Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projekt Kořeny osobností v Troji obohatil popularizátor vědy Václav Cílek
Václav Cílek (vlevo) a Bohumil Černý. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Projekt Kořeny osobností v Troji obohatil popularizátor vědy Václav Cílek

Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. Svůj strom, jako 117. osobnost, zasadil český geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek. Informovala o tom mluvčí zahrady Michaela Bičíková.

Václav Cílek, který se narodil v roce 1955, své dětství a mládí strávil v Tanzanii, kde jeho otec pracoval jako geolog. V Tanzanii studoval anglicko-svahilskou střední školu a po návratu do Česka vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a následně Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy – obor geologie.

Pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR, v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a rovněž v Centru pro teoretická studia. Po několik let byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, s nímž doposud spolupracuje jako vědecký pracovník.

„Václav Cílek je jednou z nejvýznamnějších osobností české vědy a zvláště cenné je, že se snaží o její popularizaci a přiblížení laické veřejnosti, podobně jako botanická zahrada. Navíc spolupráce s geology a klimatology je pro nás velmi významná. Práce pana Cílka si velmi vážíme a mě osobně těší, že se stal součástí našeho projektu Kořeny osobností, kde se zařadil mezi další významné vědce,“ řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Ani my, ani stromy nejsme jenom individualitami, ale hlavně ekosystémy. Vlastně i projekt Kořeny osobností se stal ekosystémem, kde funguje symbióza mezi člověkem a stromem. Moc děkuji, že jsem se i já mohl stát jeho součástí,“ řekl Václav Cílek.

Unikátní bříza ‚Vaněk‘ s panašovanými listy

Václav Cílek v rámci projektu Kořeny osobností vysadil unikátní břízu bělokorou (Betula pendula), která je sice v naší krajině velmi běžná, nicméně kultivar ‚Vaněk‘ je unikát. Bez břízy bělokoré si nelze představit cesty a silnice na Vysočině nebo krajinu jižních Čech. Dorůstá výšky asi 25 metrů.

Větve jsou často převislé. Listy jsou trojúhelníkovité až kosníkovité a po okraji pilovité. Samčí květy jsou nápadné převislé jehnědy, zato samičí jsou zpočátku vzpřímené. Plodem je drobná nažka. Tato nezaměnitelná dřevina osidluje volné plochy, kde bývá často prvním stromem v lokalitě.

„Vybraný kultivar ‚Vaněk‘ je naprosto unikátní. Byl nalezen otcem pana Vaňka v lesích středních Čech. Slovo kultivar berme tak s nadhledem. Ovšem v rámci druhu není jiného kultivaru břízy bělokoré, která by měla takto panašované listy a svůj vzhled si bez obtíží podržela. Většinou se totiž setkáme s cizokrajnými břízami, které jsou panašované. Kdo jiný by měl vysadit takovou zvláštnost, a ještě k tomu domácího původu, než Václav Cílek. Vědec, který dokáže naslouchat přírodě a propojovat různé vědní obory,“ sdělil Tomáš Vencálek, kurátor dřevin, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá.

Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 117 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací.

„Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman,“ sdělila Bičíková.


Autor: Karel Netolický

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Další články
Nahoru