dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražský život

Nejvyšší čas probudit svou pleť ze zimního spánku

Mrazivé venkovní počasí nebo naopak suché, přetopené místnosti a také přechody mezi nimi, to vše se za poslední měsíce podepsalo na stavu naší pleti. S příchodem jara je tak načase probrat se ze zimního spánku. Zbavit se starých a odumřelých buněk. Jak vyzrát na přechody mezi ročními obdobími? Pomůžou kosmetické přípravky s detoxikačním účinkem a zkušená kosmetička, která s nimi umí pracovat.

Se změnami ročních období se zásadně proměňuje složení kosmetiky, kterou používáme. Zatímco v zimě jsou nezbytné hutné, spíše mastnější krémy a především vitamínové a ochranné přípravky proti mrazu, s jarem přicházejí na řadu lehké gelokrémy a důkladná hydratace. Co naopak neměníme, jsou základní kroky péče o pleť – čištění, tonizace a výživa.

Čistit pleť neznamená ji jen odlíčit

„Nejdůležitější je pleť čistit, pravidelně ráno i večer,“ zdůrazňuje základ péče zejména o povrch obličeje a dekoltu odborná kosmetička Veronika Hanáčková, která pracuje s profesionální přírodní kosmetikou Dr. Belter. „V období jarní detoxikace je důležité ale přidat i něco navíc.“

Pomůžou krátkodobě aplikované pleťové masky. Působí jen pár minut a čistí pleť do hloubky. Dokážou odstranit odumřelé kožní buňky, navážou nečistoty a částečky prachu, stahují póry a dokážou zklidnit pleť podrážděnou právě zimním počasím.

Rychločistící masku můžeme použít jak ráno, tak večer. Jinak se ale péče v různou denní dobu liší. Zatímco po probuzení není pleť znečištěná a potřebuje jen nastartovat odstraněním nočního krému a kožního mazu pomocí pleťové vody, a následnou aplikací hydratačního gelu či krému, večerní péči je nutné začít samostatným odlíčením třeba pomocí čistící pěny a následně pleťové vody.

Dalším krokem je peeling na odstranění odumřelých kožních buněk, maska, hydratační gel a noční krém, nejlépe vždy ze stejné produktové řady.

Jednodenní půst nestačí

Detoxikační účinek kosmetiky není jednorázový. U péče o pleť je důležité dlouhodobější dodržování zásad a využívání speciálních produktů po určité období. „Pro pleť žádný půst neplatí. Pokud se zaměřujeme na odstranění suché, olupující se pokožky, musíme se zároveň věnovat i správnému navazování jednotlivých přípravků k její obnově,“ vysvětluje Hanáčková.

Dobrá kosmetička by měla dokázat poradit i v případě používání kombinací značek nebo přechodu z jednoho typu výrobků na druhý. Možnost kombinovat více značek je vždy závislá na jejich složení. Podle masťových základů a obsažených účinných látek musí být kosmetička schopná určit, zda nebude výrobek klientkám způsobovat problémy.

„K tomu ale potřebuji podrobit pleť důkladné anamnéze,“ zdůrazňuje Hanáčková. „Zjišťuji nejen typ pleti, jestli je suchá, mastná, smíšená, ale zaměřuji se i na popraskané cévky, pigmentové névy nebo jiné anomálie. Sleduji, jak je pokožka citlivá, vyhodnotím její elasticitu a zajímá mě prokrvenost pokožky, produkce mazových žláz nebo ochlupení. Kromě toho se ale klientek ptám i na léky, které užívají, stravu, životní styl i dosud používané přípravky a způsob péče. Ze získaných poznatků diagnostikuji daný typ pleti a doporučím vhodné řešení,“ popisuje odbornice správný postup kosmetiček.

Zdravou pletí obličeje to nekončí

Určená diagnóza pleti není definitivní, musí reagovat i na změny v životě klientky. „V období hormonálních výkyvů, se mi například osvědčilo navrhnout kosmetické ošetření co nejjednodušší a zbytečně pleť nepředávkovat účinnými látkami,“ doplňuje Hanáčková. Stejně důležité je podle ní při změnách počasí zvládnout hlavně základ – odstranit suchou, olupující se pokožku: „Cílem je zdravá, na dotek hebká a pružná pleť bez nečistot. A k ní vede jednoduchá cesta přes peeling, masku a hydrataci.“


Další články
Nahoru