Dnes Čtvrtek - zatazeno 15°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Prohlášení zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu

Členové zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se na dnešním jednání shodli, že koalice SPOLU jako jasný vítěz voleb nebude ustupovat ze základních demokratických principů, mezi které nepochybně patří právo na obsazení primátorského postu či právo svobodné a suverénní rozhodování v personálních otázkách. Stejně tak je nutné zdůraznit, že doposud v jednání s Pirátskou stranou nedošlo k odstranění sporných programových bodů. Stejně tak nedošlo ani k dohodě o prověření všech problematických a dlouhodobě kritizovaných projektech a zakázkách, za kterými stálo současné vedení města, protože bez takových auditů není možné učinit podle názoru koalice SPOLU s čistým svědomím tlustou čáru za takovými kauzami jako je DOZIMETR, účelové dělení zakázek v oblasti IT nebo pochybné hlasování o geologickém průzkumu trasy metra D. 

„Podle dosavadního průběhu jednání s Piráty se zdá, že bohužel nerespektují vůli voličů, kteří svou volbou rozdali karty a vyjádřili tím přání, kdo má Prahu následující roky vést. To, že nejsou schopni potvrdit jednoduchý princip, že vítěz voleb má právo nominovat do funkce primátora svého lídra a že i personální obsazení orgánů města je věcí nominující strany, je absurdní. Jsme přesvědčeni, že koalice SPOLU má právo jako vítěz voleb na obsazení pozice primátora a očekáváme od potencionálních koaličních partnerů respekt k těmto základním demokratickým principům,“ řekl předseda zastupitelského klubu SPOLU Zdeněk Zajíček (ODS).

„Měli jsme a stále máme silnou vůli uspořádat magistrátní koalici na vládním půdorysu, ale požadavky Pirátů tuto variantu brzdí. Pokud Pirátská strana opravdu chce s námi sestavit fungující koalici, a nejen o tom mluvit do médií, měli by přestat stavět bariéry a povyšovat názory Pirátů nad vůli voličů. Náš volič totiž očekává, že splníme maximum z našeho programu, a ne, že budeme plnit pirátská pravidla,“ doplnil předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Shrnutí aktuální povolební situace: 

  1. Míra povýšenectví Zdeňka Hřiba a klubu zastupitelů Pirátské strany je hlavním problémem, který brání vytvoření koalice na vládním půdorysu. Členové SPOLU vnímají pirátské požadavky pouze jako zakrývací manévr před dalšími nároky, které budou následovat – a to jak post primátora, tak dalších resortů. Piráti nerespektují výsledky voleb, potažmo vůli voličů, kteří svou volbou jasně vyjádřili, kdo má Prahu následující roky vést. 

  2. Koalice SPOLU spatřuje v programové části neochotu Pirátské strany v prosazení hloubkových auditů v městských společnostech, Dopravním podniku hlavního města Prahy a v IT zakázkách HMP. Audity spolu s nastavením protikorupčních systémů považují zastupitelé SPOLU po kauze DOZIMETR za zásadní. 

  3. V programové části chtějí zastupitelé SPOLU také prosadit koordinátora dopravních staveb, který za celé čtyři roky vlády Zdeňka Hřiba nebyl přes mnohé žádosti zaveden. Stejně tak se v uplynulých 4 letech naši zastupitelé veřejně vymezovali proti netransparentnímu instalováním ředitelů městských firem, financování DP, podezřelým zakázkám v IT a tajným hlasování o stavbě metra D. 

  4. Praha potřebuje stabilní a fungující koalici, která bude mít od první chvíle jasné a transparentní postoje v jednotlivých gescích. Není možné stavět koalici bez důvěry partnera a jasně vymezených priorit.

Prohlášení zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu

Autor: red

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

Dnes v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha .

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

Včera v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Zastupitelka Prahy 4 Sýkorová složila zastupitelský mandát, přestěhovala se

25. května 2024 v 18:11

Zastupitelka Prahy 4 Vladimíra Sýkorová (Piráti) složila zastupitelský mandát. Své rozhodnutí sdělila v pátek na mimořádném jednání zastupitelstva. Důvodem je změna trvalého bydliště, nebydlí už ve čtvrté městské části. Na její místo nastoupí náhradník za Piráty, kterým je Helena Buchtová. Podle...

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkel

24. května 2024 v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkel (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru