Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Politika

Prohlášení zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu

Členové zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se na dnešním jednání shodli, že koalice SPOLU jako jasný vítěz voleb nebude ustupovat ze základních demokratických principů, mezi které nepochybně patří právo na obsazení primátorského postu či právo svobodné a suverénní rozhodování v personálních otázkách. Stejně tak je nutné zdůraznit, že doposud v jednání s Pirátskou stranou nedošlo k odstranění sporných programových bodů. Stejně tak nedošlo ani k dohodě o prověření všech problematických a dlouhodobě kritizovaných projektech a zakázkách, za kterými stálo současné vedení města, protože bez takových auditů není možné učinit podle názoru koalice SPOLU s čistým svědomím tlustou čáru za takovými kauzami jako je DOZIMETR, účelové dělení zakázek v oblasti IT nebo pochybné hlasování o geologickém průzkumu trasy metra D. 

„Podle dosavadního průběhu jednání s Piráty se zdá, že bohužel nerespektují vůli voličů, kteří svou volbou rozdali karty a vyjádřili tím přání, kdo má Prahu následující roky vést. To, že nejsou schopni potvrdit jednoduchý princip, že vítěz voleb má právo nominovat do funkce primátora svého lídra a že i personální obsazení orgánů města je věcí nominující strany, je absurdní. Jsme přesvědčeni, že koalice SPOLU má právo jako vítěz voleb na obsazení pozice primátora a očekáváme od potencionálních koaličních partnerů respekt k těmto základním demokratickým principům,“ řekl předseda zastupitelského klubu SPOLU Zdeněk Zajíček (ODS).

„Měli jsme a stále máme silnou vůli uspořádat magistrátní koalici na vládním půdorysu, ale požadavky Pirátů tuto variantu brzdí. Pokud Pirátská strana opravdu chce s námi sestavit fungující koalici, a nejen o tom mluvit do médií, měli by přestat stavět bariéry a povyšovat názory Pirátů nad vůli voličů. Náš volič totiž očekává, že splníme maximum z našeho programu, a ne, že budeme plnit pirátská pravidla,“ doplnil předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Shrnutí aktuální povolební situace: 

  1. Míra povýšenectví Zdeňka Hřiba a klubu zastupitelů Pirátské strany je hlavním problémem, který brání vytvoření koalice na vládním půdorysu. Členové SPOLU vnímají pirátské požadavky pouze jako zakrývací manévr před dalšími nároky, které budou následovat – a to jak post primátora, tak dalších resortů. Piráti nerespektují výsledky voleb, potažmo vůli voličů, kteří svou volbou jasně vyjádřili, kdo má Prahu následující roky vést. 

  2. Koalice SPOLU spatřuje v programové části neochotu Pirátské strany v prosazení hloubkových auditů v městských společnostech, Dopravním podniku hlavního města Prahy a v IT zakázkách HMP. Audity spolu s nastavením protikorupčních systémů považují zastupitelé SPOLU po kauze DOZIMETR za zásadní. 

  3. V programové části chtějí zastupitelé SPOLU také prosadit koordinátora dopravních staveb, který za celé čtyři roky vlády Zdeňka Hřiba nebyl přes mnohé žádosti zaveden. Stejně tak se v uplynulých 4 letech naši zastupitelé veřejně vymezovali proti netransparentnímu instalováním ředitelů městských firem, financování DP, podezřelým zakázkám v IT a tajným hlasování o stavbě metra D. 

  4. Praha potřebuje stabilní a fungující koalici, která bude mít od první chvíle jasné a transparentní postoje v jednotlivých gescích. Není možné stavět koalici bez důvěry partnera a jasně vymezených priorit.

Prohlášení zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu

Autor: red

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru