Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Profesor Souček: Obezita ničí nejen srdce, nadváhu má v Česku většina lidí
Nadváha. Ilustrační foto: Srdce v hlavě

Profesor Souček: Obezita ničí nejen srdce, nadváhu má v Česku většina lidí

Výraznou příčinou a také rizikem kardiovaskulárních onemocnění je obezita. V Evropě trpí nadváhou nebo obezitou přes polovinu všech dospělých. V Česku je situace ještě horší, kdy je postiženo přibližně 60 procent dospělých. Přitom zdravá váha může až o 10 procent pozitivněji ovlivnit vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol u více než třetiny nemocných. Nadváha zatěžuje nejenom naše srdce, ale i celkově náš organismus. Má negativní vliv na vznik mnoha zdravotních neduhů jako je vysoký cholesterol, krevní tlak, cukrovka, až po celkové zatížení pohybového aparátu.   

„Ať jsme tlustí na tři prsty, říkaly nám naše babičky, když jsme byli malí. Bohužel tehdejší pohled na obezitu jako symbol zdraví a dostatečné výživy je v současnosti po právu zcela opačný. Z obezity se stal vysoce rizikový faktor pro řadu nemocí, zejména v souvislosti s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a aterosklerózou,“ řekl profesor Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

V Evropě trpí obezitou podle lékařských statistik více než 20 procent lidí a dalších 35 procent splňuje kritéria pro nadváhu. Po celém světě je nyní téměř miliarda obézních obyvatel. Podle jiných statistik má takzvaný BMI – Body Mass Index – vyšší než 25 téměř 53 procent dospělé evropské populace. Česká republika je na tom ještě hůře, podle BMI trpí nadváhou až 60 procent dospělých.

Souvislost mezi obezitou a zvýšeným rizikem kardiovaskulárního onemocnění je zjevná. Je vědecky dokázáno, že snížení hmotnosti o 5 až 10 procent snižuje riziko vysokého krevního tlaku a snížení hmotnosti o 10 až 15 procent snižuje hodnoty takzvaného zlého cholesterolu,“ řekl Souček.

„Úspěšné a trvalé snížení hmotnosti pozitivně ovlivní hodnoty krevního tlaku až u 55 procent pacientů. V případě vysokého cholesterolu a rizika ischemické choroby srdeční se dostatečná redukce váhy projeví u 35 procent pacientů,“ pokračoval.

Během úpravy jídelníčku byste si měli hlídat nejen příjem nezdravých tuků (tučné maso, tučné sýry, smažené potraviny), ale i příjem cukru (především bílého). Přidaný rafinovaný cukr přispívá nejenom k nárůstu hmotnosti, ale zároveň zvyšuje hladinu glukózy a může vést ke vzniku diabetu mellitu 2. typu. Lidé s cukrovkou mají až třikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich objeví kardiovaskulární onemocnění. 

„Statistická data získaná z řady studií jednoznačně dokazují, že terapie moderními léky na vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol musí být provázena výraznou a trvalou redukcí tělesné hmotnosti pacienta, aby bylo kardiovaskulární riziko dostatečně sníženo,“ sdělil Souček.

Změnou životního stylu přitom lze podle specialistů docílit redukci tělesné váhy až o 8 procent. Pokud pacient potřebuje shodit výrazně více, měl tak učinit pod dohledem lékaře.

Omezení příjmu vysoko-kalorických potravin, celkové snížení příjmu energie a pohybová aktivita jsou přirozeným způsobem, jak se zbavit přebytečných kil. Podstatné je zachovat správnou tělesnou hmotnost a své stravovací a pohybové návyky si dlouhodobě udržet. 

„Důležité je si také na začátku shazování přebytečných kil dát reálné cíle. Nechtějte hned zhubnout 10 kilo za 2 měsíce. Za prvé to není zdravé a za druhé si na sebe upletete bič. Zároveň je větší riziko, že hubnutí nevydržíte.  Důležité je si hubnutí ,užívat´. Poraďte se nejen s lékařem, ale i s výživovým poradcem, který vás může naučit, jak si udělat chutné a dobré pokrmy, které jsou zároveň zdravé.  Čím víc vám bude zdravé jídlo chutnat, tím déle u něj vydržíte. Kromě úpravy jídelníčku je důležitý i každodenní pohyb. Alespoň 20 minut denně aktivní chůze a jednou až dvakrát do týdne se věnovat rekreačnímu sportu,“ uzavřel Souček.


Autor: red

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Další články
Nahoru