Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Profesor Macek z ČVUT obdržel zlatou medaili MSV 2022

Prof. Ing. Jan Macek, DrSc., FEng. z Fakulty strojní ČVUT se po celou profesní kariéru zabývá dopravními prostředky a energetickými a environmentálními aspekty dopravy pomocí simulací i experimentů na hnacích jednotkách vozidel. Desítky let vzdělává studenty, především v magisterských a doktorských studijních programech. Je autorem stovek odborných materiálů, publikovaných v tuzemských i zahraničních odborných i zájmových médiích a je často citován. Na svém kontě má také dvacet patentů. Za celoživotní práci byl oceněn tento týden na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

V současné době působí prof. Macek v Centru vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní ČVUT v Praze a vede Národní centrum kompetence Josefa Božka pro pozemní dopravní prostředky, spojující výzkum 30 akademických, výzkumných i průmyslových účastníků. Za činnost v projektu Centrum kompetence automobilového průmyslu Josefa Božka obdržel kolektiv jím vedený v r. 2018 výroční cenu TAČR Spolupráce.

V roce 1972 absolvoval Fakultu strojní ČVUT v Praze v oboru pístové stroje s rozšířením o aplikovanou mechaniku. Ve studiu pokračoval vědeckou aspiranturou na školicím pracovišti Státního výzkumného ústavu pro stavbu strojů Běchovice a v roce 1980 získal v oboru Dopravní stroje a zařízení vědeckou hodnost CSc. V roce 1986 mu byl na ČVUT udělen titul docent, o čtyři roky později obhájil na ČVUT doktorskou práci ve vědeckém oboru Dopravní stroje a zařízení a byl mu udělen titul DrSc. V roce 1993 byl jmenován profesorem pro obor Energetické stroje a zařízení. V roce 1998 byl přijat do Inženýrské akademie ČR (FEng.). Je členem Vědecké rady ČVUT i Fakulty strojní ČVUT.

Profesní a pedagogické působení:
2022-macek-zlata-medaile-msv-10-2022-02 V letech 1972–1980 pracoval jako výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu ČKD Praha na úseku výzkumu naftových motorů, kde jako vedoucí odboru výzkumu vysokotlakého přeplňování pokračoval v letech 1986–1991 i po převodu VÚ ČKD do Škoda Interdiesel Smíchov. S padesátičlenným týmem, který vedl, řešil podnikové komplexní výzkumné úkoly. Současně vyučoval od roku 1982 na fakultě strojního inženýrství ČVUT v Praze na katedře automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel, kterou pak v letech 1994 až 2015 také vedl. Děkanem Fakulty strojní ČVUT v Praze byl zvolen v roce 1997 a ve funkci působil do roku 2000. V období let 2006 až 2018 byl proděkanem Fakulty strojní pro vědeckou a výzkumnou činnost. V zahraničí vyučoval v letech 1990 a 1991 na Sinclair College, Dayton Ohio a o tři roky později strávil 6 měsíců jako visiting scientist na ETH Zürich v rámci akce Junge Professoren Švýcarské konfederace.

Jako pedagog se také podílel na řešení mnoha výzkumných úkolů. V letech 1998 až 2000 byl vedoucím výzkumného záměru Integrované inženýrství na FS ČVUT v Praze. V následujících 11 letech byl vedoucím Výzkumného centra spalovacích motorů a automobilů Josefa Božka, koordinující činnost cca 140 pracovníků různých institucí a řešitelem projektů zaměřených na pohon, motory a paliva. Od roku 2012 do roku 2017 vedl jako řešitel projektu Centrum kompetence automobilového průmyslu Josefa Božka (2012–2017), které koordinuje některé výzkumné a vývojové činnosti u vybraných společností výrobních a výzkumných i na technických univerzitách v ČR.

Na tento projekt navazuje již zmíněné současné Národní centrum kompetence. Od r. 1996 také úzce spolupracuje s Thomasem Morelem, bývalým presidentem Gamma Technologies a hlavním autorem softwaru GT Suite, který používají prakticky všechny automobilky i výrobci velkých motorů na světě. Zasloužil se o oficiální partnerství ČVUT s touto firmou, kde je dalším univerzitním partnerem pouze Politecnico di Torino.Autor: Cen

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

23. května 2024 v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Další články
Nahoru