Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - zatazeno 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ze sociálních sítí

Program Homeless Blues je desetiletý

Letos slaví náš program Homeless Blues deset let. Bez jakýchkoliv dotací a s minimem finančních prostředků jsme vytvořili unikátní projekt, který se stal inspirací pro řadu ostatních municipalit. Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík společně s radním Tomášem Holečkem (oba ODS) tehdy řešili problém opuštěných míst, kde vznikal často nepořádek a kde byly neustálé problémy s bezpečností. Lidem bez domova dal tento projekt nový start do života a práci. Po deseti letech se chceme opět o kus posunout.

Chtěli bychom vám zde o tomto projektu napsat něco víc. Chystáme se jej totiž trochu posunout, vylepšit a inovovat. Po těch letech už máme zkušenosti, co funguje a co ne… A také víme, že jsme se dostali na hranu našich možností, jak jej dál rozvíjet. 

Spojili jsme se proto s neziskovou organizací Neposeda, který má 20letou tradici v komunitních sociálních službách včetně péče o bezdomovce. Lidem, kterým Praha 9 poskytla nebo poskytne přístřeší, bude tým neziskovky pomáhat například s vyřizováním dokladů, s řešením jejich ekonomické situace (hlavně s dluhy), bude jim nápomocný s hledáním práce nebo si „jen“ vyslechne jejich strasti. Prostě nám bude pomáhat podporovat je a připravovat na návrat do běžného života. 

Náš program vznikal tak trochu intuitivně. Vydali jsme se cestou, která je „originální“, ale navzdory skeptikům se ukázalo, že byla správná. Místo vytlačování nebo vyhánění bezdomovců jsme jim nabídli stavební buňky s tím, že na oplátku oni budou ve „svém rajónu“ udržovat pořádek a čistotu. Osvědčilo se. Jen za minulý rok nasbírali 57 tun odpadků. 

Dalším efektem bylo, že tento koncept zamezil koncentraci dalších lidí bez domova a vzniku vyloučených míst. Ve finále přispěl ke kultivaci tzv. „městských džunglí“ a učinil je bezpečnější. Naši „svěřenci“ mají přímou linku na městskou policii a jen tak do svého okolí problémové osoby nepustí. Dnes máme celkem 28 přístřeší, které jsou útočištěm pro lidi bez domova a řadu z jejich obyvatel se nám podařilo zaměstnat. 

Nejvíc nás ale potěšilo, že filosofie programu, kdy buňka je mezičlánkem na cestě k navrácení těchto lidí do společnosti a do standardního bydlení, zafungovala v praxi. Za poslední čtyři roky se 21 z nich podařilo z našeho programu odejít do jiného bydlení a najít si práci. 

V mezičase se také podařilo založit „malou farmu“. Na Klíčově tak můžete narazit na stádo oveček a koz, které se „starají“ o trávu. Sad se i s pomocí obyvatel buněk podařilo „vyklučit“ a pořádat tu „moštobraní“. Magistrát sem umístil sušárnu ovoce, kterou může využít každý. O její obsluhu se postará také obyvatelka našich příbytků.

A když už jsem se byli podívat za „našimi bezdomovci“ v klíčovském sadu, zeptali jsme se, co by potřebovali. Ovce a kozy si rády smlsnou na vysušeném pečivu, kterého není nikdy dost. Přivítají tedy přebytky z domácností, pokud chcete stádečku přilepšit, můžete staré rohlíky a chleby přinést přímo jim na Klíčov, nebo se domluvit s námi a nechat je na radnici. 

Paní Margita, která se s bačou Jaroslavem pečují o zvířata, také ráda šije, ale její stroj se porouchal. Pokud by si s tím někdo uměl poradit, pomoc uvítá. A paní Karla, která obývá s panem Jiřím buňku vedle“, by byla vděčná za nějaké žrádlo pro kocourka Filípka – to je ten vypasený v okně. 

Zásoby, které jste jí pomocí sbírky poslali, už pomalu docházejí…. A jeden vzkaz od nás: Na Klíčově je v tomto ročním období fakt krásně, vyrazte tam na procházku. 

Příspěvek z facebookového profilu MČ Praha 9


Valovič: Je potřeba zlepšit financování radnic, shodl se Sněm starostů

17. září 2023 v 10:21

„Pražští starostové táhnou za jeden provaz! I když každá městská část má svá specifika, jsou výzvy, kterým čelíme společně. Typicky se týkají rozpočtu, ať už jde o financování škol nebo přerozdělování prostředků v rámci hlavního města. Právě o tom, jak zefektivnit, zjednodušit, a hlavně zlepšit...

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Praha 6 pozvala ukrajinské děti na „prázdniny“

14. září 2023 v 09:03

Partnerství Prahy 6 s ukrajinským městem Chmelnyckyj netrvá dlouho, ale je o to intenzivnější. Kromě humanitární pomoci, kterou tam šestá městská část od vypuknutí války pravidelně posílá, se rozhodla, že pozve na návštěvu ukrajinské školáky.

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Portlík: Prosecký rybníček bude opraven

10. září 2023 v 09:01

Prosecký rybníček by měl být konečně po dlouhé době opraven. Informoval o tom na svém facebookovém profilu starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Valovič: Osud staré radnice budeme řešit v kontextu celé lokality

8. září 2023 v 08:45

Poprvé jsem jednali v nové budově ve Vinohradské, kam se celý úřad postupně stěhuje. Důvody ke stěhování jsem zde popsal mnohokrát, tak je tentokrát jen shrnu. Jsem přesvědčen, že pro pozitivní změnu je potřeba být aktivní. Stará radniční budova se po letech omezených investic stala pomyslným...

Stárek: Válka je hrozivý vůl!

31. srpna 2023 v 06:30

Každý z vás, kdo mě alespoň trochu zná, tak ví, že si na prvoplánové provokace a teatrální gesta příliš nepotrpím. Naopak, mam rád účinnou a praktickou pomoc. Za svou výhodu považuji i fakt, že příliš nepropadám emocím. Jsem proste realista, který stojí oběma nohama...

V Praze 10 zasedne Zdravotní a sociální výbor, radnice zveřejnila program

23. srpna 2023 v 17:23

Zdravotní a sociální výbor zasedá ve středu 30. srpna v 17 hodin v Radničním salonku ve Vršovické ulici.

Bezpečnost má zelenou. Kooperativa představuje nový blog

1. srpna 2023 v 10:51

Blog Bezpečnost má zelenou přináší praktické tipy, návody, ale i triky a zkratky, jak životem procházet bezpečněji. Je věnován především těm, kteří si dokážou naplno užívat života a nechtějí při tom ohrozit sebe, a už vůbec ne ty druhé.

Praha 18 nesouhlasí se zrušením parkování u zdi před Rezidencí Veselská

31. července 2023 ve 21:28

Minulý měsíc se na protihlukové zdi před Rezidencí Veselská v Letňanech objevily cedule informující o změně zaběhlých zvyků. Dlouhodobě zde bylo možné parkovat, od června je zde zákaz parkování z důvodu údržby.

Praha 1 řeší zábory veřejného prostranství, připravuje novelizaci vyhlášky

30. července 2023 v 11:40

Praha 1 připravuje návrh novelizace vyhlášky č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. Na základě iniciativy Finančního výboru se uvedenou vyhláškou zabývalo Zastupitelstvo městské části Prahy 1 na svém červnovém zasedání, které uložilo výboru návrh...

Praha 6 hledá spolupracovníky pro participativní projekty

22. července 2023 v 07:43

„Jde nám především o konzultace a poradenství, pomoc při zpracování anket, organizaci veřejných setkávání a obecně práci s veřejností u již zavedených projektů jako je Nápad pro šestku, Šance do škol a Dáme hlavy dohromady,“ informuje radnice.

V Letňanech zasedne Finanční výbor Prahy 18, radnice zveřejnila program

19. července 2023 v 10:44

Jednání se bude konat v pondělí 24. července ve velké zasedací místnosti budovy Úřadu městské části Praha 18 -Letňany, Bechyňská 639.

Kučera: Letňany se nebrání nové výstavbě, ale …

26. června 2023 ve 21:00

V médiích se již poněkolikáté objevily články o plánované výstavbě v areálu bývalé Avie. Je v nich uvedeno, že změnu územního plánu již odsouhlasily Čakovice, kterých se výstavba také dotýká. A také se píše, že letňanská radnice má výhrady a čeká na dokončení smlouvy mezi městem, městským částmi a...

Další články
Nahoru