dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Prohlédněte si zdarma Obecní dům, Parlament, sklepení, ministerstvo, rezidenci premiérů
Výhled z pracovny v Kramářově vile na panorama pražských mostů. Foto: vlada.cz

Prohlédněte si zdarma Obecní dům, Parlament, sklepení, ministerstvo, rezidenci premiérů

V rámci výročí vyhlášení samostatného Československa se ve středu 28. října otevřou pro veřejnost běžně nepřístupná místa v Praze. Zájemci se mohou zdarma podívat například do Poslanecké sněmovny, Senátu, sídla Ministerstva průmyslu a obchodu či třeba do Kramářovy vily, které je letos sto let. Nabídka tipů je pestrá.

Senát

Zájemci si mohou zítra prohlédnout Valdštejnský palác, který nechal vystavět Albrecht z Valdštejna bezmála před 400 lety. Průvodci je seznámí se zákoutími skvostných historických prostor tohoto areálu včetně působivého krbu v Hlavním sále, bohaté výzdoby stropů v Mytologické chodbě od předních italských mistrů nebo kožených tapet na stěnách Rytířského salonku.

„Návštěvníkům ukážeme Jednací sál, kde zasedají senátorky a senátoři na svých pravidelných schůzích, seznámí se také se způsobem užívání těchto prostor v 17. století, kdy palác obýval Albrecht z Valdštejna se svou rodinou a družinou,“ zve pořádající Kancelář Senátu.

Vůbec poprvé budou moct návštěvníci nahlédnout do osobního schodiště, které sloužilo majiteli paláce a jeho rodině k přesunům mezi zdobnou Audienční síní v prvním patře, kde se přijímaly oficiální návštěvy, pokojem vojevůdcovy dcery Marie Alžběty, která měla nad touto síní ve druhém patře určeném pouze pro ženy svou ložnici, a grottou, meditační místností bohatě zdobenou umělými krápníky s oblázkovou mozaikovou dlažbou, která přiléhá k sale terreně Valdštejnské zahrady.

Sídlo Senátu (Valdšejnské náměstí) bude otevřené od 9 do 16 hodin, zájemci si mohou bez průvodce prohlédnout také Valdštejnskou zahradu a protilehlý Kolovratský palác, který je součástí sídla Senátu.

Poslanecká sněmovna

Den otevřených dveří se zítra koná od 9 do 16 hodin. Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci. Odborný výklad zajišťují průvodci Pražské informační služby. Vstup je ze Sněmovní ulice.

Kramářova vila

kramarova-vila-sverni-pruceli-nahled

Severní průčelí Kramářovy vily

Ve středu otevře své brány i Kramářova vila na Letné (Gogolova 221/1). Rezidence českých premiérů slaví v letošním roce 100. výročí svého dokončení v roce 1915. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen o historii vily, ale také o jejích prvních majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Prohlídky v organizovaných skupinách budou probíhat v době od 10 do 17 hodin.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo pořádá ve své hlavní budově Na Františku od 9 do 16 hodin Den otevřených dveří. Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku reprezentativních prostor budovy, ale i zapůjčených historických motocyklů.

Uvidíte například motocykl ČZ 500 z roku 1940 se sidecarem. Přichystána je i výstava fotografií „Země znovuzrozená", mapující rekultivaci krajiny.

Primátorská rezidence

Rezidence pražského primátora

Od 9 do 19 hodin bude ve středu otevřena primátorská rezidence na Mariánském náměstí. Návštěvníci se projdou reprezentačními sály a salonky. Každá prohlídka s průvodcem bude trvat zhruba dvacet minut.

Gotické sklepení Karolina

Univerzita Karlova zdarma zpřístupní svou stálou expozici mapující dějiny této nejstarší české univerzity. Výstava, která se nachází v prostorách gotického sklepení Karolina, bude v těchto ve středu  přístupná od 10 do 18 hodin. Vstup je z nádvoří Ovocného trhu.

Na výstavě je prezentována řada unikátních exponátů, některé z nich jsou vystaveny poprvé. Vedle mnoha dalších je možné shlédnout tzv. kapitulní exemplář zakládací listiny pražské univerzity vydané v roce 1348 Karlem IV. pro pražského arcibiskupa a jejího prvního kancléře Arnošta z Pardubic či pečetidlo univerzitní obce pražské ze 14. století, které se stalo logem i současné Univerzity Karlovy.

Mimořádně významným exponátem je také notářský opis takzvaného Dekretu kutnohorského z roku 1409, pozoruhodná je kovová renesanční univerzitní pokladnice z přelomu 16. a 17. století.

Obecní dům

Historická budova na Náměstí Republiky zpřístupní reprezentační prostory od 9 do 15 hodin.

Prohlídková trasa povede reprezentačními sály 1. patra – Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál

Jedním z nejzajímavějších salonků je Primátorský sál, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem světoznámého Alfonse Muchy.

Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze otevře ve středu zdarma své stálé expozice. Volný vstup se nevztahuje na krátkodobé výstavy. Navštivte expozice na Hradčanském náměstí ve Schwarzenberském, Salmovském nebo Šternberském paláci, v klášteře sv. Anežky České, v paláci Kinských na Staroměstském náměstí nebo v holešovickém Veletržním paláci. Setkáte se s předními osobnostmi dějin českého výtvarného umění nebo třeba s laureáty prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého. Ve Veletržním paláci bude návštěvníkům volně otevřená i expozice Slovanské epopeje Alfonse Muchy.

Budoucí železniční muzeum na Masarykově nádraží

Od 9 do 16 hodin pořádá Národní technické muzeum Den otevřených dveří v prostorách budoucího Železničního muzea na Masarykově nádraží. Zájemci budou mít možnost navštívit jinak nepřístupné prostory bývalé výtopny a dílen, které zatím čekají na rekonstrukci, a seznámit se s projektem budoucího Železničního muzea NTM, jehož plánovaná expozice má po svém vzniku prezentovat čtyřicet drážních vozidel.

K vidění během dne otevřených dveří bude salónní vůz Františka Ferdinanda d´Este. Cesta pro pěší povede z Hybernské ulice přes veřejné parkoviště pod magistrálou.


Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Kolčavka v Praze 9 zve na oslavy. Těšte se na zabijačku, koncert a veselici

23. října 2017 v 08:50

Pivovar Nad Kolčavkou v sobotu 28. října slaví. V 10 hodin začne pravá staročeská zabijačka. Sami si pod dozorem řeznického mistra můžete vyzkoušet, jak se dělají jitrnice.

Přivstaňte si na výlov rybníka mezi paneláky

22. října 2017 v 07:22

V sobotu 28. října se od 7 hodin koná již tradiční výlov Stodůleckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13.

Na umisťovací výstavě ve Fénixu budou hledat nový domov kočky z ochranářských organizací

22. října 2017 v 07:00

Umisťovací výstava koček se bude konat v prostorách veterinární kliniky Fénix v sobotu 28. října od 11 do 17 hodin a v neděli 29. října také od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru