Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Projekt PRAHO! se z ulic rozšíří do nové publikace, autorka zatím svoji identitu tají

Projekt PRAHO!, který loni v říjnu začal oživovat veřejný prostor v metropoli několika desítkami básní na samolepkách, plakátech či billboardech a vzbudil značný zájem veřejnosti, se částečně rozšíří na novou platformu. 

Na jarní rovnodennost, která letos připadá na 20. března, vyjde první ze čtyř publikací PRAHO! Stejně jako u projektu v ulicích, který poběží dál, i tentokrát půjde o snahu propojit lidi dohromady. A také o upozornění na skutečnost, že umění samotné může nést různé formy.

Každá publikace bude dostupná na webu (https://prahoproject.cz/), a hlavně v pražských kavárnách či uměleckých institucích po celém městě.

Všechny básně rozmístěné po Praze jsou opatřeny číslem a QR kódem, odkazujícím na webové stránky s několika osobními otázkami, jako například: „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“; „Co nejzvláštnějšího se Ti kdy stalo?“ nebo „Považuješ tohle město za anonymní?“ „Od spuštění projektu se mi dostalo na 4 000 výpovědí, které nádherně poukazují na jedinečnost každého z nás. Mnohé si protiřečí, jiné se opakují. Časté jsou například zmínky o pocitu samoty či neporozumění. Lidé, možná i díky skutečnosti, že je projekt anonymní, se mnou sdílejí své největší obavy, tajemství nebo naopak zasílají svoji poezii, kresby či dokonce krátké filmy. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů zprava doleva, všemožných pocitů, uměleckých vyjádření a myšlenkových pochodů,“ říká autorka projektu PRAHO!, která zatím svou identitu tají. „Svoji identitu zatím odhalovat nechci – domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci,“ vysvětluje.

Právě zmíněné výpovědi budou tvořit hlavní část nové publikace. Na čtenáře jich bude čekat několik set, vybraných tak, aby byla obsažena snad všechna přestavitelná témata, která jsou pro dnešní společnost více či méně aktuální.

Nebudou chybět ani pro Prahu tak typické artefakty jako staré mapy nočních spojů města či charakteristické vůně této metropole. Nepůjde tedy jen o běžnou práci s papírem, snahou je jít za klasické pojetí tohoto materiálu, posunout jeho hranice dál. Ke čtenáři by se tak měla dostat nejen koncová informace a vizuální potěšení, každý svazek by měl navíc představovat možnost jakési vjemové interakce na různých rovinách.

Do každé publikace přispějí studenti uměleckých škol, jako je AVU, UMPRUM či FAMU, jejich dílem budou ilustrace či fotografické koncepty jednotlivých dílů.

Grafické zpracování, sazbu a tisk má na starosti grafické studio Voala. Čtyři díly vyjdou postupně vždy na rovnodennost či slunovrat, každá publikace se tak zaměří na jiné roční období. Každý díl bude sloužit jako aktuální výpověď Prahy pro Prahu, města pro město. 21. prosince 2022, kdy vyjde díl poslední, bude mít čtenář možnost nahlédnout do celého roku myšlenkových pochodů a pocitových map společnosti, která spolu s ním neoddělitelně přispívá k atmosféře celé Prahy. V publikacích bude navíc ukryto několik interaktivních částí. Jedna z nich, ve chvíli, kdy se všechny čtyři díly dají k sobě a utvoří knihu, navede na další pokračování projektu PRAHO!

„Na pozadí vzniku projektu PRAHO! stojí tři základní aspekty: Prvním z nich je snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění a třetí, v současnou chvíli ten nejdůležitější, touha propojit lidi dohromady a poukázat na skutečnost, že si můžeme být v tomto na první pohled odcizeném světě daleko blíž, než se může zdát. Právě na tento třetí aspekt se soustředí nově vznikající publikace,“ rekapituluje na závěr autorka projektu PRAHO!


Autor: Alo

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

28. září 2022 v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

SMOKIE revival a INA HANY BANY na Střeleckém ostrově

18. září 2022 v 08:39

V sobotu 24. září od 15 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert profesionálních kapel SMOKIE revival a INA HANY BANY. Těšit se můžete na nejslavnější hity od anglické hudební skupiny, která byla založena v roce 1965 a která byla populární zejména v 70. letech minulého...

Další články
Nahoru