Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Cestování

Prodlužte si léto ve Španělsku

Že léto končí posledním zářijovým dnem? Ale vůbec ne! Letní pohodu si můžete prodloužit až do podzimních měsíců. Máte rádi atmosféru jihoevropských států a zároveň dáváte přednost jinému typu dovolené, než trávit týden v hotelovém komplexu? Pokud jste si odpověděli „ano“, splnit si tato přání můžete v jižním Španělsku. To nabízí ideální příležitosti spojit návštěvu krásných pláží, historických památek nebo úchvatné přírody s majestátními vrcholky pohoří Sierra Nevada.

Tohle všechno můžete prožít během jediné dovolené, a to naprosto nezávisle na komukoliv a čemukoliv. Česká digitální platforma Campiri ve španělské Málaze otevřela v minulém roce svou pobočku. Její úspěch dokládá i to, že zde roste počet karavanů i obytek, které jsou stále k pronájmů: „Na výběr máte spoustu kompletně vybavených vozidel. Na našich webových stránkách si můžete vybrat z přehledného seznamu právě ten vůz, který bude splňovat přesně všechny vaše potřeby. Vyberou si sóloví turisté, parta kamarádů i rodina," říká Lukáš Janoušek, CEO společnosti Campiri.

Půjčení obytného auta ve Španělsku? Žádný problém!

Ještě nikdy jste obytný vůz neřídili? Nevadí, pokud máte klasický řidičský průkaz skupiny B, můžete bez problémů za volant vozidla do 3,5 tuny usednout. „Přímo na místě v Málaze máme zkušený tým. Se vším vám pomohou, poradí s řízením vozu a nabídnou naplánované okruhy, ale i doporučí zajímavá místa, pokud se rozhodnete pro individuální trasu. Jakmile se jednou vydáte poznat krásy Andalusie, vryjí se vám natolik do srdce, že se za nimi budete chtít brzy vrátit,“ dodává Lukáš Janoušek.

Zatímco doma v Česku v průběhu podzimních měsíců začneme oblékat stále mohutnější kusy oblečení, teploty na jihu Španělska se během září, října i listopadu pohybují kolem příjemných dvaceti stupňů. Dovolená v obytném vozu či karavanu vám navíc dává naprostou svobodu a vy tak prožijete spoustu zážitků přesně podle vašich plánů. Už jste si prošli historické památky a rádi byste utekli z hluku města do malých romantických vesniček nebo do ticha nádherné přírody? Žádný problém! Jeden den můžete obdivovat palácovou pevnost Alcazaba v Málaze a další den můžete koukat na vrcholky druhého nejvyššího pohoří v západní Evropě. Vy sami jste za volantem karavanu pány svého času a plánů.

Na co si dát při řízení obytného auta pozor?

Na co si dát při cestování s obytným vozem pozor? Ve městech samozřejmě není vždy možné cestovat přímo historickým centrem, úzké uličky to ani neumožňují. Zaparkovat na určeném místě, ideálně hlídaném a projít si vše pěšky, je skvělou volbou. Navíc váš „hotel na kolech“ můžete parkovat pokaždé jinde, jen pozor, zaparkovat na místě, kde by se stát rozhodně nemělo, může poněkud nabourat rozpočet. V zahraničí mají rádi turisty a zejména jih Španělska je vítá s doširoka otevřenou náručí a milým úsměvem, ale musí se dodržovat pravidla.

Na parkování si dejte pozor i ve volné přírodě. Pravidla jednotlivých regionů se mohou lišit, ale tím základním je stát na místech k tomu určených a nerozdělávat otevřený oheň tam, kde to není povoleno. Využívejte aplikaci Park4night, kde najdete tipy na místa na nocování, ale i dobíjení elektřiny a doplnění vody.

Co rozhodně doporučujeme nevynechat a navštívit?

Málaga

Když už si přímo v Málaze půjčíte karavan, bylo by hříchem si krásy tohoto druhého největšího města Andalusie neprohlédnout. Přístavní město na jihu Španělska… tato kombinace dává záruku, že město vzkvétalo již od svého vzniku a nabízí spoustu úžasných míst. Těmi nejdominantnějšími jsou pevnost Alcazaba, katedrála Vtělení Páně či hrad Gibralfaro. Schovat se ale můžete i do příjemného stínu zelených parků a  botanických zahrad. V zahradě Jardín můžete vidět na tři tisíce místních rostlin. Byť to není pro každého, za zmínku stojí i aréna La Malagueta, určená pro býčí zápasy. S kapacitou přes 14 tisíc míst by zastínila i naprostou většinu českých fotbalových stadionů.

Pohoří Sierra Nevada

Ano, jih Španělska vám nabízí možnost během krátkého okamžiku vyměnit kouzelné písčité pláže za vysoké hory pohoří Sierra Nevada. Délka téměř sto kilometrů nabízí takřka nevyčerpatelné možnosti k horské turistice. Při balení zavazadel na to ovšem musíte myslet, jelikož to, co vám stačí na pláži, by při zdolávání horských masivů nebylo úplně vhodné. K dispozici je spousta tras, tou nejznámější a nejvyužívanější je výstup z parkoviště Hoya de la Mora na Veletu, druhý nejvyšší vrchol celého pohoří ve výšce 3009 metrů.

Pueblos Blancos

Tímto názvem (v češtině Bílá města) se označují městečka a vesnice v provinciích Málaga a Cádiz. Pokud je navštívíte, což zkrátka prostě musíte udělat, čeká vás nádherný svět bílých budov zdobených květinami, v romantických uličkách se lusknutím prstu dostanete o několik století zpět. Slunce ozařuje nádherné domy a za nimi se do výšky drápají hory. Jeden ze zážitků, který si při cestování po jihu Španělska prostě musíte splnit.

Tarifa

Chcete na opravdový jih Španělska? V tom případě musíte do Tarify, nejjižnějšího města, které je tím pádem nejblíže africkému kontinentu. Máte rádi větrnější počasí? Pokud ano, tak budete na správném místě, jelikož Tarifě se přezdívá hlavní evropské město větru. V tomto kouzelném městě se totiž potkává Středozemní moře s Atlantským oceánem. Místní i turisté toho často využívají a nebe je tak každou chvíli plné pestrobarevných draků.

Gibraltar

Jak je známo, Gibraltar je územím, které spravuje Spojené království, ale je jednou z dominant jižního cípu Pyrenejského poloostrova. S nadsázkou se dá říct, že jde „jen“ o skálu čnící nad mořem, ale jde o opravdu raritní místo. Navštívit totiž můžete pláže, ale také krápníkové jeskyně nebo přírodní rezervaci s největší kolonií volně žijících opic v Evropě. Na Gibraltaru se zkrátka mísí britská, španělská i africká kultura.

Gastronomie a kultura

Tady platí, že prakticky kamkoliv zavítáte, nemůžete šlápnout vedle. Španělská gastronomie nabízí tak nepřeberné množství chutí a vůní, že splní nároky každého. Setkávání se s přáteli v restauracích je španělskou národní tradicí, ať už jde o bohaté večeře nebo jen setkání nad sklenkou vína a tapas, malými chuťovkami, nedílnou součástí menu v každé restauraci. A s tím jde ruku v ruce kultura. Muzika na každém rohu, vášnivé tance, to je Španělsko, tím více umocněné v jeho jižní části.


Autor: TZ, red

Vánoční kampaň Letiště Praha láká na vůně dálek

6. prosince 2023 v 11:19

Vůně. Pojí se vzpomínkami, emocemi a lidmi kolem nás. Vůně v sobě nesou různorodé esence spojené s přírodou, obyvateli, historií, architekturou, kulturou, gastronomií nebo místem. Každé místo na světě má vlastní identitu a jedinečnou vůni. Stejně tak i Letiště Václava Havla Praha, kde často začíná...

Minisérie přibližuje symbiózu všech skupin, které se potkávají ve skalách

30. listopadu 2023 v 17:02

Vyrušit hnízdící ptáky může svým nevhodným chováním každý návštěvník krajiny, lezci se k nim ale mohou dostat mnohem blíž a stávají se tak vysokým potenciálním nebezpečím.

Vyvracíme pět nejčastějších mýtů spojených se zimní dovolenou v karavanu

20. listopadu 2023 v 10:39

Cestování na čtyřech kolech se stalo synonymem pro svobodu, dobrodružství i nezávislost. Přesto se ale najdou tací, kteří s prvními vločkami sněhu odkládají své karavany i obytňáky k zimnímu spánku. Ve společnosti totiž panuje řada předsudků, která je se zimním karavaningem spojená. Parkování...

Tip na výlet: Nový Biopark Kladno

27. října 2023 v 18:29

Z areálu bývalých kasáren se stal unikátní a veřejně přístupný Biopark Kladno, který nabízí dětská hřiště, jezírko, mokřad, vyhlídkovou věž, ale hlavně řadu informací o koloběhu vody v přírodě a různých ekosystémech.

Využijte barevného podzimu k poznávání okolních krás

25. října 2023 v 09:52

To, že jsme již dali sbohem astronomickému létu, rozhodně neznamená, že tomu tak musí být i s cestováním. Letos jsme se navíc přesvědčili o tom, že sluníčko se nerado vzdává, a tak máme ještě stále naději na nějaké ty prohřáté dny. Ovšem ani v případě, že se nedostaví, není důvod ke smutku –...

Další články
Nahoru