Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatil biolog Jiří Friml
Profesor Friml vysadil lípu velkolistou. Foto: BZ

Projekt Botanické zahrady Praha Kořeny osobností obohatil biolog Jiří Friml

Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. 

Do projektu Kořeny osobností se zapojil biolog, profesor Jiří Friml, Ph.D., Dr. rer. nat., který vysadil lípu velkolistou Tilia platyphyllos var. vitifolia, jejíž listy připomínají révu vinnou. Profesor Jiří Friml se zabývá rostlinnou fyziologií, zejména růstem rostlin a jeho hormonálním řízením. V současné době žije a pracuje v Rakousku.

Je již 112. osobností, která zanechala svou stopu v projektu trojské botanické zahrady, a zařadil se tak mezi další představitele našeho i zahraničního veřejného života, jako jsou vědci, lékaři, státníci, váleční veteráni, umělci a sportovci.

Jiří Friml (* 1973) je český biolog, odborník na rostlinnou fyziologií, zejména růst rostlin a jeho hormonální řízení. Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Doktorské studium absolvoval v Institutu Maxe Plancka v Kolíně nad Rýnem a doktorát obhájil na Kolínské univerzitě. V roce 2006, v pouhých 33 letech, byl jmenován profesorem a vedoucím ústavu buněčné biologie rostlin na univerzitě v německém Göttingenu. V současnosti působí v Institute of Science and Technology Austria, nově založeném středisku vědy v rakouském Klosterneuburgu. Centrem jeho zájmu je rostlinný hormon auxin, který řídí mj. vývoj embryí, růst kořenů, tvorbu listů a květů, zrání plodů nebo třeba otáčení slunečnice za sluncem. Jiří Friml získal řadu domácích i mezinárodních ocenění, mimo jiné Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě, Cenu Charlese Alberta Shulla Americké společnosti pro rostlinnou biologii, zlatou medaili Evropské organizace pro molekulární biologii, Cenu Körberovy nadace za evropskou vědu nebo Cenu Františka Běhounka udělovanou Ministerstvem školství a tělovýchovy ČR.Autor: TZ, red

Praha 14: Retro Party na Plechárně

Včera v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

Včera v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

Včera v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

Včera v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

29. září 2022 v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Další články
Nahoru