Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Projekt PRAHO! se z ulic rozšíří do nové publikace, autorka zatím svoji identitu tají

Projekt PRAHO!, který loni v říjnu začal oživovat veřejný prostor v metropoli několika desítkami básní na samolepkách, plakátech či billboardech a vzbudil značný zájem veřejnosti, se částečně rozšíří na novou platformu. 

Na jarní rovnodennost, která letos připadá na 20. března, vyjde první ze čtyř publikací PRAHO! Stejně jako u projektu v ulicích, který poběží dál, i tentokrát půjde o snahu propojit lidi dohromady. A také o upozornění na skutečnost, že umění samotné může nést různé formy.

Každá publikace bude dostupná na webu (https://prahoproject.cz/), a hlavně v pražských kavárnách či uměleckých institucích po celém městě.

Všechny básně rozmístěné po Praze jsou opatřeny číslem a QR kódem, odkazujícím na webové stránky s několika osobními otázkami, jako například: „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“; „Co nejzvláštnějšího se Ti kdy stalo?“ nebo „Považuješ tohle město za anonymní?“ „Od spuštění projektu se mi dostalo na 4 000 výpovědí, které nádherně poukazují na jedinečnost každého z nás. Mnohé si protiřečí, jiné se opakují. Časté jsou například zmínky o pocitu samoty či neporozumění. Lidé, možná i díky skutečnosti, že je projekt anonymní, se mnou sdílejí své největší obavy, tajemství nebo naopak zasílají svoji poezii, kresby či dokonce krátké filmy. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů zprava doleva, všemožných pocitů, uměleckých vyjádření a myšlenkových pochodů,“ říká autorka projektu PRAHO!, která zatím svou identitu tají. „Svoji identitu zatím odhalovat nechci – domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci,“ vysvětluje.

Právě zmíněné výpovědi budou tvořit hlavní část nové publikace. Na čtenáře jich bude čekat několik set, vybraných tak, aby byla obsažena snad všechna přestavitelná témata, která jsou pro dnešní společnost více či méně aktuální.

Nebudou chybět ani pro Prahu tak typické artefakty jako staré mapy nočních spojů města či charakteristické vůně této metropole. Nepůjde tedy jen o běžnou práci s papírem, snahou je jít za klasické pojetí tohoto materiálu, posunout jeho hranice dál. Ke čtenáři by se tak měla dostat nejen koncová informace a vizuální potěšení, každý svazek by měl navíc představovat možnost jakési vjemové interakce na různých rovinách.

Do každé publikace přispějí studenti uměleckých škol, jako je AVU, UMPRUM či FAMU, jejich dílem budou ilustrace či fotografické koncepty jednotlivých dílů.

Grafické zpracování, sazbu a tisk má na starosti grafické studio Voala. Čtyři díly vyjdou postupně vždy na rovnodennost či slunovrat, každá publikace se tak zaměří na jiné roční období. Každý díl bude sloužit jako aktuální výpověď Prahy pro Prahu, města pro město. 21. prosince 2022, kdy vyjde díl poslední, bude mít čtenář možnost nahlédnout do celého roku myšlenkových pochodů a pocitových map společnosti, která spolu s ním neoddělitelně přispívá k atmosféře celé Prahy. V publikacích bude navíc ukryto několik interaktivních částí. Jedna z nich, ve chvíli, kdy se všechny čtyři díly dají k sobě a utvoří knihu, navede na další pokračování projektu PRAHO!

„Na pozadí vzniku projektu PRAHO! stojí tři základní aspekty: Prvním z nich je snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění a třetí, v současnou chvíli ten nejdůležitější, touha propojit lidi dohromady a poukázat na skutečnost, že si můžeme být v tomto na první pohled odcizeném světě daleko blíž, než se může zdát. Právě na tento třetí aspekt se soustředí nově vznikající publikace,“ rekapituluje na závěr autorka projektu PRAHO!


Autor: Alo

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

Dnes v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

Dnes v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Začínají Vysočanská nokturna v parku Zahrádky

12. května 2022 v 10:12

Od dnešního dne po celý červen, červenec, srpen a září se můžete vždy ve čtvrtek od 18 hodin zaposlouchat do hudby starých i současných mistrů ve vysočanském parku.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Válka očima současných ukrajinských umělců

9. května 2022 v 10:00

Výstava Invaze v Kobce 17 na Smíchovské náplavce ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců – Danyla Movchana (Lvov), Igora Guseva (Oděsa), Alexandra Naselenka (Oděsa). Všichni jsou nyní na Ukrajině a jejich díla vznikla v posledních týdnech válečného...

Výstava: Život má tisíce tváří

8. května 2022 v 07:23

I v květnu připravila Praha 11 tradiční výstavu v prostorách radnice. Své kresby na téma Život má tisíce tváří vystavuje Eva Frantálová.

NATURE FUTURE - Mladá evropská fotografie

6. května 2022 v 09:46

V rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie Francouzské velvyslanectví v České republice a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry, která jsou členy EUNIC Prague a se společností Veolia představují výstavu NATURE FUTURE – mladá evropská...

Praha 11 zve děti na pohádku

6. května 2022 v 07:03

V neděli 8. května je od 15 na Chodovské tvrzi připraveno loutkové divadlo pro děti Idunčino kvítí.

Další články
Nahoru