Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Profesor Petruželka končí v čele Ústavu radiační onkologie, vychoval si nástupkyni
Profesorka Petra Tesařová převzala jmenovací dekret z rukou děkana 1. LF UK Martina Vokurky. Foto: Fakultní nemocnice Bulovka

Profesor Petruželka končí v čele Ústavu radiační onkologie, vychoval si nástupkyni

Tento týden proběhlo ve Fakultní nemocnici Bulovka (FNB) slavnostní jmenování nové přednostky Ústavu radiační onkologie. Na práci Luboše Petruželky, který ve funkci přednosty končí po dvaadvaceti letech, naváže nová přednostka Petra Tesařová. O změně v čele unikátního pracoviště informovala mluvčí Bulovky Eva Libigerová.    

„Do Ústavu radiační onkologie jako nemocnice výrazně investujeme. A výsledky jsou výborné. Bohužel se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem akademicky činných a habilitovaných onkologů. Otázku nového přednosty jsme řešili poměrně dlouho a nástupce jsme hledali společně s panem profesorem Petruželkou. Jsem rád, že se nám to podařilo, a doufám, že s paní profesorkou Tesařovou se v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání dokážeme posunou,“ uvedl v úvodu setkání ředitel nemocnice Jan Kvaček, který zdůraznil klíčový význam ústavu pro celou Bulovku.   

Profesorka Tesařová převzala jmenovací dekret z rukou děkana 1. LF UK Martina Vokurky, který poděkoval celému týmu za práci pro fakultu a ocenil výukovou část v oblasti radiační onkologie. 

„Je pro nás velmi důležité, aby budoucí absolventi získali také praktickou orientaci. Pracoviště je to významné, průkopnické v oblasti onkologie už od doby předválečného Československa. Je zde opravdu na co navazovat a co rozvíjet,“ uvedl děkan.

Odcházející přednosta popřál své následovnici mnoho zdaru a ta na oplátku zdůraznila, že hodlá dál pokračovat v nastaveném trendu, protože právě pod dohledem profesora Petruželky se „vyučila“ a kontinuita je tedy jasná. 

„Ústav radiační onkologie je pracoviště s dlouhou tradicí a výbornými léčebnými výsledky, a je lídrem komplexního onkologického centra. Věřím, že se nám společně podaří vychovat nové absolventy postgraduálního studia připravené k habilitaci a zlepšíme publikační aktivitu pracoviště,“ uvedla Petra Tesařová, nová přednostka Ústavu radiační onkologie FNB. 

Světově uznávaný onkolog Luboš Petruželka se věnuje pacientům přes čtyřicet let svojí praxe, kterou zasvětil klinické onkologii a radioterapii. 

Za svoji práci byl oceněn medailí Za zásluhy I. stupně a je také spoluzakladatelem středoevropské iniciativy organizující prestižní konferenci Central European Lung Cancer Conference a aktivně publikujícím autorem mnoha odborných článků, studií a knih. Loni v září převzal od členů vedení Prahy 1 ocenění Čestné občanství Prahy 1.


Autor: Jan Puci

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru