Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Proč je u Křižíkovy fontány zábradlí a voda nikdy nemizí? Kvůli opilcům a zlodějům
Zábradlí u Křižíkovy fontány. Foto: Jan Puci

Proč je u Křižíkovy fontány zábradlí a voda nikdy nemizí? Kvůli opilcům a zlodějům

Nevzhledné zábradlí už zhruba rok obepíná Křižíkovu fontánu v areálu bubenečského výstaviště. Na místě zůstane, je tam z bezpečnostních důvodů, protože lidé do fontány opakovaně skákali a koupali se v ní. Při dnešním zpřístupnění střech Křižíkových pavilonů to řekl předseda představenstva městské společnosti Výstaviště Praha Tomáš Hübl. A ve fontáně navíc musí zůstat voda celoročně jako prevence před nájezdy zlodějů.

„To zábradlí není hezké, ale je to nutnost. Někteří lidé pravděpodobně pod vlivem alkoholu do fontány skákali. Je s podivem, že nedošlo ke zranění, protože pod hladinou je velké množství ostrých trysek,“ řekl Hübl, podle kterého musí být ve fontáně voda celoročně, tedy i v zimě. 

Z jakého důvodu? „Trysky jsou mosazné, takže kdybychom třeba na zimu fontánu vypustili, pro zloděje by to bylo velké lákadlo. Proto necháváme fontánu celoročně napuštěnou a systém nevypínáme. I když provádíme údržbu, vždy je to postupně, abychom nemuseli nechávat trysky na suchu a neprovokovali zloděje kovů,“ dodal.

„Díky teplým zimám nyní není problém vůbec, ale když přijdou mrazy, je to v omezeném režimu a denně dvarát až třikrát prožene údržba trysky vodou, aby nezamrzla," sdělila PR manažerka Výstaviště Praha Linda Antony. Čištění podle ní probíhá vždy na jaře.

Křižíkova světelná fontána byla postavena pro stoletou výstavu v roce 1891 a přestavena pro výstavu v roce 1991, kdy kolem ní vznikl amfiteátr pro více než 6 000 diváků.  V současnosti je využívána při koncertech či jiných akcích konaných v areálu.

„Ale jsou i hudebníci, kteří zde vystupovat nechtějí, protože by jim tryskající voda mohla poškodit hudební nástroje,“ řekl Hübl.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru