Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projekt centra Savarin skupiny Crestyl má souhlas památkářů
Projekt Savarin zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov. Vizualizace: Crestyl

Projekt centra Savarin skupiny Crestyl má souhlas památkářů

Obchodní komplex, který plánuje developerská skupina Crestyl ve vnitrobloku paláce Savarin u pražského Václavského náměstí, má kladný posudek památkářů. ČTK o tom informoval mluvčí skupiny Ondřej Micka. Projekt je nyní v územním řízení, s ohledem na lokalitu v pražské památkové rezervaci je souhlas památkářů nezbytný pro vydání územního rozhodnutí. Pražský magistrát zvažuje, že v podzemí plánovaného centra umístí Slovanskou epopej Alfonse Muchy, tomu se však soudně brání malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková.

Palác Savarin začala skupina Crestyl rekonstruovat koncem roku 2021, veřejnosti se podle Micky otevře v příštím roce. Kromě toho je v plánu vybudování obchodního a kancelářského komplexu pasáží a podzemních prostor, které propojí ulice Na Příkopě, V Cípu a Jindřišská s Václavským náměstím.

Ministerstvo kultury loni zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi projektu přestavby, který následně firma stáhla a nedávno požádala o územní rozhodnutí pro novou verzi vytvořenou studiem britského designéra a architekta Thomase Heatherwicka. Aktuální kladné stanovisko podle firmy vydal magistrátní odbor památkové péče po konzultaci s Národní památkovým ústavem.

Centrum se bude podle informací developera skládat ze čtyř na sebe navazujících samostatných částí s vlastním způsobem využití. Středobodem projektu bude historická budova jízdárny, kolem které vznikne ve vnitrobloku náměstí se zahradou, kavárnami a restauracemi. Kromě obchodních a kancelářských prostor bude podle Micky součástí projektu i prostor určený zejména pro kulturní a společenské akce nebo nový vstup do metra.

Minulé vedení magistrátu uzavřelo předběžnou dohodu s Crestylem ohledně Slovanské epopeje, podle které by mohla být slavná plátna v budoucnu umístěna v prostorech vybudovaných v podzemí projektu. Letos malířův příbuzný John Mucha po dohodě s vedením města ukončil dlouholetý soudní spor, kterým zpochybňoval vlastnictví obrazů Prahou kvůli tomu, že stále nevybudovala odpovídající výstavní prostory, což bylo Muchovou podmínkou pro jejich darování.

Následně novou žalobu na vlastníka epopeje podala druhá malířova dědička Mucha Plocková. Zároveň požádala o předběžné opatření, které by zabránilo městu do rozhodnutí o vlastnictví pláten uzavřít nájemní smlouvu na prostory v Savarinu.

Soud jí v tom nedávno vyhověl, primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09) následně uvedl, že magistrát se proti rozhodnutí odvolá. Slovanská epopej je nyní zapůjčena na zámek v Moravském Krumlově, a to do roku 2026.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru