Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní PrahaProhlídky

Prohlídky Velkého strahovského stadionu

30. 6. 2024 - 5. 7. 2024
U příležitosti XVII. všesokolského sletu připravila nezisková organizace Open House Praha sérii komentovaných prohlídek Velkého strahovského stadionu, které se uskuteční v termínu od neděle 30. června do pátku 5. července 2024.

Prohlídky budou věnované nejen historii a architektuře jednoho z největších stadionů světa, ale také připomínce významu místa pro konání sokolských sletů.
„V souvislosti s letošním všesokolským sletem jsme rozšířili naši standardní prohlídku o výklad k začátkům Sokola a jeho roli pro československý stát. Připomeneme si slety, které se tu v minulosti uskutečnily, a také se podíváme na některá nová místa,“ přibližuje lektor a tvůrce prohlídky Michal Šedivý z Open House Praha.

Stadion vznikl díky iniciativě České obce sokolské, za jeho konceptem stál stavební inženýr a člen Sokola Ludvík Čížek. Příběh stadionu se začal psát v roce 1926, kdy se na Strahově konal VIII. všesokolský slet. Tehdy se ještě jednalo o stavbu s provizorními dřevěnými tribunami.

Komentovaná prohlídka zavede návštěvníky do prezidentského salonku a na tribuny, lidé také vystoupají i do míst, kde kdysi stávala Brána borců a později odtud z návštěvnického centra, tzv. skleníku, komentovali novináři program na cvičišti. Na vrcholcích tribun se lidé mohou pokochat pohledem na pražské panorama. Průvodci prozradí mnoho zajímavostí o tomto kolosu, který hostil nejen všesokolské slety a spartakiády, ale také vojenské přehlídky, mši papeže Jana Pavla II. či koncerty různých skupin, mimo jiné např. rockovou skupinu Rolling Stones.

„V programu nabízíme také bezbariérové prohlídky pro osoby s omezenou pohyblivostí, jako jsou senioři, návštěvníci o berlích s chodítkem či na vozítku a jejich doprovod. Představíme účastníkům stadion z horní části západní tribuny, kam mohla kdysi vstoupit pouze honorace,“ přibližuje manažerka eventů Martina Dvořáková. Funkcionalistickou západní tribunu stihl ještě těsně před svou smrtí v roce 1932 dokončit architekt Alois Dryák. I když její dnešní podoba neodpovídá zcela původnímu návrhu, poskytuje jeden z nejkrásnějších pohledů na stadion, i do míst, kde kdysi stávala vstupní Brána borců. Právě tudy kdysi na stadion mířilo tisíce cvičenců.

„Příběh Velkého strahovského stadionu zrcadlí dějiny 20. století a vzpomínky na tento zčásti chátrající kolos zůstávají v mnohých lidech dodnes velmi živé. Pamětníci tak mají jedinečnou příležitosti vrátit se v čase do míst, kde se psala sokolská historie. Pro účastníky nabízíme také prostřednictvím sletové aplikace slevu na vstupném,“ dodává manažerka programu a průvodkyně Martina Dvořáková. Prohlídky si vychutnají všichni lidé, které zajímá osud betonového monumentu, na jehož návrhu a stavbě se podílela celá řada českých architektů.

Délky prohlídek se pohybují od 60 do 120 minut v závislosti na typu akce. Program nabízí nejen prohlídku zaměřenou na sokolskou historii, ale i standardní prohlídku z tribuny na tribunu, bezbariérovou prohlídku, interaktivní prohlídky pro děti či prohlídky v angličtině. Místo srazu na komentované prohlídky je u vrátnice (ulice Zátopkova 2, Praha 6), kde se nachází spojovací most se sousedním stadionem Evžena Rošického. Parkovat je možné zdarma u vrátnice.

Vstupenky je nutné zakoupit předem, kapacita skupiny je omezená. Prodej vstupenek na portálu GoOut.net.


Autor: Alo

Praha 14 slaví 30 let a bude dobře naladěná i v srpnu

Včera ve 13:46

Ve čtvrtek 15. srpna se v parku v Pilské ulici mohou děti těšit na hudební pohádky a jejich rodiče na koncert. Začíná se v 17 hodin.

Blešák v Přístavu

Včera v 09:56

V sobotu 27. července si můžete osvěžit šatník novými kousky na blešáku v Přístavu. Pokud máte doma přebytečné módní doplňky, oblečení nebo boty, přečtené knížky nebo časopisy, rostliny, přineste na blešák, kde můžete zároveň nakoupit.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Prosecká zastaveníčka: Trio Boema

20. července 2024 v 10:04

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncert se koná v úterý 23. července, začne v 18 hodin a je zdarma.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Okofest na Žižkově

20. července 2024 v 08:05

Akce se v hospodě U Vystřelenýho oka koná ve čtvrtek 25. července, vstup je zdarma.

Dva světy. Koncert Jany Špaňůrové a Patrika Sadloně

20. července 2024 v 08:01

Unikátní koncert, který propojí dva světy, dvě generace, dva hudební styly. Autorské šansony Jany Špaňúrové a autorské balady Patrika Sadloně uslyšíte ve čtvrtek 25. července na Jánském vršku.

Letní kina v Praze 7

19. července 2024 v 09:44

V sedmé městské části můžete navštívit letní kina. Hraje se v Tržnici, v Crossu i na střeše DOXu.

Festival oslavující kolumbijskou kuchyni a hudbu

19. července 2024 v 09:37

Kolumbijské jídlo a hudba na náplavce Rašínova nábřeží v neděli 21. července.

Prohlídka: Slavia Museum a stadion Fortuna Arena

19. července 2024 v 07:41

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 24. července na komentované prohlídce Slavia Musea a stadionu.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Praha 15: Koncerty v H2 zdarma

18. července 2024 v 09:07

Léto s živou hudbou 2024. Tři koncerty do konce července pod širým nebem v H2 od 19 hodin za příznivého počasí.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

DoModra v Libni

18. července 2024 v 08:33

Osmnáctý ročník festivalu bluegrassu DoModra v neděli 21. července od 12:30 hod. Vstup volný, občerstvení zajištěno.

Blešák na Heřmaňáku v červenci

18. července 2024 v 08:03

V sobotu 27. července se na Řezáčově náměstí v Praze 7 koná od 9 do 14 hodin blešák. Nabídne možnost udělat si radost nebo naopak vyvětrat zákoutí vašich skříní.

Další články
Nahoru