dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Proč byla obětována chráněná a přes sto let stará líska? Kvůli nové fasádě Senátu
Kácení lísky u Senátu. Foto: Milan Pavýza

Proč byla obětována chráněná a přes sto let stará líska? Kvůli nové fasádě Senátu

Památkově chráněná líska turecká byla obětována kvůli nové fasádě Senátu. Pro server Pražský patriot to uvedl šéf Jazzové sekce Karel Srp, který práci lešenářů ze sousedního domu, kde sekce sídlí, sledoval. Podle něj byl strom pokácen zbytečně – kraj pařezu je od konstrukce vzdálen 150 centimetrů.

Pražský patriot opakovaně informoval o tom, že na pozemku Senátu u Valdštejnské ulice byl letos 18. června pokácen strom, který byl zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek a nacházel se v památkové rezervaci.

S tím vyslovili nesouhlas činovníci Jazzové sekce, kteří následně podali trestní oznámení na neznámé pachatele z kanceláře Senátu, pražského magistrátu a Národního památkového ústavu.

Podle Karla Srpa z Jazzové sekce je už zřejmé, že památkově chráněná líska turecká musela „ustoupit“ kvůli nové fasádě Senátu ČR. „Přitom od postavené trubkové konstrukce je kraj pařezu, který nechali v zemi a žlutě jej zakonzervovali, vzdálen ještě 150 centimetrů,“ uvedl.

Keře obehnané dřevěnou klecí 

leseni-senat-strom-nahled

Budování lešení u Senátu

Začátkem července začali lešenáři stavět kolem zdi trubky. „Strom jim však mohl bránit maximálně ve výšce střechy. Navíc, nebyl tak blízko zdi, že by tam nešlo dát lešení,“ řekl Srp.

Na území Senátu se lešení stavělo podél stěny, kde uřízli strom. „Na té straně také rostou rododendrony – vysoké asi do 1,5 metru. Všechny keře obehnali samostatnou dřevěnou klecí potaženou zeleným hustým pletivem, aby na ně náhodou nepadlo smítko ze zdi, kterou asi budou omítat,“ dodal.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru