Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Projekt Díky za VZPruhu přináší inspiraci k pohybu. Trenérce Smutné sport zachránil život
Trenérka stolního tenisu Daniela Smutná. Foto: VZP

Projekt Díky za VZPruhu přináší inspiraci k pohybu. Trenérce Smutné sport zachránil život

Videa se zábavnými cviky pro celou rodinu, informace o pohybových aktivitách a inspirativní příběhy lidí, kteří přivádí děti ke sportování. Takový je nový web projektu Díky za VZPruhu, za kterým stojí Všeobecná zdravotní pojišťovna společně s akcí Díky, trenére. 

Každý týden jedna trenérka nebo trenér připraví pro veřejnost a zejména pro děti pohybovou výzvu nebo cvik, po jehož splnění může kdokoliv dostat zajímavou cenu.

„Tento projekt vnímáme jako významný krok k prevenci a zdravému životnímu stylu, které jsou hlavně v dnešní době důležité. Další plány budeme postupně představovat, děti se mohou těšit i na zajímavé soutěže,“ řekl Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

V prvním dubnovém týdnu se v rámci projektu Díky za VZPruhu představí trenérka stolního tenisu Daniela Smutná. Její příběh je více než inspirativní – před několika lety totiž zničehonic během letních prázdnin onemocněla virovým zánětem mozku a mozkových blan. I když se díky správné diagnostice podařilo předejít nejhoršímu, postihlo trenérku pravostranné ochrnutí – nemohla pohnout pravou rukou ani nohou. „Podle primáře prý tohle mnoho lidí nepřežije,“ popsala Smutná, trenérka ze Sokolu Plzeň, která rok strávila na invalidním vozíku.

A právě sport a její kolektiv z klubu jí zásadně pomohl. „V nemocnici jsem viděla lidi, jak vedle mě umírali. Ztratili smysl života, nevěděli, pro co se snažit bojovat. Za mnou kromě rodiny a přátel chodili do nemocnice také mí svěřenci a spoluhráči z týmu. Všichni mi říkali, že mám zakázáno se vzdávat, hecovali mě. Byli pro mě největší hnací silou,“ dodává Smutná, která ten smysl nikdy neztratila. „Sport mě naučil se také nevzdávat, toho jsem se držela. V podstatě mi zachránil život.“ Trenérka se z těžké nemoci dostala, po roce rehabilitací se postavila z vozíku na nohy.

Také proto se Smutná snaží přivádět děti ke sportování. A proto, když byla oslovena ke spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na projektu Díky za VZPruhu, neváhala. V současné době, kdy jsou zavřené kluby a sportoviště pro amatéry, není sportování lehké. „Opravdu se bojím, že děti už nenajdou důvod vstát a jít si zahrát ven, zkusit bojovat a vystoupit z komfortní zóny, ve které se jim líbí, ale která je nepřipraví na život,“ řekla Smutná. V rámci projektu si proto připravila pohybovou výzvu, kterou najdete začátkem příštího týdne na webových stránkách www.dikyzavzpruhu.cz a sociálních sítích VZP.

V polovině dubna se představí trenérka ledního hokeje Blanka Jiskrová z Energie Karlovy Vary. Ta je na plný úvazek učitelkou prvňáčků, na zimáku pak připravuje děti od úplně nejmenších po dorostence. Dále pak fotbalista Rostislav Vaněk z FK Šumperk, který se v současné době potýká s onemocněním jater a fotbalová komunita mu rovněž pomáhá. Zajímavou pohybovou výzvu představí Monika Chromá z florbalového klubu v Židenicích. Mladá trenérka bojuje proti šikaně. Jedná se o trenéry, kteří se dostali do širšího okruhu sportovně společenské akce Díky, trenére.
Kromě toho jsou na webu www.dikyzavzpruhu.cz také blogy a další užitečné informace týkající se prevence.
Autor: TZ, red

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

25. března 2023 ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Turnaj ve stolním tenise O plecháček

20. března 2023 ve 20:24

Čtyři stoly, čtyři kategorie a krásné ceny v neděli 26. března na turnaji ve stolním tenise.

Maraton pro roztroušenou sklerózu podpoří pacienty s tímto onemocněním

20. března 2023 v 09:31

Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou. Zapojí se do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) a společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokoří vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či...

Březnové plavání s Prahou 1

18. března 2023 ve 21:52

Závod v plavání O pohár Prahy 1 se koná v bazénu Tyršova domu v sobotu 25. března od 14 do 18 hodin.

Nordic walking v Praze 14

15. března 2023 ve 14:59

Dynamická chůze se speciálními sportovními holemi s Hanou Dvořákovou v pondělí 20. března.

S Běžeckou školou Prahy 4 na Dívčí hrady

14. března 2023 v 11:52

Předposlední výběh Běžecké školy Prahy 4 ze Žlutých lázní bude pro pomalou skupinu 8 kilometrů s perfektními výhledy na Prahu 4 z Dívčích hradů.

Praha 14: Pochod pro mozek

7. března 2023 ve 14:41

Kondiční chůze spojená s posilováním mozku hravou formou 15. března od 9 do 13 hodin. Projdete okolí KC Kardašovská, odkud je vycházka vedena, dále na Lehovec, Kyje, Hloubětín, rozhledna Doubravka.

Krčská čtyřka – závod o pohár starosty Prahy 4

7. března 2023 v 10:24

Se vstupem Běžecké školy Prahy 4 do jejího desátého ročníku připravila radnice první běžecký závod s názvem Krčská čtyřka o pohár starosty MČ Prahy 4.

Bruslařská sezóna na Dvojce je prodloužena

24. února 2023 v 08:15

V Grébovce i v Jammertale na Folimance prodloužila Praha 2 bruslařskou sezónu. Na kluzištích můžete bruslit do 5. března.

Praha 14: Turnaj ve stolním tenisu o pohár starosty

22. února 2023 ve 21:17

Poměřit své síly ve stolním tenisu můžete na turnaji pro amatérské hráče a hráčky v sobotu 11. března.

Prague Spirit Festival: Jóga, koncerty, muzikoterapie, otužování

18. února 2023 v 07:13

Čtyřdenní 13. ročník Prague Spirit Festivalu s inspirativním tematickým programem se uskuteční od 16. do 19. března v multifunkčním centru Space Žitná 7 a na Novotného lávce.

Kreativní dílna Zastav se a tvoř v Galerii 9

14. února 2023 v 07:38

Dílna je určena pro všechny věkové kategorie, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo.

Zimní hry Prahy 9 zvou na víkend

10. února 2023 v 07:12

Týden plný sportovních dovedností na ledě na Střížkově pokračuje i během víkendu. Na programu budou hokejový den, soutěže o ceny a bruslení s Olafem.

Další články
Nahoru