Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Projekt rekonstrukce náměstí Jana Palacha je před dokončením
Náměstí Jana Palacha. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Projekt rekonstrukce náměstí Jana Palacha je před dokončením

Město téměř dokončilo projekt dlouho připravované rekonstrukce náměstí Jana Palacha v Praze 1 a brzy podá žádost o územní rozhodnutí. Magistrát zároveň finalizuje dohodu s majiteli podzemních garáží. Praha kvůli vysoké požadované ceně nemůže garáže odkoupit, takže bude majitelům platit za nutné zásahy při rekonstrukci. ČTK a Českému rozhlasu to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). První úpravy by podle něj mohly začít za dva roky.

„Dokumentace se chystala strašně dlouho, protože uprostřed náměstí je soukromá stavba, která vznikla při rekonstrukci Rudolfina," uvedl Hlaváček, který do letošních komunálních voleb v hlavním městě povede kandidátku hnutí STAN.

Dodal, že požadavky majitelů jsou násobně nad posudkovou cenou, což zablokovalo možnost odkupu garáží. „Město musí nakupovat nemovitosti v určitém řádu a nemůže to být významně více, než je posudek," řekl.

Investiční odbor magistrátu z toho důvodu podle náměstka dokončuje dohodu s vlastníky o náhradách za zásahy provedené při rekonstrukci prostranství. „Musí se vstoupit do té konstrukce, do vzduchotechniky a podobně," řekl.

Finální vypořádání pak bude muset počkat zřejmě minimálně na konec nájemní smlouvy s městem, která skončí za zhruba deset let. Ani poté však nebude situace vyřešena a půjde o složitý majetkoprávní problém, dodal Hlaváček.

Plánovaná rekonstrukce by podle něj měla začít zhruba za dva roky úpravami tramvajové trati, které přinesou i změny zastávky Staroměstská. Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) se na zastávce v obou směrech rozšíří prostor pro cestující, přibude přechod nebo další stromořadí. Prozatímně město plánuje na podzim rozšířit bez stavebních zásahů jeden z nástupních ostrůvků ve směru z centra.

Samotné náměstí Jana Palacha bude podle Hlaváčka v další fázi z větší části pokryto kamennou dlažbou a před Rudolfinem vznikne příjemnější prostranství. Na náměstí také přibudou stromy. Scheinherr dodal, že přes celé náměstí povede pás pro cyklisty, který u hotelu Four Seasons zahne do Křižovnické ulice.

Náměstí Jana Palacha se nachází poblíž stanice metra Staroměstská a jsou na něm tři významné historické budovy – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Rudolfinum a Vysoká škola umělecko-průmyslová.


Autor: ČTK

Praha 12 má schválený rozpočet

Dnes ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru