dnes
Středa - oblacno
15°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
16°C
pozítří
Pátek - oblacno
18°C
Lifestyle / Zdraví

Proč je kolagen důležitý a v jakém jídle ho najdeme

Pravděpodobně přemýšlíte o kolagenu v spojitosti s pokožkou, protože toto slovo se objeví vždy, když někdo mluví o stárnutí kůže. Je pravda, že hraje důležitou roli ve vnímané mladosti vaší pokožky, ale je toho ještě mnohem více. Kolagen je protein, který naleznete v naší pojivové tkáni, chrupavce, kosti a šlachách.

Jak vidíte, kolagen se nachází v celém těle. Ve skutečnosti je přibližně 30% bílkoviny v našem těle kolagen. I když je tato živina vysoce koncentrovaná v tuhé vnitřní vrstvě kůže – a možná vskutku nejlépe známá díky účinkům na udržení pevné a mladistvé pokožky – nachází se také ve vlasech, nehtech a střevní tkáni. Funkci kolagenu bychom mohli krásně popsat jako „lepidlo“, které nás drží pohromadě. V těle se nachází nejméně 16 typů kolagenu. Přibližně 90%  jsou typy I, II a III. Kolagen typu I a II se koncentruje v kůži, kostech, šlachách a vazech, zatímco typ II se nachází primárně v kloubech.

proc-je-kolagen-dulezity-2

Ilustrační foto: Shutterstock

I když nedokážeme změřit hladinu kolagenu v těle, můžeme zjistit, kdy začne klesat. Tvorba kolagenu se snižuje věkem, což přispívá k:

  • vráskám a drsné pokožce
  • tuhým a méně flexibilním šlachám a vazům
  • smršťujícím a oslabujícím se svalům
  • bolesti kloubů nebo osteoartróze způsobenou opotřebovanou chrupavkou
  • gastrointestinálním problémům způsobeným ztenčením výstelky v zažívacím traktu

Kromě stárnutí je dalším významným důvodem, proč organismus nemá dostatek kolagenu, špatná strava. Tělo nedokáže vyrobit kolagen, pokud k tomu nemá potřebné prvky. To vysvětluje rozmach kolagenových výživových doplňků nabízených současným trhem. Jsou ale kolagenové prášky a tablety tou nejlepší cestou? Klíčovým rozdílem mezi nimi a přijímáním kolagenu přirozeně v potravinách může být schopnost těla využít tuto živinu.

Proč byste měli zvážit jídlo jako primární způsob doplnění kolagenu v těle?

Jídla jako je například vývar z kostí obsahují biologicky dostupnou formu kolagenu, kterou vaše tělo může okamžitě použít, což ho zřejmě činí lepší než doplňky. V přezkumu výživy a stárnutí z roku 2012 se také dospělo k závěru, že ovoce a zelenina jsou nejbezpečnějším a nejzdravějším přístupem ke zlepšení zdraví pokožky.

TIP: Pokud se vám zdá jednodušší zařadit do vaší denní rutiny kolagen ve formě doplňku výživy, než začít věnovat pozornost změně svého jídelníčku, hledejte kolagen v práškové (hydrolyzované) formě. Je všestrannější, můžete ho přidat do jídel a nápojů. Velmi dobré odezvy má mezi jinými i český Inca Collagen. Na internetových stránkách najdete články, které se mu podrobně věnují. Například tento https://bioporadce.cz/inca-collagen/.

A my ostatní se pojďme podívat na to, které potraviny bychom měli zařadit do našeho menu, abychom zpomalili pokles hladiny tohoto nezbytného proteinu.

Vývar z kostí

Pokud bychom měli doporučit pouze jedno jídlo na podporu produkce kolagenu, byl by to vývar. Zatímco většina potravin obsahuje antioxidanty a další živiny, které pomáhají tělu syntetizovat kolagen, vývar z kosti je jednou ze vzácných potravin, která skutečně obsahují biologicky dostupnou formu kolagenu, kterou vaše tělo může okamžitě použít.

Protože kolagen typu I, II a III se koncentruje v šlachách, vazech, kostech a kloubech, vaření těchto živočišných částí po dlouhou dobu pomáhá uvolňovat kolagen z kostí (stejně jako jiné aminokyseliny, proteiny a elektrolyty), výsledkem je vývar obsahující přirozeně se vyskytující kolagen. Hovězí vývar obsahuje kolagen typu I, což z něj dělá dobrou volbu pro podporu zdraví kůže, zatímco kuřecí a krůtí vývar mají víc kolagenu typu II pro podporu kloubů.

Losos

Volně žijící losos obsahuje zinek, stopový minerál, o kterém se ukázalo, že aktivuje proteiny potřebné pro syntézu kolagenu. Divoký losos je také zdrojem omega 3 esenciálních mastných kyselin, které podporují redukci zánětů a zdraví kůže. Omega 3 také zvlhčuje pokožku zevnitř ven, což přirozeně podporuje mladistvý vzhled. Naše tělo nedokáže produkovat omega-3 esenciální mastné kyseliny, takže je musíme získat ze zdrojů potravy. Pokud nejste fanouškem lososů, můžete získat omega-3 z jiných mastných ryb, jako jsou makrela a tuňák, mořské plody, bio vejce a trávou krmená zvířata.

