Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatil biolog Jiří Friml
Profesor Friml vysadil lípu velkolistou. Foto: BZ

Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatil biolog Jiří Friml

Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. 

Do projektu Kořeny osobností se zapojil biolog, profesor Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat., který vysadil lípu velkolistou Tilia platyphyllos var. vitifolia, jejíž listy připomínají révu vinnou. Profesor Jiří Friml se zabývá rostlinnou fyziologií, zejména růstem rostlin a jeho hormonálním řízením. V současné době žije a pracuje v Rakousku.

Je již 112. osobností, která zanechala svou stopu v projektu trojské botanické zahrady, a zařadil se tak mezi další představitele našeho i zahraničního veřejného života, jako jsou vědci, lékaři, státníci, váleční veteráni, umělci a sportovci.

Jiří Friml (* 1973) je český biolog, odborník na rostlinnou fyziologií, zejména růst rostlin a jeho hormonální řízení. Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Doktorské studium absolvoval v Institutu Maxe Plancka v Kolíně nad Rýnem a doktorát obhájil na Kolínské univerzitě. V roce 2006, v pouhých 33 letech, byl jmenován profesorem a vedoucím ústavu buněčné biologie rostlin na univerzitě v německém Göttingenu. V současnosti působí v Institute of Science and Technology Austria, nově založeném středisku vědy v rakouském Klosterneuburgu. Centrem jeho zájmu je rostlinný hormon auxin, který řídí mj. vývoj embryí, růst kořenů, tvorbu listů a květů, zrání plodů nebo třeba otáčení slunečnice za sluncem. Jiří Friml získal řadu domácích i mezinárodních ocenění, mimo jiné Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě, Cenu Charlese Alberta Shulla Americké společnosti pro rostlinnou biologii, zlatou medaili Evropské organizace pro molekulární biologii, Cenu Körberovy nadace za evropskou vědu nebo Cenu Františka Běhounka udělovanou Ministerstvem školství a tělovýchovy ČR.Autor: TZ, red

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto městských částech

Dnes v 10:46

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na začátek prosince. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6 na jaře a v létě rozkvete, radnice připravuje nové záhony

Včera v 09:58

V Praze 6 na jaře rozkvetou nové záhony. Jejich přípravu v listopadu zahájil odbor životního prostředí radnice. Přibudou záhony trvalek, letniček i nové květnaté pásy.

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

26. listopadu 2021 ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

26. listopadu 2021 v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 podpoří komunitní zahrady

23. listopadu 2021 ve 12:54

Radnice Prahy 5 chce v příštím roce finančně podpořit vznik komunitních zahrad.

Praha 4: Setkání k revitalizaci Roztylského náměstí je zrušeno

22. listopadu 2021 ve 14:14

Setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever, plánované na úterý 23. listopadu se nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.

Další články
Nahoru