dnes
Neděle - zatazeno
13°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
11°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
13°C
Prodej bytů: Praha 1 se připojila k trestnímu řízení jako poškozený subjekt
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Prodej bytů: Praha 1 se připojila k trestnímu řízení jako poškozený subjekt

Kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 obvinila policie z porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti přes 30 lidí. Čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to dnes server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, první městské části mohla údajně vzniknout škoda ve výši téměř 42 milionů korun.

Oznámení o zahájení trestního stíhání bylo Praze 1 doručeno minulý týden a dnes se městská část připojila k trestnímu řízení. „Dnes ráno jsme se připojili k trestnímu řízení jako poškozený subjekt. S policií budeme spolupracovat a je v našem zájmu postupovat tak, aby byla vzniklá škoda městské části nahrazena,” okomentoval případ starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Trestní oznámení kvůli podezřelým prodejům obecního majetku z let 2012 až 2015 podal současný radní pro majetek a bytovou politiku David Bodeček v roce 2017, tehdy ještě jako řadový občan Prahy 1.

„Městská část Praha 1 od roku 2012 prodala v rámci výběrového řízení několik desítek bytů, aniž by však ověřovala, zda je prodává za cenu obvyklou. Byty byly prodávány za ceny, které nabídli účastníci výběrového řízení.  Městská část takto nabízené ceny bez dalšího akceptovala, aniž by ověřovala jejich obvyklost. Tím vznikla Městské části Praha 1 škoda přesahující 40 milionů korun. Jako občan Prahy 1 jsem na tyto skutečnosti opakovaně upozorňoval a dožadoval se jejich vysvětlení. To se mi nedostalo, a proto jsem se rozhodl podat v červnu roku 2017 trestní oznámení s detailně vypracovanou analýzou,“ uvedl Bodeček. 

Mezi obviněnými jsou podle tvrzení Prahy 1 kromě tehdejších zastupitelů za ODS, TOP 09, ČSSD a ANO také dvě pracovnice úřadu městské části, z nichž jedna již byla v lednu 2019 současnou politickou reprezentací ze své funkce vedoucí majetkového odboru odvolána.

Podle zákona (131/2000 Sb.)  musí městská část prodávat svůj majetek za tzv. cenu obvyklou a pokud se při prodeji odchýlí od obvyklé ceny, musí svůj postup zdůvodnit. Policie viní pracovníky úřadu z toho, že cenu obvyklou nezjišťovali, a přesto vypracovali materiál pro radu a zastupitelstvo, kterým doporučili prodej desítek bytových jednotek za cenu nabídnutou ve výběrovém řízení (tzv. obálkovou metodou), ovšem bez stanovení minimální ceny a bez řádné inzerce těchto nabídek na běžných realitních serverech.

Bývalé zastupitele pak policie údajně viní z toho, že pro takový materiál jako volení zástupci hlasovali a způsobili tak městské části finanční škodu, dle policie téměř 42 milionů korun.

V usnesení od policie stojí, že obvinění členové Zastupitelstva MČ Praha 1 „Žádným způsobem nezjišťovali, nekontrolovali ani se nezajímali o to, jaká je obvyklá cena 44 bytových jednotek, které jsou umístěny na těch nejatraktivnějších adresách v samém centru hlavního města a jejichž celková hodnota na první pohled převyšuje cenu 100 000 000 korun, což je majetková operace, která vybočuje z běžného nakládání s majetkem.“

Současný starosta Pavel Čižinský k tomu řekl: „Výprodej obecního majetku pod cenou, jak ho praktikovala minulá radnice, nemůže pokračovat. Osobně vnímám usnesení policie jako potvrzení správnosti toho, že jsme se rozhodli ukončit privatizaci bytů.”


„Osobně zahájení trestního stíhání vnímám částečně jako satisfakci za lživá a dehonestující tvrzení, které o mě bývalé vedení Městské části Prahy 1 šířilo s tím, že mé domněnky jsou nesmyslné a vykonstruované. Zároveň je pro mě současná situace samozřejmě nekomfortní s ohledem na skutečnost, že nyní spadá gesce majetku pode mě. Děkuji tedy všem stávajícím úředníkům z majetkového odboru, kteří mě nyní podporují a napomáhají tomu, abychom policii poskytli vše, co je k prošetření třeba,“ dodal Bodeček.

Policie nyní doručuje všem dotčeným osobám oznámení o zahájení trestního stíhání. „Úřad Prahy 1 poskytne policii maximální součinnost v řešení případu,“ uvedla Praha 1 v tiskové zprávě.

Praha 1 v uplynulých letech prodala desítky bytů a jejím postupem při prodeji části jejího majetku se policie mimo jiné zabývala koncem roku 2016. Policisté podle dřívějšího vyjádření mluvčí Andreji Zoulové tehdy prověřovali v souvislosti s privatizací městských bytů možné podezření z pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži. Na přelomu roku 2016 a 2017 vyšetřování formálně ukončili. Policie tehdy nikoho neobvinila.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Včera v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Včera v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru