Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Profesor Petruželka končí v čele Ústavu radiační onkologie, vychoval si nástupkyni
Profesorka Petra Tesařová převzala jmenovací dekret z rukou děkana 1. LF UK Martina Vokurky. Foto: Fakultní nemocnice Bulovka

Profesor Petruželka končí v čele Ústavu radiační onkologie, vychoval si nástupkyni

Tento týden proběhlo ve Fakultní nemocnici Bulovka (FNB) slavnostní jmenování nové přednostky Ústavu radiační onkologie. Na práci Luboše Petruželky, který ve funkci přednosty končí po dvaadvaceti letech, naváže nová přednostka Petra Tesařová. O změně v čele unikátního pracoviště informovala mluvčí Bulovky Eva Libigerová.    

„Do Ústavu radiační onkologie jako nemocnice výrazně investujeme. A výsledky jsou výborné. Bohužel se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem akademicky činných a habilitovaných onkologů. Otázku nového přednosty jsme řešili poměrně dlouho a nástupce jsme hledali společně s panem profesorem Petruželkou. Jsem rád, že se nám to podařilo, a doufám, že s paní profesorkou Tesařovou se v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání dokážeme posunou,“ uvedl v úvodu setkání ředitel nemocnice Jan Kvaček, který zdůraznil klíčový význam ústavu pro celou Bulovku.   

Profesorka Tesařová převzala jmenovací dekret z rukou děkana 1. LF UK Martina Vokurky, který poděkoval celému týmu za práci pro fakultu a ocenil výukovou část v oblasti radiační onkologie. 

„Je pro nás velmi důležité, aby budoucí absolventi získali také praktickou orientaci. Pracoviště je to významné, průkopnické v oblasti onkologie už od doby předválečného Československa. Je zde opravdu na co navazovat a co rozvíjet,“ uvedl děkan.

Odcházející přednosta popřál své následovnici mnoho zdaru a ta na oplátku zdůraznila, že hodlá dál pokračovat v nastaveném trendu, protože právě pod dohledem profesora Petruželky se „vyučila“ a kontinuita je tedy jasná. 

„Ústav radiační onkologie je pracoviště s dlouhou tradicí a výbornými léčebnými výsledky, a je lídrem komplexního onkologického centra. Věřím, že se nám společně podaří vychovat nové absolventy postgraduálního studia připravené k habilitaci a zlepšíme publikační aktivitu pracoviště,“ uvedla Petra Tesařová, nová přednostka Ústavu radiační onkologie FNB. 

Světově uznávaný onkolog Luboš Petruželka se věnuje pacientům přes čtyřicet let svojí praxe, kterou zasvětil klinické onkologii a radioterapii. 

Za svoji práci byl oceněn medailí Za zásluhy I. stupně a je také spoluzakladatelem středoevropské iniciativy organizující prestižní konferenci Central European Lung Cancer Conference a aktivně publikujícím autorem mnoha odborných článků, studií a knih. Loni v září převzal od členů vedení Prahy 1 ocenění Čestné občanství Prahy 1.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru