Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projekt rekonstrukce náměstí Jana Palacha je před dokončením
Náměstí Jana Palacha. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Projekt rekonstrukce náměstí Jana Palacha je před dokončením

Město téměř dokončilo projekt dlouho připravované rekonstrukce náměstí Jana Palacha v Praze 1 a brzy podá žádost o územní rozhodnutí. Magistrát zároveň finalizuje dohodu s majiteli podzemních garáží. Praha kvůli vysoké požadované ceně nemůže garáže odkoupit, takže bude majitelům platit za nutné zásahy při rekonstrukci. ČTK a Českému rozhlasu to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). První úpravy by podle něj mohly začít za dva roky.

„Dokumentace se chystala strašně dlouho, protože uprostřed náměstí je soukromá stavba, která vznikla při rekonstrukci Rudolfina," uvedl Hlaváček, který do letošních komunálních voleb v hlavním městě povede kandidátku hnutí STAN.

Dodal, že požadavky majitelů jsou násobně nad posudkovou cenou, což zablokovalo možnost odkupu garáží. „Město musí nakupovat nemovitosti v určitém řádu a nemůže to být významně více, než je posudek," řekl.

Investiční odbor magistrátu z toho důvodu podle náměstka dokončuje dohodu s vlastníky o náhradách za zásahy provedené při rekonstrukci prostranství. „Musí se vstoupit do té konstrukce, do vzduchotechniky a podobně," řekl.

Finální vypořádání pak bude muset počkat zřejmě minimálně na konec nájemní smlouvy s městem, která skončí za zhruba deset let. Ani poté však nebude situace vyřešena a půjde o složitý majetkoprávní problém, dodal Hlaváček.

Plánovaná rekonstrukce by podle něj měla začít zhruba za dva roky úpravami tramvajové trati, které přinesou i změny zastávky Staroměstská. Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) se na zastávce v obou směrech rozšíří prostor pro cestující, přibude přechod nebo další stromořadí. Prozatímně město plánuje na podzim rozšířit bez stavebních zásahů jeden z nástupních ostrůvků ve směru z centra.

Samotné náměstí Jana Palacha bude podle Hlaváčka v další fázi z větší části pokryto kamennou dlažbou a před Rudolfinem vznikne příjemnější prostranství. Na náměstí také přibudou stromy. Scheinherr dodal, že přes celé náměstí povede pás pro cyklisty, který u hotelu Four Seasons zahne do Křižovnické ulice.

Náměstí Jana Palacha se nachází poblíž stanice metra Staroměstská a jsou na něm tři významné historické budovy – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Rudolfinum a Vysoká škola umělecko-průmyslová.


Autor: ČTK

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru