Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Občanská sdružení

Program Adopce na dálku Arcidiecézní charity Praha změnil životy 36 tisícům chudých dětí

Program Adopce na dálku, který organizuje Arcidiecézní charita Praha, je nejdéle fungujícím českým rozvojovým projektem v zahraničí. Od roku 1993 pomohl více než 36 tisícům nejchudších dětem. Díky českým dárcům získaly vzdělání a s ním šanci na lepší budoucnost.    

Arcidiecézní charita Praha představila v Česku jako první organizace koncept adresné podpory chudých dětí z rozvojových zemí. V roce 1993 začala podporovat děti ze slumů v indické Kalkatě, později pomoc rozšířila do dalších míst v Indii a do zemí jako je Uganda, Zambie a další země. Podpora směřuje také chudým dětem do Běloruska.   

„Program Adopce na dálku zaujal desetitisíce českých domácností, pracovních týmů, školních tříd či farností,“ vyjmenovává mluvčí pražské Charity Jarmila Lomozová, kdo se nejčastěji stává „adoptivním rodičem“ na dálku. „Díky tomu jsme mohli za uplynulé tři dekády podpořit více než 36 tisíc dětí a změnit jim život k lepšímu. To je víc než celá populace okresních měst, jako je Tábor, Znojmo nebo Příbram,“ dodala. 

Jedním z klíčů úspěšnosti programu je adresnost podpory. Dárce dostává od podporovaného dítěte dopisy, díky nimž může sledovat, jaké pokroky „jeho“ školák dělá, a může také dítěti poslat dopis. Vedle toho se dozvídá o školních výsledcích a každý rok dostane aktuální fotografii dítěte. 

„Adoptivní rodič“ posílá dítěti roční podporu ve výši od 4 900 do 9 000 korun v závislosti na zemi a typu studia. Studentovi pak Arcidiecézní charita Praha hradí školné, školní pomůcky, školní uniformu, školní oběd a v naléhavých případech i zdravotní péči. Vedle podpory vzdělání se pražská Charita stará i o rozvoj zdrojů obživy, staví nové školy, nemocnice, podporuje zdravotní osvětu a celkový rozvoj místních chudých komunit v regionech, kde působí Adopce na dálku®. 

Na průběh programu Adopce na dálku a dalších rozvojových projektů dohlíží místní partnerské organizace. Při nedávné kontrolní misi ocenil ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec mimo jiné to, že partnerské organizace nečekají na pomoc pouze z České republiky, ale aktivují i místní zdroje, dárce a také rodiny, které pomoc přijímají. „Vzdělání dětí je klíčem k lepší budoucnosti a naše práce ukazuje, že pomoc jednomu dítěti může proměnit celou rodinu a komunitu,“ uvedl Němec.  

Tisíce absolventů se uplatnily na trhu práce 

Tři dekády pomoci přinesly tisíce absolventů programu Adopce na dálku, kteří jsou dnes již dospělí, kteří mají své rodiny a své děti. Díky vzdělání našla většina z nich kvalifikované zaměstnání. Nejčastěji pracují jako řemeslníci (truhláři, automechanici, zedníci atd.), ve službách (kadeřnice, krejčové, kuchaři atd.). Mnohým z nich se podařilo získat vysokou nebo vyšší školu a uplatnili se jako zdravotní sestry, učitelé, sociální pracovníci či inženýři. Bez podpory českých dárců by přitom tito mladí lidé nedokončili ani základní školu. 

Absolventi programu Adopce na dálku se často rozhodnou podporovat ve vzdělání své sourozence, děti svých příbuzných a dokonce neznámé chudé děti. „Jsem vděčná/ý za pomoc, kterou jsem dostal/a. Moji „adoptivní“ rodiče jsou mi vzorem. Chci pomáhat dalším dětem, aby dostaly stejnou šanci, jakou jsem v životě dostal/a já,“ vyjadřují často absolventi. Například Philip Walakira založil v Ugandě organizaci na podporu více než 200 potřebných dětí: „Adopce na dálku® mi změnila život. Dala mi nejen vzdělání. Dala mi inspiraci k mému životnímu poslání.“  

Představa na změnu života konkrétnímu chudému dítěti je natolik přitažlivá, že řada dárců podporuje hned několik dětí najednou. Každý osmý dárce podporuje dvě a více dětí. Nejvíce „adopcí“ přijal pan Libor z Brna. Podporuje 74 dívek z Indie. Jedenáct dětí podporuje 46letá Gabriela z Prahy. „Studium dětí z rozvojových zemí je důležité. Radost mi dělají dopisy od nich, obrázky, vysvědčení. Jejich úspěchy prožívám s nimi,“ říká empatická žena.  

