Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Projekt PRAHO! se z ulic rozšíří do nové publikace, autorka zatím svoji identitu tají

Projekt PRAHO!, který loni v říjnu začal oživovat veřejný prostor v metropoli několika desítkami básní na samolepkách, plakátech či billboardech a vzbudil značný zájem veřejnosti, se částečně rozšíří na novou platformu. 

Na jarní rovnodennost, která letos připadá na 20. března, vyjde první ze čtyř publikací PRAHO! Stejně jako u projektu v ulicích, který poběží dál, i tentokrát půjde o snahu propojit lidi dohromady. A také o upozornění na skutečnost, že umění samotné může nést různé formy.

Každá publikace bude dostupná na webu (https://prahoproject.cz/), a hlavně v pražských kavárnách či uměleckých institucích po celém městě.

Všechny básně rozmístěné po Praze jsou opatřeny číslem a QR kódem, odkazujícím na webové stránky s několika osobními otázkami, jako například: „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“; „Co nejzvláštnějšího se Ti kdy stalo?“ nebo „Považuješ tohle město za anonymní?“ „Od spuštění projektu se mi dostalo na 4 000 výpovědí, které nádherně poukazují na jedinečnost každého z nás. Mnohé si protiřečí, jiné se opakují. Časté jsou například zmínky o pocitu samoty či neporozumění. Lidé, možná i díky skutečnosti, že je projekt anonymní, se mnou sdílejí své největší obavy, tajemství nebo naopak zasílají svoji poezii, kresby či dokonce krátké filmy. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů zprava doleva, všemožných pocitů, uměleckých vyjádření a myšlenkových pochodů,“ říká autorka projektu PRAHO!, která zatím svou identitu tají. „Svoji identitu zatím odhalovat nechci – domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci,“ vysvětluje.

Právě zmíněné výpovědi budou tvořit hlavní část nové publikace. Na čtenáře jich bude čekat několik set, vybraných tak, aby byla obsažena snad všechna přestavitelná témata, která jsou pro dnešní společnost více či méně aktuální.

Nebudou chybět ani pro Prahu tak typické artefakty jako staré mapy nočních spojů města či charakteristické vůně této metropole. Nepůjde tedy jen o běžnou práci s papírem, snahou je jít za klasické pojetí tohoto materiálu, posunout jeho hranice dál. Ke čtenáři by se tak měla dostat nejen koncová informace a vizuální potěšení, každý svazek by měl navíc představovat možnost jakési vjemové interakce na různých rovinách.

Do každé publikace přispějí studenti uměleckých škol, jako je AVU, UMPRUM či FAMU, jejich dílem budou ilustrace či fotografické koncepty jednotlivých dílů.

Grafické zpracování, sazbu a tisk má na starosti grafické studio Voala. Čtyři díly vyjdou postupně vždy na rovnodennost či slunovrat, každá publikace se tak zaměří na jiné roční období. Každý díl bude sloužit jako aktuální výpověď Prahy pro Prahu, města pro město. 21. prosince 2022, kdy vyjde díl poslední, bude mít čtenář možnost nahlédnout do celého roku myšlenkových pochodů a pocitových map společnosti, která spolu s ním neoddělitelně přispívá k atmosféře celé Prahy. V publikacích bude navíc ukryto několik interaktivních částí. Jedna z nich, ve chvíli, kdy se všechny čtyři díly dají k sobě a utvoří knihu, navede na další pokračování projektu PRAHO!

„Na pozadí vzniku projektu PRAHO! stojí tři základní aspekty: Prvním z nich je snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění a třetí, v současnou chvíli ten nejdůležitější, touha propojit lidi dohromady a poukázat na skutečnost, že si můžeme být v tomto na první pohled odcizeném světě daleko blíž, než se může zdát. Právě na tento třetí aspekt se soustředí nově vznikající publikace,“ rekapituluje na závěr autorka projektu PRAHO!


Autor: Alo

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Včera ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Divadlo Viola oslavilo 60. narozeniny speciálním večerem

24. listopadu 2023 v 08:02

Legendární Viole, „nejmenšímu velkému divadle v Praze“, je letos 60! Oslavy, jejichž součástí byly například tematické výstavy fotografií či pořady České televize a Českého rozhlasu, vyvrcholily v neděli 19. listopadu. Symbolicky přesně 60 let poté, kdy měla ve Viole premiéru slavná Holanova Noc...

Poslední letošní premiéra v divadle Ponec bude o naší kůži

21. listopadu 2023 v 17:45

V závěru listopadu, dvacátého sedmého, od 20 hodin se v divadle Ponec poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. 

Oceněná inscenace O Pavlovi v Divadle Na zábradlí

21. listopadu 2023 v 08:22

Letošní novinka v repertoáru Divadla Na zábradlí, inscenace O Pavlovi, je sondou do vztahu chartistky Dani Horákové a jejího manžela, filmaře Pavla Juráčka. V hlavní roli Dani exceluje Anežka Kubátová, která za svůj výkon získala Cenu Divadelních novin (kategorie Ženský herecký výkon bez ohledu na...

Galerie 1: Tomáš Jetela X-Hyde Star Ancient Rhymes

19. listopadu 2023 v 10:55

Výstava malíře Tomáše Jetely v Galerii 1 od 29. listopadu.

Výstava: Konečně doma

17. listopadu 2023 v 10:51

Ve dnech 20. listopadu až 10. prosince se na piazzettě Národního divadla uskuteční exteriérová výstava s názvem Konečně doma, jejímž hlavním cílem je přiblížit veřejnosti důležitost náhradní rodinné péče.

Noc divadel 2023 přivede na jeviště Hamlety napříč generacemi

17. listopadu 2023 v 09:00

Letošní Noc divadel v Divadle Na zábradlí v sobotu 18. listopadu od 21 hodin bude mít punc výjimečnosti. Po představení oblíbené inscenace Hamleti se jeviště divadla stane místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů napříč generacemi. 

Další články
Nahoru