dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Prohlédněte si pracoviště, na kterých uchovávají dokumenty vztahující se k období totalit
Ústav pro studium totalitních režimů sídlí na Žižkově. Foto: archiv

Prohlédněte si pracoviště, na kterých uchovávají dokumenty vztahující se k období totalit

U příležitosti Mezinárodního dne archivů jsou dnes do 17 hodin veřejnosti přístupné budovy Archivu bezpečnostních složek a Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Archiváři seznámí zájemce s postupy při lustracích, jejich úskalí a předvedou digitalizaci archiválií. Provádět je budou i po depozitářích. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu.

V centrální budově ÚSTR (Siwiecova 2, Praha 3, 11–17 hodin) je otevřena badatelna i knihovna s tisícovkami nedostupných knih a časopisů. V badatelně jsou spravovány kilometry archiválií, které se vztahují k období obou totalit. Archiváři seznámí veřejnost s důležitými projekty jako je Paměť národa nebo Dějepis ve 21. století a ukázkami audiovizuální dokumentace. K nahlédnutí jsou připraveny nejen ukázky zajímavých archiválií, ale také filmy z provenience SNB.

Až do sedmnácti hodin lze dnes také navštívit obě budovy Archivu bezpečnostních sožek. Na Branickém náměstí v Praze 4 i v ulici Na Struze v první městské části si lze prohlédnout badatelnu, depozitář, nahlédnout do pracoviště digitalizace, restaurátorské dílny i do lustračního pracoviště.

Připraven je dětský koutek. „V něm se vaše malé děti mohou seznámit s profesí archiváře, uložit si do depozitáře svoje výrobky, a archivovat je tak na věčné časy. Navíc o ně bude postaráno a vy si budete moci projít s odborným průvodcem všechna stanoviště prohlídky,“ zvou organizátoři na den otevřených dveří.

V divadle Na Perštýně proběhne od 19 hodin spuštění virtuálního muzea Gulag Online. Na základě zmapovaných pozůstatků skutečných táborů gulagu představí jejich autentickou kompletní 3D rekonstrukci a virtuální prohlídku s vizualizací předmětů denní potřeby vězňů a dokumentů z táborů či archivů.


Další články
Nahoru