Poznámka: Vždy je nejlepší vybrat si volně žijícího lososa. Na farmě chovaný losos může obsahovat toxiny, jako jsou PCB, které mohou poškodit zdraví buněk.

Chlorela

Chlorella je jednobuněčná řasa, která se prodává ve formě zelené tablety nebo prášku. Chlorella je nejen zdrojem beta-karotenu, ale také obsahuje další živinu, která může přispět ke zvýšení produkce kolagenu: růstový faktor Chlorella – CGF. CGF je živina, která je pro chlorellu zcela unikátní. Obsahuje nukleové kyseliny RNA a DNA, které dávají našim buňkám „pokyny“, jaké funkce mají vykonávat – včetně buněčné opravy a regenerace, které mohou podporovat syntézu kolagenu. Chlorellu v práškové formě můžete přidat do svých koktejlů nebo brát tablety jako doplněk výživy.

proc-je-kolagen-dulezity-1

Ilustrační foto: Shutterstock

Citrusy

Vitamin C pomáhá „spojit“ aminokyseliny, které jsou potřebné k vytvoření kolagenu, jako je například prolin. Jako antioxidant vitamín C chrání také před toxiny, které se nacházejí ve vzduchu, potravě a vodě a které přispívají k rozkladu kolagenu a poškození vnitřní vrstvy pokožky. Vitamin C může také pomoci s opravou a regenerací kožních buněk, a proto se běžně přidává do produkcí péče o pleť. Citrusové plody jsou zdrojem vitamínu C, takže nabalte své smoothie, a salátové dresinky limetkou, pomerančem a grapefruitem.

Listová zelenina

Víme, že zelená zelenina je jednou z nejvýživnějších potravin na naší planetě a může také představovat účinný způsob, jak zabránit rozkladu kolagenu. Všechny zelené rostlinné potraviny (jako například čínské zelí bok choy, zelené řasy, rukola, zelí, hlávkový salát, brokolice) obsahují chlorofyl, což je pigment, který rostlinám dodává zářivou zelenou barvu. Konzumace chlorofylu může zvýšit prekurzor kolagenu (prokolagenu) v kůži. Chlorofyl poskytuje silnou antioxidační aktivitu proti poškození UV a volnými radikály z toxinů, které podporují předčasné stárnutí.

Česnek

Česnekový dech výměnou za lépe vypadající pleť může stát za to. Síra je stopový minerál, který pomáhá syntetizovat a předcházet rozkladu kolagenu. Česnek a jeho blízcí bratranci šalotka, pór, pažitka a cibule jsou jejím zdrojem, takže se nebojte a přidejte je do svých receptů štědře.

Vejce

Kuřecí vejce jsou další vzácné potraviny, které skutečně obsahují kolagen v žloutku a membráně vaječných skořápek. Výživové doplňky z vaječné skořápkové membrány se staly oblíbeným přírodním prostředkem na podporu zdraví kloubů. Vejce také obsahují síru, stopový minerál potřebný pro produkci kolagenu. Síra rovněž podporuje zdraví jater.

Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů zinku, který, jak je uvedeno výše, působí jako kofaktor pro syntézu kolagenu. Užívání zinku může pomoci zpomalit rychlost rozpadu kolagenu. Zinek také podporuje zdraví pokožky. Jiné rostlinné zdroje zinku zahrnují luštěniny, špenát, vlašské ořechy, kešu oříšky a mandle.

Rajčata

Rajčata – zejména rajčata sušená na slunci – obsahují vysokou hladinu vitamínu C potřebného pro produkci kolagenu. Obsahují také antioxidační lykopen, o kterém je známo, že chrání pokožku před poškozením sluncem a zabraňují rozpadu kolagenu.

Jídlo jako lék?

Rozhodně. Usrkávání uklidňujícího hrnku kostního vývaru, zkoušení nových odrůd listové zeleniny a pravidelná konzumace výše uvedených potravin jsou nejúčinnějšími způsoby, jak udržet hladinu kolagenu v těle. I když by se vám možná zdál jako lepší nápad vzít si raději kolagenový doplněk výživy, není tomu bezpodmínečně tak. Živiny z doplňků  nejsou vždy biologicky dostupné, což znamená, že nejsou snadno absorbovány nebo využity tělem k zamýšlenému účelu.

Zdroje:


Kurz: Silní rodiče - silné děti

24. září 2020 v 08:25

Jak zvládnout emoce dítěte i svoje vlastní poradí kurz, který se koná od 19. října.

Bulovka otevírá specializované Očkovací centrum

23. září 2020 v 08:58

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných...

Den zdraví 2020: Víš, jak vidíš?

21. září 2020 ve 12:01

Osvětovou akci Den zdraví se Praha 13, vzhledem k opatřením spojeným s onemocněním covid-19, rozhodla realizovat v alternativním formátu rozdělenou do samostatných programů.

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru