dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Prodloužený víkend v Chorvatsku a Slovinsku: Poznejte nejčastější dovolenkovou destinaci Čechů jinak
Foto: Ivo Perlan

Prodloužený víkend v Chorvatsku a Slovinsku: Poznejte nejčastější dovolenkovou destinaci Čechů jinak

Sbalte si batoh, naskočte na autobus a za hubičku hurá na skok do Slovinska a Chorvatska. Poradíme vám, co tam poznat, zažít, a stihnete i výlet k Plitvickým jezerům!

„Chorvatsko je už léta jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. Poslední dobou však tuto zemi chtějí objevovat jinak, a třebas i častěji. Proto jsme posílili linku do Záhřebu a Mariboru, druhého největšího města Slovinska, jehož popularita u Čechů roste,“ říká Pavla Lauermannová zastupující autobusovou společnost Eurolines, jejíž linka PRAHA – BRNO – MARIBOR – ZÁHŘEB je v provozu 2× týdně až do 31. října.

Jednosměrnou promo jízdenku do Mariboru koupíte od 630 korun, do Záhřebu od 770 korun. V autobusech máte dost prostoru a zdarma 1 příruční a 2 cestovní zavazadla, přičemž zabalené kolo je považováno za jedno z nich.

„Cestu si můžete i rozdělit a koupit si jízdenku jen do Mariboru a pak z Mariboru do Záhřebu, nebo naopak,“ dodává Pavla Lauermannová. Jednosměrnou promo jízdenku mezi těmito městy koupíte od 360 korun.
 
1. den (středa/čtvrtek) v Mariboru
V Praze ve 21:00 nasednete do autobusů Eurolines, trochu si pospíte a druhý den v 5 hodin ráno už jste v Mariboru, který patří k největším slovinským městům. Několikrát jste jím už určitě projížděli cestou k do Chorvatska k Jaderskému moři. Toto město však stojí za to, abyste si v něm udělali jednodenní zastávku. Opravdovým unikátem je nejstarší keř vinné révy na světě, který nese název Stara Trta. Pokud chcete stihnout sklizeň a ochutnat první kapky tohoto vzácného moku, vydejte se do Mariboru v říjnu. Mezi památky, které stojí za to navštívit, patří františkánský kostel sv. Marie i gotická katedrála sv. Jana Křtitele, z jejíž zvonice spatříte celé město jako na dlani. Ve čtvrti Lent uvidíte krásné historické domy a v malebných uličkách se skrývají kavárny, kde si můžete objednat pochoutku, jakou je gibanica, což je závin o více vrstvách plněných tvarohem, jablky a mákem. Hitem léta je zmrzlinový stánek Sladolednica Lastovka, kde jsou snad všechny druhy ledového potěšení, a navíc také tři druhy speciálních stoprocentních ovocných zmrzlin. Tomu se nedá říct ne. Vydat byste se měli i k vinařským sadům, ale také k vodopádu Veliki Šumik, který se ukrývá v pralese na řece Lobnica.
 
2. den (pátek) v Záhřebu
Z Mariboru je to do Záhřebu už jen asi 2 hodiny cesty a můžete opět využít autobus Eurolines (odjezd z Mariboru je ve čtvrtek a sobotu v 05:00 hodin). Máte na vybranou, zda se vydáte cestou historie a poznáte zdejší pýchy, kterým vévodí katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána, o jejíž slávu se zasloužili i čeští řemeslníci, nebo se vydáte na netradiční cestu.

Podívat se tak můžete do muzea rozchodů, které si získalo už při svém otevření v roce 2006 hodně pozornosti. Už z názvu je patrné, jaké bude téma expozice. Najdete zde všemožné pozůstatky rozbitých vztahů, ale ke každé položce se vztahuje příběh, a to ať už smutný, nebo úsměvný. Výstava není jen sbírkou medvídků a polštářů ve tvaru srdce, ale najdete tu i daleko obyčejnější předměty, jako například topinkovač, ke kterému se pojí vtipná historka. Doporučujeme se také vydat k soše chorvatského básníka Antuna Gustava Matose, který sedí na lavičce a rozhlíží se po městě. Tato lavička se sochou patří k nejoblíbenějším pouličním uměleckým dílům.

Další důležitou zastávkou je dům Kallina, který architektonicky rozhodně není nudný. Celý jeho venkovní povrch je pokryt keramickými obklady. Aby také ne, když jeho majitelem byl majitel továrny na keramické dlaždice, který své vlastní obydlí použil jako propagaci své továrny. Žádný výlet se bez ochutnávky tradičních pokrmů neobejde. Vyzkoušet můžete štrukli, které představují kapsu ze speciálního těsta, která se plní tvarohem a zakysanou smetanou. Tento pokrm je považován za nejtypičtější jídlo Záhřebu a seženete jej na každém rohu. Čerstvé ovoce a zeleninu najdete na nejbarevnějších trzích zvaných Dolac. Lidí z celého města se o víkendu na toto místo ženou, aby sehnali nejlepší suroviny, třeba i na přípravu cuspajz – ragú ze zeleniny a masa.

Náměstí bana Jelačiče pro vás bude zajímavé, pokud si hodláte s sebou domů přivézt nějaké dobroty. Domů byste si s sebou měli přivézt typické chorvatské bonbony 505 S crtom, jejichž příchuť vám zůstane v ústech napořád. Pakliže potřebujete obohatit svůj šatník o nové kusy, hledejte ulici Ilica. K odpočinku je ideální tzv. Zelená podkova, což je komplex parků.
 
3. den (sobota) výlet k Plitvickým jezerům
plitvicka-jezera-nahled Mezi nejoblíbenější jednodenní výlety, kam se můžete ze Záhřebu vydat, jsou Plitvická jezera, která jsou oprávněně nazývána perlou světového přírodního dědictví a od roku 1979 jsou tak seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Cesta k nim ze Záhřebu trvá jen dvě hodiny a na jejich návštěvu si vyhraďte alespoň šest hodin. Ale pozor, pamatujte na to, že v 21 hodin. vám odjíždí autobuse ze Záhřebu zpět do Prahy, kde budete druhý den ráno v 7 hodin. Při svém výletu se určitě vydejte prozkoumat šestnáct pozoruhodných kaskádových jezer, nechte se pocákat vodou ze 78 metrů vysokého vodopádu, zhluboka se nadechněte čistého vzduchu, užijte si romantickou projížďku na lodi po smaragdově zelené až azurově modré vodě, buďte u zrodu duhy a procvičte si chůzi na označených trasách.

Jak se dostat do Mariboru a Záhřebu: Autobusy Eurolines provozují linku PRAHA – BRNO – MARIBOR – ZÁHŘEB 2× týdně až do 31. 10. 2016 (ve středu a v pátek odjezd ve 21 hodin z Prahy, v 5 hodin jste v Mariboru, v 7 v Záhřebu. Zpět můžete jet ve čtvrtek a v sobotu ze Záhřebu odjezd ve 21 hodin, v Mariboru jste ve 23.13 a v Praze v 7 hodin). Jednosměrnou promo jízdenku do Mariboru koupíte od 630 Kč, do Záhřebu od 770 korun. Autobusy jsou komfortní a zdarma máte 1 příruční a 2 cestovní zavazadla, přičemž zabalené kolo je považováno za jedno z nich. Více na www.eurolines.cz


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru