Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Politika

Prohlášení zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu

Členové zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se na dnešním jednání shodli, že koalice SPOLU jako jasný vítěz voleb nebude ustupovat ze základních demokratických principů, mezi které nepochybně patří právo na obsazení primátorského postu či právo svobodné a suverénní rozhodování v personálních otázkách. Stejně tak je nutné zdůraznit, že doposud v jednání s Pirátskou stranou nedošlo k odstranění sporných programových bodů. Stejně tak nedošlo ani k dohodě o prověření všech problematických a dlouhodobě kritizovaných projektech a zakázkách, za kterými stálo současné vedení města, protože bez takových auditů není možné učinit podle názoru koalice SPOLU s čistým svědomím tlustou čáru za takovými kauzami jako je DOZIMETR, účelové dělení zakázek v oblasti IT nebo pochybné hlasování o geologickém průzkumu trasy metra D. 

„Podle dosavadního průběhu jednání s Piráty se zdá, že bohužel nerespektují vůli voličů, kteří svou volbou rozdali karty a vyjádřili tím přání, kdo má Prahu následující roky vést. To, že nejsou schopni potvrdit jednoduchý princip, že vítěz voleb má právo nominovat do funkce primátora svého lídra a že i personální obsazení orgánů města je věcí nominující strany, je absurdní. Jsme přesvědčeni, že koalice SPOLU má právo jako vítěz voleb na obsazení pozice primátora a očekáváme od potencionálních koaličních partnerů respekt k těmto základním demokratickým principům,“ řekl předseda zastupitelského klubu SPOLU Zdeněk Zajíček (ODS).

„Měli jsme a stále máme silnou vůli uspořádat magistrátní koalici na vládním půdorysu, ale požadavky Pirátů tuto variantu brzdí. Pokud Pirátská strana opravdu chce s námi sestavit fungující koalici, a nejen o tom mluvit do médií, měli by přestat stavět bariéry a povyšovat názory Pirátů nad vůli voličů. Náš volič totiž očekává, že splníme maximum z našeho programu, a ne, že budeme plnit pirátská pravidla,“ doplnil předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Shrnutí aktuální povolební situace: 

  1. Míra povýšenectví Zdeňka Hřiba a klubu zastupitelů Pirátské strany je hlavním problémem, který brání vytvoření koalice na vládním půdorysu. Členové SPOLU vnímají pirátské požadavky pouze jako zakrývací manévr před dalšími nároky, které budou následovat – a to jak post primátora, tak dalších resortů. Piráti nerespektují výsledky voleb, potažmo vůli voličů, kteří svou volbou jasně vyjádřili, kdo má Prahu následující roky vést. 

  2. Koalice SPOLU spatřuje v programové části neochotu Pirátské strany v prosazení hloubkových auditů v městských společnostech, Dopravním podniku hlavního města Prahy a v IT zakázkách HMP. Audity spolu s nastavením protikorupčních systémů považují zastupitelé SPOLU po kauze DOZIMETR za zásadní. 

  3. V programové části chtějí zastupitelé SPOLU také prosadit koordinátora dopravních staveb, který za celé čtyři roky vlády Zdeňka Hřiba nebyl přes mnohé žádosti zaveden. Stejně tak se v uplynulých 4 letech naši zastupitelé veřejně vymezovali proti netransparentnímu instalováním ředitelů městských firem, financování DP, podezřelým zakázkám v IT a tajným hlasování o stavbě metra D. 

  4. Praha potřebuje stabilní a fungující koalici, která bude mít od první chvíle jasné a transparentní postoje v jednotlivých gescích. Není možné stavět koalici bez důvěry partnera a jasně vymezených priorit.

Prohlášení zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu

Autor: red

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru