
Proč jsou ženy více ohroženy alkoholismem než muži. Závislosti se v pražském Apolináři léčí už přes 70 let
1. května 2020 11:04
Oddělení Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN v Praze) se postupně rozšiřovalo a vznikaly zde unikátní léčebné programy, většinou první svého druhu v České republice, ale i ve světě. Například v roce 1951 první protialkoholní záchytná stanice, nebo o šest let později ambulance pro závislosti u dětí.
„V roce 1997 přibyl první oficiální metadonový substituční program na území České republiky a o pět let později ambulance pro pacienty závislé na nealkoholových drogách. Svoji činnost zde od roku 1948 provozuje také KLUS, nejstarší, nepřetržitě činný socioterapeutický klub pro závislé,“ vypočítává mezníky v činnosti protialkoholního centra Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, která byla v Apolináři založena v roce 2012.
Významným léčebným programem, o nějž se původní protialkoholní oddělení rozšířilo, byla specializovaná pobočka pro léčbu žen závislých na alkoholu, která vznikla v roce 1971 v Lojovicích. Výzkumem specifik ženské léčby se od začátku sedmdesátých let systematicky zabýval Luděk Kubička.
Výsledky jeho metodologicky pečlivě připravené studie ovlivnily výzkum v oblasti závislostí a psychiatrie. Kubičkův vědecký zájem se v osmdesátých letech zaměřil na epidemiologický výzkum užívání alkoholu v populaci. Založil a ve spolupráci s Ladislavem Csémym a Jiřím Koženým řešil dvě longitudinální studie na rozsáhlém reprezentativním vzorku pražských mužů a žen.
Přestože se ženský alkoholismus nevyhýbá žádné společenské skupině, odborníci v dané oblasti stále zaznamenávají předsudky. Pacientky jsou laickou i odbornou veřejností často stigmatizovány.
„Proto se ženy, u nichž je závislost na alkoholu vnímána negativněji než u mužů, často obávají vystoupit z anonymity a vyhledat odbornou pomoc. Přitom závislost na alkoholu se u nich rozvíjí po kratší době pití a menších dávkách alkoholu než u mužů. K překážkám v léčbě patří také jejich těhotenství či péče o dítě,“ vysvětluje Jiří Heller, psychoterapeut ženského lůžkového oddělení Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.Podle dat zveřejněných touto klinikou, jsou ženy více ohroženy alkoholismem než muži. Čím dříve začne mladá žena pít, tím je vyšší pravděpodobnost vzniku závislosti. Závislost na alkoholu se u žen rozvíjí po kratší době pití a menších dávkách alkoholu.
Ženské tělo má větší zastoupení tuků a má menší játra, nižší obsah vody v těle a méně aktivní alkoholdehydrogenázu v žaludku, proto se žena rychleji opíjí a déle opilá zůstává.
Pokud žena pije dlouhodobě nad 40 gramů alkoholu denně (0,5 litru 12° piva, 0,2 litru vína), může být již její zdraví ohroženo. Po delší době pití dochází u ženy rychleji k jaterním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, je vyšší riziko vzniku rakoviny prsu, zlomeniny kostí a rozvíjejí se aktivněji duševní onemocnění.
Populace žen závislých na alkoholu mládne. Zatímco v minulosti byl průměrný věk pacientek alkoholiček kolem 30 až 40 let, tato hranice postupně klesá.
Rizikové jsou často psychicky náročné profese, například zdravotní sestry, učitelky, lékařky, soudkyně. Odborníci také upozorňují na nebezpečný fenomén takzvaného nárazového pití, který u žen zvyšuje riziko vzniku sexuálně přenosných chorob, srdečních problémů nebo nechtěného těhotenství.