Aktuálně studuje v programu Adopce na dálku® 7 600 dětí. Nejvíce z celkového počtu 36 500 absolventů je z Indie (23 300), dále z Ugandy (10 000), v Zambii a Bělorusku přes tisícovku. Na podporu českých dárců aktuálně čeká 590 školáků.


Autor: red

Udělat dobrý skutek můžete kdekoli

8. února 2024 v 10:42

Udělat dobrý skutek pro přírodu můžete, ať už sedíte v práci, jedete v tramvaji, nebo odpočíváte doma. Koupí certifikátu pomůžete vykoupit české mokřady, které by se jinak proměnily v suché pláně a certifikát může být i krásným dárkem.

Mokřady pro lidskou pohodu

7. února 2024 v 10:56

Světový den mokřadů se slaví 2. února. Tématem letošního roku je Wetlands and human wellbeing, tedy mokřady pro lidskou pohodu. Český svaz ochránců přírody již 21 let vykupuje za podpory veřejnosti přírodně cenná místa, která následně ve spolupráci s místními pozemkovými spolky chrání či obnovuje....

Vánoční bazáárek 2023 pomohl dvěma chlapcům

20. ledna 2024 v 07:36

Výtěžek z dobročinné charitativně- kulturní akce Vánoční bazáárek 2023, kterou již 9tým rokem pořádal Nadační fond Šestý smysl  za podpory radnice Prahy 6 činil 134 670 korun. Obdarováni byli dva 6letí chlapci z Prahy 6.

Praha 2: Darujte potraviny na náměstí Míru

19. prosince 2023 v 15:52

Obyvatelé Prahy 2, ale i všichni, kteří chtějí udělat před Vánocemi dobrý skutek, budou mít příležitost ve středu 20. prosince. Na náměstí Míru, v parku vedle baziliky sv. Ludmily bude od 10 do 15 hodin probíhat sbírka potravin.

Praha 6: Navštivte Vánoční Bazááár

7. prosince 2023 ve 14:29

Devátý ročník Vánočního Bazáááru s kulturním programem pro celé rodiny, který bude spojený s prodejem předmětů z charitativní sbírky, se koná v pátek a sobotu 8. a 9. prosince

Praha 6: Drobné dárky nakoupíte na radnici

6. prosince 2023 v 07:29

Pokud chcete podarovat blízké drobností a k tomu udělat ještě dobrý skutek, můžete nakoupit dárečky na radnici.

Podpora drobným živnostníkům a nová pracovní místa

26. listopadu 2023 v 08:58

Nadační fond Veolia v listopadu v rámci programu STARTér, Věr si a podnikej! pomohl v začátcích podnikání 15 drobným živnostníkům, kteří vytvořili 21 nových pracovních míst. Schválené projekty z Moravskoslezského a Olomouckého kraje si rozdělily celkem více než...

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Charitativní sbírka pro potřebné se v Praze 9 otevře za tři dny

20. listopadu 2023 v 11:15

Ve čtvrtek ráno se opět otevřou brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Již od 8 hodin odstartuje charitativní sbírka pro potřebné. Vybírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, které následně poputují potřebným klientům sociálního odboru Devítky a klientům...

Klienti Pohody pomáhají nadačnímu fondu

20. listopadu 2023 v 09:45

Pohoda, nezisková organizace, už 25 let umožňuje dospělým lidem s mentálním postižením v maximální možné míře prožívat dospělost a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí. Posledních dvanáct let spolupracuje s Nadačním fondem Veolia, který díky ní a jejím klientům denního stacionáře zvládá balení a...

Úspěšná sbírka potravin v Nových Butovicích

16. listopadu 2023 v 09:47

Celkem 2002 kg potravin a drogerie se díky štědrým dárcům a nadšeným dobrovolníkům vybralo během sobotní Sbírky potravin v Kauflandu v Nových Butovicích.

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného pro Nadační fond Umění doprovázet

15. listopadu 2023 v 07:50

Houslista Jaroslav Svěcený zahraje za doprovodu akordeonistky Markéty Laštovičkové pro Nadační fond Umění doprovázet, který již sedmnáct let podporuje české hospice. 

Krabice od bot: Sbírka vánočních dárků pro děti ohrožené chudobou

14. listopadu 2023 v 11:31

Už 13. ročník sbírky vánočních dárků pro děti Krabice od bot otevřela Diakonie ČCE v pondělí 13. listopadu zveřejněním sběrných míst na webu krabiceodbot.cz. Týden na to, od 20. listopadu do 5. prosince, pak budou dárci přinášet slavnostně zabalené krabice s dárky do sběrných...

Benefiční koncert pro Motýlek

10. listopadu 2023 v 11:06

Ve středu 6. prosince se koná v Kulturním domě Kyje v Praze 14 Benefiční koncert pro Motýlek.

Další články
Nahoru