LETÍ, na projektu se však podílí i Agentura DILIA a Švandovo divadlo.

Agentura DILIA se snaží dlouhodobě podporovat a propagovat současnou dramatiku a cyklus scénických skic 8@8, na němž spolupracuje již deset let, zcela naplňuje tento cíl.

Divadlo LETÍ na projektu spolupracuje kromě zkušených režisérů (Petr Štindl, Martin Františák, Michal Lang, Alice Nellis) i s mladší střední generací divadelníků (Daniel Špinar, Marián Amsler, Martina Schlegelová, Natália Deáková) a pravidelně nechává prostor i pro studenty DAMU a jiných divadelních škol, případně pro jejich čerstvé absolventy (Jan Holec, Adam Svozil, Josef Kačmarčík), pro které je projekt obohacujícím setkáním se současnou dramatikou a zároveň možností vyzkoušet si bezbolestně a beztrestně některé inscenační postupy.

„Projekt 8@8 je v kontextu České republiky výjimečný a za deset sezón zaznamenal řadu úspěchů: objevil pro česká divadla nové autory, představil mladé herce, režiséry i scénografy, našel si početné publikum, a konečně zaznamenal i ohlas odborné kritiky, což u jednorázových projektů tohoto typu nebývá obvyklé. Ve výroční desáté sezóně v rámci oslav DesetiLETÍ jsme si tedy dovolili exkluzivní překvapení. Oslovili jsme autory, kteří s LETÍ v předchozích letech spolupracovali, s výzvou Nedávejte nám dárek, napište nám hru!,“ říká dramaturgyně Divadla LETÍ Marie Špalová.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru