Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Profesor Petruželka končí v čele Ústavu radiační onkologie, vychoval si nástupkyni
Profesorka Petra Tesařová převzala jmenovací dekret z rukou děkana 1. LF UK Martina Vokurky. Foto: Fakultní nemocnice Bulovka

Profesor Petruželka končí v čele Ústavu radiační onkologie, vychoval si nástupkyni

Tento týden proběhlo ve Fakultní nemocnici Bulovka (FNB) slavnostní jmenování nové přednostky Ústavu radiační onkologie. Na práci Luboše Petruželky, který ve funkci přednosty končí po dvaadvaceti letech, naváže nová přednostka Petra Tesařová. O změně v čele unikátního pracoviště informovala mluvčí Bulovky Eva Libigerová.    

„Do Ústavu radiační onkologie jako nemocnice výrazně investujeme. A výsledky jsou výborné. Bohužel se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem akademicky činných a habilitovaných onkologů. Otázku nového přednosty jsme řešili poměrně dlouho a nástupce jsme hledali společně s panem profesorem Petruželkou. Jsem rád, že se nám to podařilo, a doufám, že s paní profesorkou Tesařovou se v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání dokážeme posunou,“ uvedl v úvodu setkání ředitel nemocnice Jan Kvaček, který zdůraznil klíčový význam ústavu pro celou Bulovku.   

Profesorka Tesařová převzala jmenovací dekret z rukou děkana 1. LF UK Martina Vokurky, který poděkoval celému týmu za práci pro fakultu a ocenil výukovou část v oblasti radiační onkologie. 

„Je pro nás velmi důležité, aby budoucí absolventi získali také praktickou orientaci. Pracoviště je to významné, průkopnické v oblasti onkologie už od doby předválečného Československa. Je zde opravdu na co navazovat a co rozvíjet,“ uvedl děkan.

Odcházející přednosta popřál své následovnici mnoho zdaru a ta na oplátku zdůraznila, že hodlá dál pokračovat v nastaveném trendu, protože právě pod dohledem profesora Petruželky se „vyučila“ a kontinuita je tedy jasná. 

„Ústav radiační onkologie je pracoviště s dlouhou tradicí a výbornými léčebnými výsledky, a je lídrem komplexního onkologického centra. Věřím, že se nám společně podaří vychovat nové absolventy postgraduálního studia připravené k habilitaci a zlepšíme publikační aktivitu pracoviště,“ uvedla Petra Tesařová, nová přednostka Ústavu radiační onkologie FNB. 

Světově uznávaný onkolog Luboš Petruželka se věnuje pacientům přes čtyřicet let svojí praxe, kterou zasvětil klinické onkologii a radioterapii. 

Za svoji práci byl oceněn medailí Za zásluhy I. stupně a je také spoluzakladatelem středoevropské iniciativy organizující prestižní konferenci Central European Lung Cancer Conference a aktivně publikujícím autorem mnoha odborných článků, studií a knih. Loni v září převzal od členů vedení Prahy 1 ocenění Čestné občanství Prahy 1.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru