dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Jděte do První linie: V Holešovicích instalovali protiletecké bunkry a zákopový val z války
Na výstavě První linie se procházíte zákopovým valem z války. Foto: DOX

Jděte do První linie: V Holešovicích instalovali protiletecké bunkry a zákopový val z války

Výstava v holešovickém Centru současného umění DOX První linie připomíná 100 let od začátku 1. světové války. V monumentální site-specific instalaci slovenských umělců Bohuše a Moniky Kubinských se setkává zákopový val z války první a protiletecké bunkry z války druhé. Druhou část výstavy tvoří unikátní deníkové záznamy, fotografie a pozůstalost účastníků 1. světové války.

PRVNÍ LINIE

Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX do 22. září 2014.

Centrum současného umění DOX: Poupětova 1, 170 00, Praha 7.

Otevírací doba: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11–21 (kavárna do 22), So–Ne 10–18.

Vstupné: dospělí 180 korun, děti od 12 let a senioři od 60 let 90 korun.

Prostory centra DOX jsou bezbariérové.

V hlavním výstavním prostoru centra se setkávají dvě bojové linie: zákopový val evokující „verdunský“ obranný systém z první světové války a linie tvořená fragmenty autentických protileteckých bunkrů (takzvaných „kugelbunkrů“) z války druhé. Bunkry, které našli umělci Bohuš a Monika Kubinští ukryté v kalovém poli poblíž Bratislavy, byly určeny pro jednoho muže a sloužily jako úkryt pro strážné při válečných náletech.

Pomyslné opuštěné a ztichlé bojiště, v němž se tyto dvě linie dvou největších válečných konfliktů v dějinách lidstva setkávají, se stává jakýmsi mementem uplynulého století válek a jejich absurdity.

„Ke střetu pozic těchto dvou linií historicky nikdy nemohlo dojít. Ve světě utrpení je však nedělí nic,“ říká jeden z kurátorů výstavy Leoš Válka. „Posun od pytlových opevnění k moderním systémovým betonovým bunkrům pro jednoho muže dokazuje, že ,pokrok‘ lidstva je nesporný,“ dodává.

vystava-prvni-linie-dox-do-clanku-nahled vystava-prvni-linie-doxa-nahled Osudy, osobní příběhy, vzpomínky a intimní zpovědi přímých účastníků 1. světové války představí druhá část výstavy. Unikátní deníky, kresby, fotografie a pozůstalosti, které byly shromážděny v otevřené výzvě vyhlášené Českou televizí v rámci příprav cyklu Raport o Velké válce, doplňují videozáznamy rozhovorů s rodinnými příslušníky a majiteli pozůstalostí. V jejich vzpomínkách ožívají příběhy těch, kteří se před sto lety proti své vůli stali svědky kolapsu světových dějin.

Současné generace Evropanů se na válku dívají jako na vzdálený fenomén s obroušenými hranami. Jedním z ústředních motivů výstavy je poukázat na fakt, že z hlediska ochoty a potenciálu pro strategické zabíjení válka nikdy neskončila.

Výstavu doplní doprovodný program, jehož součástí budou komentované prohlídky, debaty s historiky, setkání s potomky přímých účastníků 1. světové války a řada dalších akcí.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru