Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatil biolog Jiří Friml
Profesor Friml vysadil lípu velkolistou. Foto: BZ

Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatil biolog Jiří Friml

Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. 

Do projektu Kořeny osobností se zapojil biolog, profesor Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat., který vysadil lípu velkolistou Tilia platyphyllos var. vitifolia, jejíž listy připomínají révu vinnou. Profesor Jiří Friml se zabývá rostlinnou fyziologií, zejména růstem rostlin a jeho hormonálním řízením. V současné době žije a pracuje v Rakousku.

Je již 112. osobností, která zanechala svou stopu v projektu trojské botanické zahrady, a zařadil se tak mezi další představitele našeho i zahraničního veřejného života, jako jsou vědci, lékaři, státníci, váleční veteráni, umělci a sportovci.

Jiří Friml (* 1973) je český biolog, odborník na rostlinnou fyziologií, zejména růst rostlin a jeho hormonální řízení. Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Doktorské studium absolvoval v Institutu Maxe Plancka v Kolíně nad Rýnem a doktorát obhájil na Kolínské univerzitě. V roce 2006, v pouhých 33 letech, byl jmenován profesorem a vedoucím ústavu buněčné biologie rostlin na univerzitě v německém Göttingenu. V současnosti působí v Institute of Science and Technology Austria, nově založeném středisku vědy v rakouském Klosterneuburgu. Centrem jeho zájmu je rostlinný hormon auxin, který řídí mj. vývoj embryí, růst kořenů, tvorbu listů a květů, zrání plodů nebo třeba otáčení slunečnice za sluncem. Jiří Friml získal řadu domácích i mezinárodních ocenění, mimo jiné Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě, Cenu Charlese Alberta Shulla Americké společnosti pro rostlinnou biologii, zlatou medaili Evropské organizace pro molekulární biologii, Cenu Körberovy nadace za evropskou vědu nebo Cenu Františka Běhounka udělovanou Ministerstvem školství a tělovýchovy ČR.Autor: TZ, red

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Dnes v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Dnes v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Dnes v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Dnes v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

Včera v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

Včera v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

12. dubna 2024 v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Další články
Nahoru