dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Proč Praha 4 mění provozovatele svého hospicu?
Praha 4 je nespokojena s provozovatelem hospicu v Malovické ulici. Foto: archiv

Proč Praha 4 mění provozovatele svého hospicu?

Na konci loňského roku obdržel provozovatel Hospicu Malovická, kterému byl hospic svěřen do pronájmu, výpověď. Objevily se obavy, že zařízení přestane fungovat. Radnice Prahy 4 to však popírá, výběrem nového provozovatele prý péče narušena nebude, jen dojde k většímu dohledu radnice nad hospicem.

Hospic Malovická, který funguje v Záběhlicích, stál čtvrtou městskou část zhruba 75 milionů korun. „Hospic bude sloužit svému poslání dále v nezměněném rozsahu, avšak s novým provozovatelem, který zlepší služby a sníží náklady na pobyt,“ ujišťuje starosta Pavel Caldr (ODS).

Nebytový objekt v Malovické 2 je dosud podle nájemní smlouvy mezi městskou částí Praha 4 a občanským sdružením Hospic Štrasburk pronajímán k provozování třiceti lůžek pro pacienty s terminálními onkologickými, interními a neurologickými diagnózami a poskytování paliativní medicíny pro terminálně nemocné.

Nájemné bylo stanoveno na částku ve výši 111 367 korun za měsíc. Radní čtvrté městské části se rozhodli ukončit nájemní smlouvu s dvouměsíční výpovědní lhůtou z několika důvodů. Nájemce například neuzavřel příslušné pojistné smlouvy, neuhradil uplatněnou smluvní pokutu, nebo neoprávněně účtoval poplatek za nadstandardní vybavení pokojů.

Nepřijdou lidé o práci?

K rozhodnutí změnit provozovatele přispělo i to, že úřad městské části Praha 4 dostával opakované informace, že provozovatel nenaplňuje beze zbytku poslání hospice a část lůžek slouží jako léčebna dlouhodobě nemocných. To je v rozporu s účelem, pro který byl objekt vybudován a vybaven.

Do konce letošního června bude zařízení provozovat občanské sdružení Hospic Štrasburk, následně Zdravotnické zařízení městské části Praha 4, které převezme pacienty a pravděpodobně i personál. Dosud ale dosud není rozhodnuto, zda bude hospic provozovat samo, nebo prostřednictvím jiného subjektu.

„S příchodem nového provozovatele dojde ke zlepšení poskytovaných služeb a zároveň budou sníženy náklady za poskytnuté služby na straně rodin. Budou to vítané změny, které jistě ocení rodinní příslušníci, kteří pro své nejbližší vybrali právě Hospic Malovická,“ dodal starosta Pavel Caldr.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru