Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kultura

Projekt PRAHO! se z ulic rozšíří do nové publikace, autorka zatím svoji identitu tají

Projekt PRAHO!, který loni v říjnu začal oživovat veřejný prostor v metropoli několika desítkami básní na samolepkách, plakátech či billboardech a vzbudil značný zájem veřejnosti, se částečně rozšíří na novou platformu. 

Na jarní rovnodennost, která letos připadá na 20. března, vyjde první ze čtyř publikací PRAHO! Stejně jako u projektu v ulicích, který poběží dál, i tentokrát půjde o snahu propojit lidi dohromady. A také o upozornění na skutečnost, že umění samotné může nést různé formy.

Každá publikace bude dostupná na webu (https://prahoproject.cz/), a hlavně v pražských kavárnách či uměleckých institucích po celém městě.

Všechny básně rozmístěné po Praze jsou opatřeny číslem a QR kódem, odkazujícím na webové stránky s několika osobními otázkami, jako například: „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“; „Co nejzvláštnějšího se Ti kdy stalo?“ nebo „Považuješ tohle město za anonymní?“ „Od spuštění projektu se mi dostalo na 4 000 výpovědí, které nádherně poukazují na jedinečnost každého z nás. Mnohé si protiřečí, jiné se opakují. Časté jsou například zmínky o pocitu samoty či neporozumění. Lidé, možná i díky skutečnosti, že je projekt anonymní, se mnou sdílejí své největší obavy, tajemství nebo naopak zasílají svoji poezii, kresby či dokonce krátké filmy. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů zprava doleva, všemožných pocitů, uměleckých vyjádření a myšlenkových pochodů,“ říká autorka projektu PRAHO!, která zatím svou identitu tají. „Svoji identitu zatím odhalovat nechci – domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci,“ vysvětluje.

Právě zmíněné výpovědi budou tvořit hlavní část nové publikace. Na čtenáře jich bude čekat několik set, vybraných tak, aby byla obsažena snad všechna přestavitelná témata, která jsou pro dnešní společnost více či méně aktuální.

Nebudou chybět ani pro Prahu tak typické artefakty jako staré mapy nočních spojů města či charakteristické vůně této metropole. Nepůjde tedy jen o běžnou práci s papírem, snahou je jít za klasické pojetí tohoto materiálu, posunout jeho hranice dál. Ke čtenáři by se tak měla dostat nejen koncová informace a vizuální potěšení, každý svazek by měl navíc představovat možnost jakési vjemové interakce na různých rovinách.

Do každé publikace přispějí studenti uměleckých škol, jako je AVU, UMPRUM či FAMU, jejich dílem budou ilustrace či fotografické koncepty jednotlivých dílů.

Grafické zpracování, sazbu a tisk má na starosti grafické studio Voala. Čtyři díly vyjdou postupně vždy na rovnodennost či slunovrat, každá publikace se tak zaměří na jiné roční období. Každý díl bude sloužit jako aktuální výpověď Prahy pro Prahu, města pro město. 21. prosince 2022, kdy vyjde díl poslední, bude mít čtenář možnost nahlédnout do celého roku myšlenkových pochodů a pocitových map společnosti, která spolu s ním neoddělitelně přispívá k atmosféře celé Prahy. V publikacích bude navíc ukryto několik interaktivních částí. Jedna z nich, ve chvíli, kdy se všechny čtyři díly dají k sobě a utvoří knihu, navede na další pokračování projektu PRAHO!

„Na pozadí vzniku projektu PRAHO! stojí tři základní aspekty: Prvním z nich je snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění a třetí, v současnou chvíli ten nejdůležitější, touha propojit lidi dohromady a poukázat na skutečnost, že si můžeme být v tomto na první pohled odcizeném světě daleko blíž, než se může zdát. Právě na tento třetí aspekt se soustředí nově vznikající publikace,“ rekapituluje na závěr autorka projektu PRAHO!


Autor: Alo

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

Dnes v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

Dnes v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip, kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

Včera ve 14:54

Zpěvák David Pet včera slavnostně pokřtil ve čtvrtek svůj nový videoklip ke skladbě Vrásky Štěstí. Společnost mu přitom dělala nejen populární zpěvačka Lucie Vondráčková, ale také MMA zápasník David Kozma nebo lednová playmate Marie Langerová.

Popelka se vrací do Národního divadla

Včera v 07:00

Po devíti letech se do Národního divadla vrací originální verze baletu Popelka Jeana-Christopha Maillota. Francouzský choreograf vytvořil toto dílo v roce 1999 pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, jehož je umělecký ředitel.

Koncert projektu Anastasis

18. března 2023 v 16:30

Koncert projektu Anastasis, velko-jevištního díla nabízí v pondělí 24. dubna v 18:30 ty nejsilnější momenty připravovaného živého divadelního projektu. Představení zavede diváky do úplně jiné reality, do příběhu dvou světů, uslyší autorské písně se silnými texty, doplněné o prvky činohry i taneční...

Praha 6: Pražský Ukulele Band, Tři bílé vrány a Richard Tesařík

17. března 2023 v 11:03

Koncert unikátní formace vynikajících hráčů na ukulele a dalších brnkacích nástrojů a japonského vokálního tria s hostem Richardem Tesaříkem ve středu 5. dubna v 19:30.

Začne Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel

17. března 2023 v 09:33

To nejlepší z dílny ochotnických divadel uvidíte příští týden na přehlídce v KC Zahrada v Praze 11. Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel začne 24. března.

Moravské pašije - teátr Víti Marčíka

16. března 2023 v 18:15

K předvelikonoční době patří příběh posledních dnů Ježíše Krista. Jeho ztvárnění přiblíží teátr Víti Marčíka v neděli 19. března v 17 hodin.

Výstava: Poselství ukrytá v perníku

15. března 2023 v 07:13

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici českého perníkářství. Poselství ukrytá v perníku je výstavní projekt české malířky žijící ve Francii Andrey Schmidt. 

Výstava Olgy Michálkové

9. března 2023 v 16:39

Praha 1 zve na výstavu fotografií s názvem Olga Michálková – Selfies.

Jak umět krást – příručka mezinárodní zlodějiny v Rokoku

9. března 2023 v 08:07

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře inscenaci Oleksije Doryčevského Jak umět krást s podtitulem Příručka mezinárodní zlodějiny. Máte sousedy? A mají, co vy nemáte? Zveme vás na premiéru 24. března v Rokoku.

Další články
Nahoru