dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražský život

Prof. Hans Kelsen: Významný rodák z Prahy 1

Demokracie je forma státu, která se nejméně brání svým protivníkům. Autorem tohoto výroku z roku 1934 byl profesor Hans Kelsen, jeden z nejvýznamnějších právních vědců dvacátého století a spoluautor rakouské spolkové ústavy z roku 1920. Hans Kelsen byl rodákem z Prahy 1 a první část svého dětství strávil v domě, který stál na místě dnešního obchodního domu My Národní/Tesco. Na roh Národní třídy a Spálené ulice se vrátila pamětní deska na jeho počest.

„Pan profesor Hans Kelsen byl jednou z nejvýznamnějších osobností právní vědy dvacátého století a pro Prahu 1 je ctí hlásit se k němu jako ke svému rodákovi,“ řekl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který se slavnostního odhalení pamětní desky zúčastnil spolu s rakouským velvyslancem Ferdinandem Trauttmansdorfferem, rakouským spolkovým ministrem spravedlnosti Wolfgangem Brandstetterem a českou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou.

Prof. Dr. Hans Kelsen se narodil 11. října 1881 v pražské německy mluvící židovské rodině, která se brzy přestěhovala do Vídně, kde Kelsen vystudoval.

Hans Kelsen je považován za jednoho z nejvýznamnějších právních vědců 20. století. Je uznáván jako architekt rakouské spolkové ústavy z roku 1920, která je dodnes z podstatné části stále platná. Svým dílem „Ryzí nauka právní“ zásadně ovlivnil vídeňskou školu právního pozitivismu. Byl uznávaným právním teoretikem, právním filozofem a státovědcem. Zabýval se zejména teorií práva, ústavním právem a mezinárodním právem.

V dospělosti se na několik let vrátil do svého rodiště, když musel kvůli nacistům opustit Rakousko i Německo, a v letech 1936 až 1938 vyučoval na pražské právnické fakultě. Před začátkem války odešel do USA, kde se stal profesorem na University of Berkeley v Kalifornii, kde působil až do své smrti 19. dubna 1973.

 

 

 

 

 

 

 


Další články
Nahoru