Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Projekt centra Savarin skupiny Crestyl má souhlas památkářů
Projekt Savarin zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov. Vizualizace: Crestyl

Projekt centra Savarin skupiny Crestyl má souhlas památkářů

Obchodní komplex, který plánuje developerská skupina Crestyl ve vnitrobloku paláce Savarin u pražského Václavského náměstí, má kladný posudek památkářů. ČTK o tom informoval mluvčí skupiny Ondřej Micka. Projekt je nyní v územním řízení, s ohledem na lokalitu v pražské památkové rezervaci je souhlas památkářů nezbytný pro vydání územního rozhodnutí. Pražský magistrát zvažuje, že v podzemí plánovaného centra umístí Slovanskou epopej Alfonse Muchy, tomu se však soudně brání malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková.

Palác Savarin začala skupina Crestyl rekonstruovat koncem roku 2021, veřejnosti se podle Micky otevře v příštím roce. Kromě toho je v plánu vybudování obchodního a kancelářského komplexu pasáží a podzemních prostor, které propojí ulice Na Příkopě, V Cípu a Jindřišská s Václavským náměstím.

Ministerstvo kultury loni zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi projektu přestavby, který následně firma stáhla a nedávno požádala o územní rozhodnutí pro novou verzi vytvořenou studiem britského designéra a architekta Thomase Heatherwicka. Aktuální kladné stanovisko podle firmy vydal magistrátní odbor památkové péče po konzultaci s Národní památkovým ústavem.

Centrum se bude podle informací developera skládat ze čtyř na sebe navazujících samostatných částí s vlastním způsobem využití. Středobodem projektu bude historická budova jízdárny, kolem které vznikne ve vnitrobloku náměstí se zahradou, kavárnami a restauracemi. Kromě obchodních a kancelářských prostor bude podle Micky součástí projektu i prostor určený zejména pro kulturní a společenské akce nebo nový vstup do metra.

Minulé vedení magistrátu uzavřelo předběžnou dohodu s Crestylem ohledně Slovanské epopeje, podle které by mohla být slavná plátna v budoucnu umístěna v prostorech vybudovaných v podzemí projektu. Letos malířův příbuzný John Mucha po dohodě s vedením města ukončil dlouholetý soudní spor, kterým zpochybňoval vlastnictví obrazů Prahou kvůli tomu, že stále nevybudovala odpovídající výstavní prostory, což bylo Muchovou podmínkou pro jejich darování.

Následně novou žalobu na vlastníka epopeje podala druhá malířova dědička Mucha Plocková. Zároveň požádala o předběžné opatření, které by zabránilo městu do rozhodnutí o vlastnictví pláten uzavřít nájemní smlouvu na prostory v Savarinu.

Soud jí v tom nedávno vyhověl, primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09) následně uvedl, že magistrát se proti rozhodnutí odvolá. Slovanská epopej je nyní zapůjčena na zámek v Moravském Krumlově, a to do roku 2026.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru