dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražská politika

Projekt Koloniály Prahy 1 chce vyřešit základní občanskou vybavenost

Nový projekt Daniela Hodka, 1. zástupce starosty Prahy 1, díky kterému by radnice mohla lépe a operativněji zajistit pro své občany základní občanskou vybavenost, vyburcovala reakce občanů, přicházející z celé městské části.

Vyplývá z nich, že myšlenka je dobrá, a celý projekt může přinést řešení, po kterém občané Prahy 1 volají.

hodek-daniel „Musím přiznat, že jsem si reakcemi občanů na tento projekt nebyl úplně jist. Praha 1 je přeci jen velmi specifické místo s velmi konzervativními obyvateli. I ten nejbohulibější projekt se zde může setkat s nepochopením a odmítnutím. V případě koloniálů jsem byl příjemně překvapen. Z mnoha reakcí mohu usuzovat, že tento záměr je nejen životaschopný, ale že to je správná cesta, která může občanům Prahy 1 reálně pomoci a ulehčit jim život v Praze 1,“ uvedl Daniel Hodek (ČSSD).

Žabky pro místní nestačí

Zhruba před sedmi lety se na území Prahy 1 začaly objevovat první prodejny sítě Žabka s ambicí, že se z nich stanou jakési záložní ledničky. Bohužel časem se tyto obchody nejen sortimentem, ale i cenami přeorientovaly na zahraniční turisty a očekávání radnice Prahy 1 nenaplnily.

Se současným stavem sortimentů Žabek nejsou spokojeni ani občané, ani radnice Prahy 1. Nejsou to ale jen Žabky. Problémem jsou také obchody asijských podnikatelů, které místostarosta Daniel Hodek nazývá „krmítky“ pro turisty a dodává: „Pokud nebytový prostor vlastní soukromník, nebo soukromá firma, Praha 1 do obchodněprávních vztahů soukromých subjektů nemůže zasahovat a ani nařizovat, co se kde bude prodávat.“

Ceny i sortiment určí radnice dle poptávky občanů

Problém nedostatečné nabídky základní občanské vybavenosti by mohlo účinně vyřešit zřízení mateřské společnosti jednotlivých obchodů. Jejím zřizovatelem by stejně, jako třeba u mateřských a základních škol, byla městská část Praha 1. Ta by tak měla možnost přímo ovlivňovat ceny i sortiment, dle poptávky svých občanů. Tímto způsobem by nebytové prostory byly využívány především pro občany Prahy 1.

„Pokud budu mít v příštím volebním období možnost ovlivňovat oblast obchodů a služeb, mým primárním cílem bude vybudovat síť jednotlivých koloniálů pro občany Prahy 1. Reálná situace i reakce občanů Prahy 1 mě utvrdily, že se jedná o přínosný a užitečný projekt,“ uzavřel Daniel Hodek.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru