Dnes Středa - skorojasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Projekt rekonstrukce náměstí Jana Palacha je před dokončením
Náměstí Jana Palacha. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Projekt rekonstrukce náměstí Jana Palacha je před dokončením

Město téměř dokončilo projekt dlouho připravované rekonstrukce náměstí Jana Palacha v Praze 1 a brzy podá žádost o územní rozhodnutí. Magistrát zároveň finalizuje dohodu s majiteli podzemních garáží. Praha kvůli vysoké požadované ceně nemůže garáže odkoupit, takže bude majitelům platit za nutné zásahy při rekonstrukci. ČTK a Českému rozhlasu to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). První úpravy by podle něj mohly začít za dva roky.

„Dokumentace se chystala strašně dlouho, protože uprostřed náměstí je soukromá stavba, která vznikla při rekonstrukci Rudolfina," uvedl Hlaváček, který do letošních komunálních voleb v hlavním městě povede kandidátku hnutí STAN.

Dodal, že požadavky majitelů jsou násobně nad posudkovou cenou, což zablokovalo možnost odkupu garáží. „Město musí nakupovat nemovitosti v určitém řádu a nemůže to být významně více, než je posudek," řekl.

Investiční odbor magistrátu z toho důvodu podle náměstka dokončuje dohodu s vlastníky o náhradách za zásahy provedené při rekonstrukci prostranství. „Musí se vstoupit do té konstrukce, do vzduchotechniky a podobně," řekl.

Finální vypořádání pak bude muset počkat zřejmě minimálně na konec nájemní smlouvy s městem, která skončí za zhruba deset let. Ani poté však nebude situace vyřešena a půjde o složitý majetkoprávní problém, dodal Hlaváček.

Plánovaná rekonstrukce by podle něj měla začít zhruba za dva roky úpravami tramvajové trati, které přinesou i změny zastávky Staroměstská. Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) se na zastávce v obou směrech rozšíří prostor pro cestující, přibude přechod nebo další stromořadí. Prozatímně město plánuje na podzim rozšířit bez stavebních zásahů jeden z nástupních ostrůvků ve směru z centra.

Samotné náměstí Jana Palacha bude podle Hlaváčka v další fázi z větší části pokryto kamennou dlažbou a před Rudolfinem vznikne příjemnější prostranství. Na náměstí také přibudou stromy. Scheinherr dodal, že přes celé náměstí povede pás pro cyklisty, který u hotelu Four Seasons zahne do Křižovnické ulice.

Náměstí Jana Palacha se nachází poblíž stanice metra Staroměstská a jsou na něm tři významné historické budovy – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Rudolfinum a Vysoká škola umělecko-průmyslová.


Autor: ČTK

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru