Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ze sociálních sítí

Program Homeless Blues je desetiletý

Letos slaví náš program Homeless Blues deset let. Bez jakýchkoliv dotací a s minimem finančních prostředků jsme vytvořili unikátní projekt, který se stal inspirací pro řadu ostatních municipalit. Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík společně s radním Tomášem Holečkem (oba ODS) tehdy řešili problém opuštěných míst, kde vznikal často nepořádek a kde byly neustálé problémy s bezpečností. Lidem bez domova dal tento projekt nový start do života a práci. Po deseti letech se chceme opět o kus posunout.

Chtěli bychom vám zde o tomto projektu napsat něco víc. Chystáme se jej totiž trochu posunout, vylepšit a inovovat. Po těch letech už máme zkušenosti, co funguje a co ne… A také víme, že jsme se dostali na hranu našich možností, jak jej dál rozvíjet. 

Spojili jsme se proto s neziskovou organizací Neposeda, který má 20letou tradici v komunitních sociálních službách včetně péče o bezdomovce. Lidem, kterým Praha 9 poskytla nebo poskytne přístřeší, bude tým neziskovky pomáhat například s vyřizováním dokladů, s řešením jejich ekonomické situace (hlavně s dluhy), bude jim nápomocný s hledáním práce nebo si „jen“ vyslechne jejich strasti. Prostě nám bude pomáhat podporovat je a připravovat na návrat do běžného života. 

Náš program vznikal tak trochu intuitivně. Vydali jsme se cestou, která je „originální“, ale navzdory skeptikům se ukázalo, že byla správná. Místo vytlačování nebo vyhánění bezdomovců jsme jim nabídli stavební buňky s tím, že na oplátku oni budou ve „svém rajónu“ udržovat pořádek a čistotu. Osvědčilo se. Jen za minulý rok nasbírali 57 tun odpadků. 

Dalším efektem bylo, že tento koncept zamezil koncentraci dalších lidí bez domova a vzniku vyloučených míst. Ve finále přispěl ke kultivaci tzv. „městských džunglí“ a učinil je bezpečnější. Naši „svěřenci“ mají přímou linku na městskou policii a jen tak do svého okolí problémové osoby nepustí. Dnes máme celkem 28 přístřeší, které jsou útočištěm pro lidi bez domova a řadu z jejich obyvatel se nám podařilo zaměstnat. 

Nejvíc nás ale potěšilo, že filosofie programu, kdy buňka je mezičlánkem na cestě k navrácení těchto lidí do společnosti a do standardního bydlení, zafungovala v praxi. Za poslední čtyři roky se 21 z nich podařilo z našeho programu odejít do jiného bydlení a najít si práci. 

V mezičase se také podařilo založit „malou farmu“. Na Klíčově tak můžete narazit na stádo oveček a koz, které se „starají“ o trávu. Sad se i s pomocí obyvatel buněk podařilo „vyklučit“ a pořádat tu „moštobraní“. Magistrát sem umístil sušárnu ovoce, kterou může využít každý. O její obsluhu se postará také obyvatelka našich příbytků.

A když už jsem se byli podívat za „našimi bezdomovci“ v klíčovském sadu, zeptali jsme se, co by potřebovali. Ovce a kozy si rády smlsnou na vysušeném pečivu, kterého není nikdy dost. Přivítají tedy přebytky z domácností, pokud chcete stádečku přilepšit, můžete staré rohlíky a chleby přinést přímo jim na Klíčov, nebo se domluvit s námi a nechat je na radnici. 

Paní Margita, která se s bačou Jaroslavem pečují o zvířata, také ráda šije, ale její stroj se porouchal. Pokud by si s tím někdo uměl poradit, pomoc uvítá. A paní Karla, která obývá s panem Jiřím buňku vedle“, by byla vděčná za nějaké žrádlo pro kocourka Filípka – to je ten vypasený v okně. 

Zásoby, které jste jí pomocí sbírky poslali, už pomalu docházejí…. A jeden vzkaz od nás: Na Klíčově je v tomto ročním období fakt krásně, vyrazte tam na procházku. 

Příspěvek z facebookového profilu MČ Praha 9


Vandalismus v praxi

Včera v 07:13

Jak vypadá vandalismus v praxi, jste se mohli přesvědčit o víkendu na víceúčelovém hřišti Tenisová. V pátek a v sobotu probíhala výměna sítí na hřišti, neboť současné sítě byly značně potrhané a často se stávalo, že otvorem v sítí proletěl míč přímo...

Praha 9: Uzavření Stavebního úřadu

20. června 2024 v 05:55

V pondělí 24. června bude v čase 10:30 až 13 hodin z provozních důvodů uzavřen Stavební úřad.

V Trmalově vile se děkovalo ředitelům škol v Praze 10

19. června 2024 v 10:01

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS), radní Ondřej Počarovský (TOP 09) a senátor Jan Pirk (Spolu) se společně v Trmalově vile setkali s řediteli škol na území desáté městské části. „Poděkovali jsme jim za to, jakou skvělou práci se svými pedagogickými sbory během roku odváděli,“ napsal na...

Hnutí pro Prahu 11: Mocenská výměna na Praze 11 dokončena

13. června 2024 ve 21:20

Mocenská výměna na Praze 11 dokončena – Sedeke (ODS) zvolen starostou. Sedeke (ODS) zvolen starostou. Převzetí moci spočívá v návratu ODS do vedení městské části výměnou za kumulaci placených funkcí v komisích a výborech pro neuvolněné zastupitele ANO a TOP 09-STAN a masivní navýšení odměn. Dále...

Přijďte darovat krev, potřebujeme vás. Světový den dárců krve ve VFN

12. června 2024 v 10:42

V pátek 14. června oslaví Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na Fakultním transfuzním oddělení Světový den dárců krve.

Praha 9 pokračuje v přípravách na výstavbu další základní školy

10. června 2024 v 19:05

Příprava výstavby druhé základní školy Elektra 2 běží v plném proudu a začíná tak vedle kreslení, dohadování a představování projektu další složitý závod, a tím není nic ,snazšího", než zajišťování finančních prostředků na projektování a výstavbu.

Olympiáda mateřských škol Prahy 9

6. června 2024 ve 12:31

V Mateřské škole U Vysočanského pivovaru v Praze 9 se 5. června konala tradiční Olympiáda mateřských škol Prahy 9. Na sociálních sítích o tom informovala radnice Prahy 9.

Sousedská Tančírna v Praze 9

6. června 2024 v 10:00

V pondělí 3. června proběhla první sousedská Tančírna na plácku vedle budovy Afi City. Přesto, že počasí nebylo zrovna ideální, nakonec se sešla více jak desítka tanečních párů. Příjemným překvapením bylo, že přišlo i několik sólo tanečníků, kteří si taneční partnery našli přímo na místě. Na...

Pěvecká soutěž Bubble Star zná vítěze

5. června 2024 v 15:49

Koncem května se ve Švehlově sokolovně v Praze 15 konala ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a ZŠ Nad Přehradou celopražská pěvecká soutěž Bubble Star. Na sociálních sítích o tom informovala patnáctá městská část.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Další články
Nahoru