Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Občanská sdružení

Program Adopce na dálku Arcidiecézní charity Praha změnil životy 36 tisícům chudých dětí

Program Adopce na dálku, který organizuje Arcidiecézní charita Praha, je nejdéle fungujícím českým rozvojovým projektem v zahraničí. Od roku 1993 pomohl více než 36 tisícům nejchudších dětem. Díky českým dárcům získaly vzdělání a s ním šanci na lepší budoucnost.    

Arcidiecézní charita Praha představila v Česku jako první organizace koncept adresné podpory chudých dětí z rozvojových zemí. V roce 1993 začala podporovat děti ze slumů v indické Kalkatě, později pomoc rozšířila do dalších míst v Indii a do zemí jako je Uganda, Zambie a další země. Podpora směřuje také chudým dětem do Běloruska.   

„Program Adopce na dálku zaujal desetitisíce českých domácností, pracovních týmů, školních tříd či farností,“ vyjmenovává mluvčí pražské Charity Jarmila Lomozová, kdo se nejčastěji stává „adoptivním rodičem“ na dálku. „Díky tomu jsme mohli za uplynulé tři dekády podpořit více než 36 tisíc dětí a změnit jim život k lepšímu. To je víc než celá populace okresních měst, jako je Tábor, Znojmo nebo Příbram,“ dodala. 

Jedním z klíčů úspěšnosti programu je adresnost podpory. Dárce dostává od podporovaného dítěte dopisy, díky nimž může sledovat, jaké pokroky „jeho“ školák dělá, a může také dítěti poslat dopis. Vedle toho se dozvídá o školních výsledcích a každý rok dostane aktuální fotografii dítěte. 

„Adoptivní rodič“ posílá dítěti roční podporu ve výši od 4 900 do 9 000 korun v závislosti na zemi a typu studia. Studentovi pak Arcidiecézní charita Praha hradí školné, školní pomůcky, školní uniformu, školní oběd a v naléhavých případech i zdravotní péči. Vedle podpory vzdělání se pražská Charita stará i o rozvoj zdrojů obživy, staví nové školy, nemocnice, podporuje zdravotní osvětu a celkový rozvoj místních chudých komunit v regionech, kde působí Adopce na dálku®. 

Na průběh programu Adopce na dálku a dalších rozvojových projektů dohlíží místní partnerské organizace. Při nedávné kontrolní misi ocenil ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec mimo jiné to, že partnerské organizace nečekají na pomoc pouze z České republiky, ale aktivují i místní zdroje, dárce a také rodiny, které pomoc přijímají. „Vzdělání dětí je klíčem k lepší budoucnosti a naše práce ukazuje, že pomoc jednomu dítěti může proměnit celou rodinu a komunitu,“ uvedl Němec.  

Tisíce absolventů se uplatnily na trhu práce 

Tři dekády pomoci přinesly tisíce absolventů programu Adopce na dálku, kteří jsou dnes již dospělí, kteří mají své rodiny a své děti. Díky vzdělání našla většina z nich kvalifikované zaměstnání. Nejčastěji pracují jako řemeslníci (truhláři, automechanici, zedníci atd.), ve službách (kadeřnice, krejčové, kuchaři atd.). Mnohým z nich se podařilo získat vysokou nebo vyšší školu a uplatnili se jako zdravotní sestry, učitelé, sociální pracovníci či inženýři. Bez podpory českých dárců by přitom tito mladí lidé nedokončili ani základní školu. 

Absolventi programu Adopce na dálku se často rozhodnou podporovat ve vzdělání své sourozence, děti svých příbuzných a dokonce neznámé chudé děti. „Jsem vděčná/ý za pomoc, kterou jsem dostal/a. Moji „adoptivní“ rodiče jsou mi vzorem. Chci pomáhat dalším dětem, aby dostaly stejnou šanci, jakou jsem v životě dostal/a já,“ vyjadřují často absolventi. Například Philip Walakira založil v Ugandě organizaci na podporu více než 200 potřebných dětí: „Adopce na dálku® mi změnila život. Dala mi nejen vzdělání. Dala mi inspiraci k mému životnímu poslání.“  

Představa na změnu života konkrétnímu chudému dítěti je natolik přitažlivá, že řada dárců podporuje hned několik dětí najednou. Každý osmý dárce podporuje dvě a více dětí. Nejvíce „adopcí“ přijal pan Libor z Brna. Podporuje 74 dívek z Indie. Jedenáct dětí podporuje 46letá Gabriela z Prahy. „Studium dětí z rozvojových zemí je důležité. Radost mi dělají dopisy od nich, obrázky, vysvědčení. Jejich úspěchy prožívám s nimi,“ říká empatická žena.  

Aktuálně studuje v programu Adopce na dálku® 7 600 dětí. Nejvíce z celkového počtu 36 500 absolventů je z Indie (23 300), dále z Ugandy (10 000), v Zambii a Bělorusku přes tisícovku. Na podporu českých dárců aktuálně čeká 590 školáků.


Autor: red

Certifikáty pomáhají chránit cenné lokality v přírodě

14. července 2024 v 08:26

Mokřady jsou hned po pralesech a korálových útesech největším fondem biodiverzity. Taková unikátní místa skrývá i naše země.

Přidejte se k Běhu proti násilí, začala registrace

10. července 2024 v 09:20

Případů násilí mezi blízkými lidmi stále přibývá. Často je ale obtížné domácí násilí odhalit a zůstává skryté za zavřenými dveřmi. Aby toto téma nebylo tabu, pořádá Středisko celostátních programů a služeb Diakonie ČCE již šestý ročník „Běhu proti násilí“. Jeho cílem je upozornit širokou veřejnost...

Nadační fond Veolia podpořil dvacet dobrovolnických projektů zaměstnanců PVK

20. června 2024 v 15:23

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia opět rozdělovaly finanční prostředky v rámci 17. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo dvacet zaměstnanců PVK na své projekty částku 685 tisíc korun.

Z ubytovny do pronájmu: Díky W4W získalo domov 64 dětí samoživitelů

29. května 2024 v 09:53

Během necelého prvního půl roku 2024 projekt W4W: Bydlení pro děti podpořil 64 dětí ve 26 rodinách samoživitelů a samoživitelek poskytnutím kauce na nájem. Tyto rodiny tak získaly důstojné bydlení a nemusí již žít v nevyhovujících podmínkách. Celková částka, která byla těmto rodinám vyplacena, je...

Praha 14: Utkání sportovních hvězd Real Top Praha

29. května 2024 v 09:11

Charitativní utkání sportovních hvězd Real Top Praha, který disponuje takovými osobnostmi jako jsou Patrik Berger, Vladimír Šmicer, Jiří Jarošík, Radek Bejbl, Ivan Hašek, Marek Jankulovski, Jan Koller ale i herci a známé osobnosti Vojtěch Dyk, Ivan Trojan, Adam Mišík a spousta...

Forrest Gump se vrací na plátna kin

27. května 2024 v 11:46

Forrest Gump se po 30 letech od premiéry vrací na plátna kin. Charitativní promítání se koná 30. května v Kině Světozor.

Veletrh sociálních služeb v Praze 10

19. května 2024 ve 12:14

Veletrh sociálních služeb představí organizace, které pomáhají v obtížných situacích.

Den dobrovolnictví v Praze 9

16. května 2024 v 10:13

Organizace působící v Praze 9 se sejdou v pátek 17. května na Dnu dobrovolnictví. Akce se koná od 9 do 16 hodin na náměstí OSN.

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Dny neziskovek v Praze 4

8. května 2024 ve 12:46

Jeden květnový týden věnuje i letos Obchodní centrum DBK Budějovická neziskovým organizacím z Prahy 4 a blízkého okolí. Od 13. do 16. května bude v prvním patře DBK probíhat akce nazvaná Dny neziskovek aneb Malý dárek, velké srdce.

Odstartoval další ročník Energy Streetfootball

8. května 2024 v 07:47

Včera odstartoval další ročník Energy Streetfootball, série turnajů pro žáky základních a středních škol.

Podpora pro tradiční řemeslníky a živnostníky

7. května 2024 ve 13:46

Nadační fond Veolia podpořil v rámci svého nejstaršího programu Startér, Věř si a podnikej! tradiční řemeslníky a další živnostníky. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji díky tomu vznikne 10 nových pracovních míst.

Další články
Nahoru