dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Výstava láká na největší mariášky světa, karty mafiánské i pivní. A Nerudou oblíbené špády
Pivní karty. Foto: archiv

Výstava láká na největší mariášky světa, karty mafiánské i pivní. A Nerudou oblíbené špády

Vzrušující atmosféru karetních partií s pestrými ornamenty, ale i kouzla a čáry připomene expozice Pestrý svět hracích karet ve výstavní pasáži pražského paláce YMCA v ulici Na Poříčí v Praze 1. Představí se na ní mimo jiné i největší mariášové karty na světě, které pocházejí z Čech a zaberou celou jednu vitrínu.

A vůbec poprvé se dočkají vystavení takzvané špády aneb trapulky. Oblíbili si je v 19. století čeští obrozenci. Rádi s nimi hrávali divadelník Václav Kliment Klicpera či spisovatel Jan Neruda. Chybět ale nebudou ani karty mafiánské a pivní. Výstava, kterou pořádá Club sběratelů hracích karet, bude otevřená, i za přítomnosti kouzelníka, 29. listopadu v 16 hodin a potrvá dva měsíce. Vstup je volný.

Ojedinělá výstava ukáže karty z pohledu jejich sběratelů. Několik set exponátů v osmi velkých vitrínách překvapí mnohé návštěvníky svojí rozmanitostí. Ti zde zhlédnou kolekce žolíků, reversů hracích karet s pestrými ornamenty i hry, které pomalu upadají v zapomnění jako třeba taroky.

A každý druh karet zaujme svou svébytnou grafikou. K vidění budou i speciální trikové karty spolu s dalšími rekvizitami pro kouzlení. To, jak je umí využívat ke svým fíglům, předvede kouzelník přímo na vernisáži výstavy.

mafianske-karty

Mafiánské karty

Club sběratelů hracích karet se podle svého předsedy Petra Bílého rozhodl dát Pražanům a návštěvníkům hlavního města v předvánočním čase dárek ve formě výstavy. „Naším cílem bylo tentokrát ukázat co nejširšímu okruhu lidí, co vlastně na tom sbírání karet máme, že karty nejsou jen na Prší a Canastu,“ říká.

„A i ty se svým výtvarným provedením můžou značně lišit od zažitých představ. Samozřejmě také platí: co jiný kraj, to jiný mrav – jiné hry a jiné karty. Vystavovaná kolekce si tak v prvé řadě neklade cíle edukativní či historické, ale měla by být pestře ozdobeným vánočním stromkem, na kterém každý najde něco, co ho zaujme,“ dodává Petr Bílý, který je znalec karetní historie a aktivní sběratel. Jeho sbírka čítající přes 3000 balíčků hracích a vykládacích karet patří k největším v České republice i v Evropě.


Další články
Nahoru