Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Program koalice Spojené síly pro Prahu se zaměřuje na potřeby Pražanů a lidí střední třídy, říká lidovec Wolf
PolitikaVolby 2018Komerční sdělení
Lidovec Jan Wolf se ve volbách, které se uskuteční 5. a 6. října, uchází o opětovné zvolení pražským zastupitelem. Je čtyřkou na kandidátce koalice Spojené síly pro Prahu. Foto: archiv

Program koalice Spojené síly pro Prahu se zaměřuje na potřeby Pražanů a lidí střední třídy, říká lidovec Wolf

Pražský radní Jan Wolf je číslem 5 na kandidátce koalice Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla) ve volbách do pražského zastupitelstva. Proč se rozhodl navázat spolupráci s touto koalici vedenou Jiřím Pospíšilem? Čím ho tento projekt zaujal? Pokud bude zvolen, na co by se chtěl zaměřit v oblasti památkové péče a co by rád realizoval v kultuře? Na tyto a další otázky odpovídal v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Proč jste se rozhodl navázat spolupráci s volební koalicí Spojené síly pro Prahu?
Je to vcelku jednoduché. TOP 09, STAN a KDU-ČSL k sobě májí ideově, názorově a programově blízko. Spojují nás staletími prověřené židovsko-křesťanské evropské hodnoty, včetně velmi pozitivního postoje k Evropě jako kompaktnímu celku a aliancím, jichž jsme členy, tedy k Evropské unii a NATO.

Čím vás projekt TOP 09 a STAN pro pražské volby zaujal?
Určitě programem – zaměřuje se na potřeby Pražanů a lidí střední třídy. Na jejich běžné denní potřeby a starosti. Projekt je klidný, sousedský, a nezabývá se žádnými extrémy. Je zaměřen v podstatě na každého Pražana od narození, přes střední produktivní věk až po věk seniorský.

Pokud budete zvolen, na co byste se chtěl zaměřit v oblasti památkové péče?
V oblasti památek je třeba zachovat co nejvíce z dědictví našich předků, ovšem ne na úkor implementace obohacující architektury. Praha je historickým klenotem, ale je nevyhnutelné stále hledět a kráčet dopředu. Posílit dotační systémy grantů pro významné památkové objekty ve vlastnictví právnických a fyzických osob. Je třeba posílit finance do údržby a restaurování soch a artefaktů ve veřejném prostoru a takto předcházet jejich chátrání, až destrukci.

Co Vás osobně nejvíce těší z posledních čtyř let, kdy jste zastával post radním hlavního města?
Dosáhl jsem zdvojnásobení peněz v grantovém systému na podporu a ochranu památek ve vlastnictví církví a soukromých vlastníků. Znásobil se počet restaurovaných děl ve veřejném prostoru. Vytvořil se opakovaný úkol do rozpočtu ve výši 5 milionů korun určených na nátěry budov proti nástřiku grafity.

Co byste rád realizoval v oblasti kultury, ke které máte tak hodně blízko?
Úkolů je jistě mnoho, rozšíření podpory nezávislé pražské kultury prostřednictvím navýšení grantů na jejich tvorbu. Za mne ale jako hlavní úkoly pro budoucí směřování pražské kultury vidím výstavbu nové moderní koncertní budovy pro minimálně 2000 návštěvníků a výstavbu nové budovy Pražské konzervatoře na zelené louce pro nonverbální umění – tanec, hudba, nový cirkus, atd.

Zmiňujete novou koncertní síň, proč ji Praha potřebuje a kde by ideálně měla stát?
Dnes již nestačí dvě známé koncertní síně, jimiž jsou Smetanova síň Obecního domu a Dvořákova síň Rudolfina. Nestačí kapacitně, ale hlavně zvukově, a to jak pro posluchače, tak interprety. Proto, abychom do Prahy dostávali ty nejlepší světové umělce a hudební tělesa, je třeba mít v Praze bezpodmínečně novou budovu splňující nejnáročnější potřeby všech. Měla by odpovídat technickým možnostem 21. století. Tato budova by ovšem měla splňovat i potřeby mít v Praze krásnou, nadčasovou, architektonicky skvělou budovu, asi tak, jako má Sydney nebo Hamburk, které jezdí obdivovat lidé z celého světa. Místo by mělo být v Holešovicích u stanice metra Vltavská, kde je dostatečně velký prostor včetně zajímavých možností umístění této budovy.

Ve Vaší gesci radního je i cestovní ruch. Počty turistů v metropoli vytrvale stoupají, což přináší řadu specifických problémů. Třeba s tím, že je v centru Prahy k nehnutí. Máte recept na to, jak turisty motivovat i k návštěvě méně známých míst v Praze?
V prvních letech mého působení na radnici jsem byl stále stavěn před úkol přivést do Prahy co největší počet turistů. Dnes je jejich počet myslím dostatečný, kulminuje a je odpovídající možnostem města. S tím souvisí práce s turisty a nasměrování jejich zájmu mimo nejužší centrum města. K tomu úkolu by měla sloužit v budoucnu i nově vzniklá koncertní budova a umělecká tvorba v dalších částech města, za kterými by návštěvníci Prahy nově jezdili. Stejně tak i úkoly Pražské informační služby se nastavují tak, aby tok turistů byl co nejvíce diverzifikován mimo nejexponovanější místa Prahy. Nedá se to změnit během roku, ale v dohledné době ano. Třeba revitalizace Holešovické tržnice a Pražského výstaviště by velmi pomohla. 

Jak bude ve Vašem podání vypadat závěr kampaně, kde se budou moci lidé seznámit s Vašimi postoji a plány a kde vás třeba potkají osobně?
Já jsem každý den někde. Díky mé funkci radního pro kulturu jsem denně mezi stovkami návštěvníků kulturních představení. V odpoledních hodinách se účastním osobních setkání s voliči na ulicích, ale i v metru a v tramvajích, kterými rád denně jezdím. Jinak jsem byl otcem myšlenky setkávání se s Pražany každé odpoledne na jednom místě, kde je možné o koalici a programu Spojených sil pro Prahu (TOP 09, KDU-ČSL a STAN) diskutovat, a tím jest centrum českého výtvarného umění, galerie Mánes na Masarykově nábřeží. Zde každé odpoledne probíhá odborná diskuse na různá témata. Už proběhly diskuse ohledně nové koncertní budovy, financování městských častí a pražské kultury, revitalizace a rozvoje Nákladového nádraží Žižkov, a dalších významných témat. Podrobnosti jsou na www.spojenapraha.cz.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru