dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Lifestyle / Zdraví

Proč má toto datum tak špatnou reputaci? Ví to numeroložka Tamchynová

Proč si pátek třináctého získal tak špatnou reputaci? Je třeba ale ozřejmit, proč vůbec vznikla pověra o nešťastném pátku 13. Vysvětlení se nabízí několik.

První odkazuje na ukřižování Ježíše Krista, které se událo právě v pátek a na to, že u stolu při poslední večeři Páně sedělo 13 stolovníků.

Dalším potvrzením smůly tohoto dne byl fakt, že 13. října (v pátek) 1307 začalo zatýkání, pronásledování a následné mučení rytířů Templářského řádu, které vedlo k jejich definitivnímu zániku. A proto byl pátek 13. považován jejich následovníky za ďábelský nešťastný den.

Ještě jedno vysvětlení se nabízí a je spojeno s fázemi Luny. Cyklus Měsíce je 28 dní, přičemž každý 14. den nastává buď nov, nebo úplněk, tedy dva extrémy působení energie Měsíce na lidskou psychiku. Za Novu se lidská psychika pomyslně zatemňuje a za úplňku se naopak vyjasňuje vše v zákoutí psychiky utajované a skrývané. Oba tyto stavy mysli vybízí k extrémnímu jednání. Vliv Luny na člověka začíná vždy den před vyvrcholením měsíční fáze, tedy 13. den lunárního cyklu. Jde tedy o vnímání kořenící hluboko v pohanských dobách.

Této teorii jakoby přizvukovala i další s pradávných dob se objevující symbolika čísla 13. Ta je v archetypálním myšlení spojována se Smrtkou. Dobře to můžeme vidět ve Velké Arkáně tarotových karet. Je to symbol vyjadřující zánik. Nicméně nejde o smrt jako takovou, ale je to symbol přeměny.

Znamená velký přerod, kdy staré hodnoty se přežily, a začala se rodit nová kvalita a proto je nutné nechat odumřít vše, co brání novému růstu a svobodě. Vyjadřuje to tedy bolestný proces ztráty starých jistot, které se ukázaly omezující a bránící v růstu. Třináctka naznačuje zdravé přitakání všemu, co je životaschopné, ale co nesmí být omezováno neproduktivním a nejistým.

Autorkou textu je RNDr. Jana Tamchynová, poradce osobnostního rozvoje, kinezioliog, numerolog. Kontakt: jana@tamchynova.cz


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru