Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Program Homeless blues Prahy 9 slaví 10 let, rozvíjet ho bude dál Neposeda
Klíčovský Háj. Foto: P9

Program Homeless blues Prahy 9 slaví 10 let, rozvíjet ho bude dál Neposeda

Letos slaví program Homeless Blues deset let. Bez jakýchkoliv dotací a s minimem finančních prostředků se Praze 9 podařilo vytvořit unikátní projekt, který se stal inspirací pro řadu ostatních municipalit. Lidem bez domova dal tento projekt nový start do života a práci. Po deseti letech chce městská část opět o kus posunout. Navázala proto spolupráci s neziskovou organizací Neposeda. Informoval o tom starosta Tomáš Portlík (ODS).

„Společně s radním Tomášem Holečkem jsme před lety řešili problém opuštěných míst, kde vznikal nepořádek a kde byly neustálé problémy s bezpečností. Zároveň jsme si lámali hlavu nad otázkou bezdomovectví, na níž dosud nikdo žádný zázračný recept nenašel, a s tím primárním souvisela. Napadlo nás, že bychom to vzali jednou ranou a zkusili ,udělat kozla zahradníkem´. A ono to zabralo. Dnes po letech už máme zkušenosti, co funguje a co ne… A také víme, že jsme se dostali na hranu našich možností, jak program dál rozvíjet. Spojili jsme se proto s neziskovkou Neposeda, který má dvacetiletou tradici v komunitních sociálních službách včetně péče o bezdomovce,“ řekl Portlík. Ten spolu s Pavlem Morávkem a městským policistou Zdeňkem Tůmou stál u zrodu projektu návratu bezdomovců do běžného života.  

Program vznikal v roce 2013 tak trochu intuitivně. Městská část se vydala cestou, která je „originální“, ale navzdory skeptikům se ukázalo, že byla správná. Místo vytlačování nebo vyhánění bezdomovců jsme jim nabídli stavební buňky s tím, že na oplátku oni budou ve „svém rajónu“ udržovat pořádek a čistotu. Osvědčilo se to. Každý rok nasbírají bezdomovci z Prahy 9 kolem 50 tun odpadků. 

Dalším efektem bylo, že tento koncept zamezil koncentraci dalších lidí bez domova a vzniku vyloučených míst. Ve finále přispěl ke kultivaci tzv. „městských džunglí“ a učinil je bezpečnější. „Svěřenci“ mají přímou linku na městskou policii a jen tak do svého okolí problémové osoby nepustí. Dnes máme celkem 29 přístřeší, které jsou útočištěm pro lidi bez domova, a řadu z jejich obyvatel se nám podařilo zaměstnat. Buňky jsou rozmístěné na vhodných místech po celé městské části. Programem prošly za těch deset let více než dvě stovky bezdomovců. 

„Městská policie program kvituje a dokonce nám doporučuje klienty. Strážníci z terénu znají bezdomovce a dokáží vytipovat ty, pro které je Devítková druhá šance vhodná. V místech, kde máme buňky, se pocitově pro obyvatele Devítky zvýšila bezpečnost a snížil počet výjezdů strážníků,“ dodal Adam Vážanský (ODS), místostarosta Prahy 9 pro bezpečnost. 

Cesta zpátky 

Filosofie programu, kdy buňka je mezičlánkem na cestě k navrácení těchto lidí do společnosti a do standardního bydlení, zafungovala v praxi. Za poslední čtyři roky se 21 z nich podařilo z programu odejít do jiného bydlení a najít si práci. 

„Rádi bychom úspěšnost programu ještě zvýšili, proto jsme rádi za spolupráci s Neposednou. Pokud pominu lidské hledisko, kdy máme radost z každého, kdo zvládne přejít do dalšího bydlení, i z ekonomického hlediska se nám program opravdu vyplácí. Je velmi levný, a velmi efektivní – nedáváme ryby, ale učíme rybařit,“ řekl Jiří Janák (ODS), radní pro územní rozvoj, který má program na starosti. 

V mezičase se v rámci projektu podařilo založit „malou farmu“. A z pana Jardy, který ještě před pár lety neměl kde hlavu složit, se stal bača. Na Klíčově tak můžete narazit na stádo oveček a koz, které se „starají“ o trávu. Sad se i s pomocí obyvatel buněk podařilo „vyklučit“ a městská část tu pravidelně pořádá „moštobraní“. Magistrát sem umístil sušárnu ovoce, kterou může využít každý. O její obsluhu se postará také obyvatel našich příbytků. 

„Naši bezdomovci se za ty roky sžili s místními a je až dojemné vidět, jak některým nosí buchty nebo si s nimi jdou jen tak poklábosit. V průběhu času jsme řešili i zapeklité situace, kdy se nám například stádečko rozrostlo tak, že muselo mít oficiálně baču. Pan Jaroslav z buňky v klíčovských sadech se s tím nakonec se ctí popasoval,“ říká Karel Valenta, který se o bezdomovce v terénu stará za městskou část. 

Neposedná budoucnost 

Program Homeless blues teď čekají díky navázání s organizací Neposeda změny, vylepšení a inovace. Lidem, kterým Praha 9 poskytla nebo poskytne přístřeší, bude tým neziskovky pomáhat například s vyřizováním dokladů, s řešením jejich ekonomické situace (hlavně s dluhy), bude jim nápomocný s hledáním práce nebo si „jen“ vyslechne jejich strasti. Prostě bude Praže 9 pomáhat bezdomovce podporovat je a připravovat na návrat do běžného života. 

„Naše zkušenosti s lidmi bez přístřeší jsou skutečně letité, dokážeme, jako sociální služba, identifikovat lidi, kteří mají potenciál tuto šanci, kterou od Devítky dostali, opravdu využít a žít život, který chtějí. Chce to trpělivost a provést je změnou krok po kroku, aby získali opět důvěru v sebe i systém a vystoupili z nálepky zatracených. A to je právě úkol sociálních pracovníků,“ řekla Jana Hamplová, ředitelka Neposedy.

Neposeda už v projektu Homeless blues monitoruje situaci jednotlivých lidí. I proto získal z EU projektu elektrickou dodávku, která nejen zajistí potřebnou materiální pomoc, ale slouží také k převozu invalidního vozíku či lůžka. Zároveň poslouží jako bezpečný prostor pro konzultace s lidmi přímo v terénu. „Právě z našich zkušeností vidíme, jak velký potenciál tento projekt má a těší nás, že můžeme být u jeho posunu. Chystáme se využít i zahraniční zkušenosti, kde na rozdíl od Česka podobné projekty už roky dobře fungují,“ dodala.   

Městská část přidělí Neposedovi dva pilotní byty, kde bude zabydlovat vybrané kandidáty z programu Homeless blues a bude žádat o dotace na inovace programu. „Buňky bychom rádi zrenovovali a umístili na ně solární panely. Uvažujeme i o nějaké formě komunitního hospodaření a farmaření, plánů je hodně, uvidíme, co se podaří. Klíčovské sady jsou taková zelená oáza, kterou by mohli využívat obyvatelé Vysočan pro relax a pobyt v přírodě v daleko větší míře. Snažíme se teď o zpřístupnění celé lokality,“ dodal starosta Portlík.

Městská část proto nyní vykupuje i další pozemky na Klíčově. Aktuálně se jedná o parcely v blízkosti přístupové cesty, kde jsou polorozpadlé chatky a zdržují se tu drogově závislé osoby. Chatky plánuje zdemolovat a pozemek se chystá využít například právě pro rozšíření programu Homeless blues. 


Autor: Alo

Malá Strana září

Dnes v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Dnes v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Dnes v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Dnes v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Dnes v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

Včera v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Komunitní centrum Kampa získalo dotace na péči o zeleň

19. září 2023 v 16:37

Radní Prahy 1 na svém úterním jednání schválili rozdělení financí z 2. kola dotačního programu v oblasti životního prostředí. Rozdělovalo se 286 000 korun.

Zaměstnanci magistrátu pomohli nemocné Verunce, vybrali téměř 57 tisíc korun

19. září 2023 v 15:16

Tříletá Verunka trpící vzácným nervosvalovým onemocněním obdržela v úterý od vedení hlavního města šek s finanční pomocí. Na pomoc Verunce přispívali zaměstnanci pražského magistrátu v rámci charitativní akce Run and Help, celkem přispěli 56 961 korun.

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Vedení Prahy 15 besedovalo s občany o Taškentu

19. září 2023 v 08:18

Zástupci vedení městské části Praha 15 se sešli v Hostivaři na besedě s občany, která proběhla v souvislosti s koncepční studií Centrum Nová Hostivař.

Hygienická stanice zve na Starou rychtu

19. září 2023 v 06:50

Den otevřených dveří pro veřejnost uspořádá ve čtvrtek 28. září od 9 do 15 hodin Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby

18. září 2023 ve 13:06

V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových...

Praha 11 má přímo od farmářů ovoce a zeleninu

18. září 2023 ve 12:30

Členové Komunity podporovaného zemědělství v Praze 11 mají k dispozici ovoce, zeleninu, maso a sýry v biokvalitě přímo od výrobců. Za účastnický poplatek mohou odebírat sezonní produkty pěstované nebo chované s respektem k přírodě.  

Další články
Nahoru