dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Probuďte se, nebo vám vezmeme Buďánka! Radnice Prahy 5 dostala od magistrátu ultimátum
Z bývalé dělnické osady toho moc nezbylo. Foto: archiv

Probuďte se, nebo vám vezmeme Buďánka! Radnice Prahy 5 dostala od magistrátu ultimátum

Vedení hlavního města dalo radnici Prahy 5 ultimátum na rekonstrukci osady Buďánka. Radní se dnes usnesli, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků v rámci postupu při opravě bývalé dělnické kolonie. Pokud to Praha 5 neudělá, magistrát jí svěřenou osadu odejme a bude se o ni starat sám.

Pražští radní se zároveň usnesli, že Praha 5 v minulosti zanedbala péči o Buďánka. O osadu se vedení hlavního města začalo zajímat již letos v únoru, kdy vyzvalo Prahu 5 k předložení veškerých dokumentů vztahujících se k rekonstrukci bývalé dělnické kolonie.

Důvodem je špatný stav, v kterém se osada již roky nachází. Buďánka patří hlavnímu městu, ale od 90. let ji má svěřenu ve správě radnice Prahy 5. Městská část již na magistrát zaslala dopis, v kterém vysvětluje svůj postup a chystané opravy.

Anketa

Považujete za hlavního viníka současného stavu osady Buďánka bývalého starostu Prahy 5 Jančíka?

92.1%
(92.1%)
7.9%
(7.9%)
Opravu dnes rovněž schválili radní Prahy 5. Již v prosinci 2013 vypověděla předběžnou smlouvu s firmou Geosan, která tu měla stavět. Nyní má v plánu vybudovat z Buďánek kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených chce městská část postavit nové ve stejném půdorysu i objemu – nebudou to ale kopie těch původních.

„Jako první proběhne průzkum všech objektů statikem. Následně počítáme s geodetickým zaměřením, geologickým průzkumem a stavebně-technickým a stavebně-historickým průzkumem. Prvním domem, který se dočká rekonstrukce, by měl být objekt bývalé mlékárny bez čísla popisného," uvedl radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Osada Buďánka v únoru 2014

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády kontroverzního exstarosty Milana Jančíka nechala Praha 5 polovinu domů zbourat.

Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.


Další články
Nahoru