Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projekt měření kvality ovzduší na školách v Praze 4 pokračuje i letos
Přístroj na střeše branické školy. Foto: P4

Projekt měření kvality ovzduší na školách v Praze 4 pokračuje i letos

Na dvou základních školách v Praze 4, nově v Základní škole Školní v Braníku a nadále v Základní škole Filosofská na Sídlišti Novodvorská, pokračuje úspěšný projekt měření imisí, který Praha 4 odstartovala na konci roku 2021. Informoval o tom radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO).

Školy byly vybaveny moderními meteostanicemi a senzory kvality ovzduší s cílem žákům i široké veřejnosti názorně ukázat, jaký vzduch dýchají, naučit je kritické práci se statistickými daty a poukázat na místní rozdíly zatížení imisemi v Praze 4. Projekt je realizován v rámci místní Agendy 21.

„Jsem rád, že se prostředky na pokračování monitoringu kvality ovzduší podařilo v rozpočtu udržet i letos. Nejen že se žáci dozvědí více o prostředí, ve kterém žijí, ale zároveň si osvojí jednoduché statistické postupy a způsoby kritického hodnocení delších časových řad při vzájemném srovnání výsledků mezi oběma školami a profesionálními daty ze stanice ČHMÚ v Praze-Libuši,” vysvětlil radní. „Jsem sám zvědavý, zda se ukáží nějaké rozdíly pramenící z odlišné výškové polohy obou stanic,“ pokračoval.

Stanice v ZŠ Školní leží v nivě Vltavy a měla by statisticky vykázat více inverzních dní a zhoršených imisních situací, než stanice v ZŠ Filosofská, která je situována na vyvýšené plošině nad Vltavou. Data ze stanic najdete například zde: Školní – kvalita ovzduší | meteo a Filozofská – kvalita ovzduší | meteo.

Na škole Filosofská projekt běží od zmíněného počátku projektu na konci roku 2021, na Školní se jedná o novinku. Do konce roku 2023 bylo měření na spořilovské škole Jižní, Filozofská ji vystřídala.

„Pokud vás zajímají přesná data, navštivte platformu PinCity. Na ní získáte aktuální i historická data z obou stanic, a můžete se tak rozhodnout, zda si podle aktuální imisní situace půjdete třeba zaběhat, nebo s delším pobytem venku počkáte na lepší povětrnostní situaci,“ uzavřel radní Hrdinka.

Roční náklady související s provozem stanic jsou pro Prahu 4 zhruba 215 000 korun včetně DHP.


Autor: puc

Pražská lítačka letos již podvanácté

Dnes v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Dnes v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Včera v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Včera v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Včera v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

22. dubna 2024 v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

22. dubna 2024 v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

22. dubna 2024 v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

Další články
Nahoru