dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Probuďte se, Ježíš je borec! Jaké církve působí v ulicích Prahy?
Z natáčení dokumentárního filmu Terezy Nvotové Ježíš je normální!. Foto: http://jezisjenormalni.cz

Probuďte se, Ježíš je borec! Jaké církve působí v ulicích Prahy?

Ježíš je normální, Ježíš je borec. Chcete uzdravit? Chcete pomoci? V Praze vás mohou oslovit takzvané charismatické církve. Časopisy Strážnou věž a Probuďte se vám mohou zase nabídnout Svědci Jehovovi. Kde a kdy se tito věřící scházejí? Co pořádají za akce?

V článku je výčet z náboženských uskupení, která v Praze působí. Proti víře a pevnému přesvědčení nic, je ale třeba dávat pozor, aby člověk nepodlehl jen proto, že je mu zrovna těžko a hledá berličku!

Názor autorky článku

Kromě takzvaně klasických církví (římskokatolické, husitské, evangelické, bratrské, řeckokatolické, pravoslavné, luterské, Židovské obce a dalších), řádů věnujícím se zejména charitě či řádů sester pomáhajícím slabým a nemocným (Alžbětinky, Boromejky a další) působí v Praze i církve takzvaně charismatické.

Mezi tradiční církve patří i veřejností kontroverzně přijímaní Svědci Jehovovi, kteří dříve často obcházeli domy, zvonili na lidi a diskutovali s nimi. Mnohdy i pomáhali starým lidem s úklidem, mytím oken nebo nákupy. Dnes většinou jen stojí u metra nebo jinde ve veřejném prostoru a nabízejí časopisy Strážná věž a Probuďte se. Sídlo mají na Černém Mostě (Bryksova).

Charismatické církve většinou lákají na Ježíše silnými melodiemi a jednoduchými hesly, působí odhodlaně. Nebojí se oslovit kolemjdoucí. Třeba Křesťanské společenství Praha se schází na různé společné modlitby či „místo uzdravení“ v ulici Na Žertvách v Praze 8, na Ortenově náměstí v Holešovicích nebo v kulturním domě Domovina. Hraje živá hudba, lidé zpívají.

Ježíš je borec, Ježíš je normální…

Kdo se v pátek pohybuje v okolí metra Anděl, nemůže přehlédnout mladé lidi volající Ježíš tě miluje, Ježíš je borec, Ježíš je normální. Zpívají, hrají na kytaru. Melodie jsou chytlavé. Jedná se o členy a příznivce Triumfálního centra víry, které se v neděli (17 až 20 hodin) a v úterý (19 až 21 hodin) schází v holešovické Dělnické ulici, v 1. patře budovy RBC.

Každou neděli se v „paláci“ Ymca Na Poříčí schází Křesťanské společenství Praha. Kázání jsou o různých tématech: o milosrdném samaritánovi, náladě versus náladovosti, o přijímání slabších, o zamyšlení nad různými příslovími, o zármutku, pokoře a pokání nebo o Ježíši a lovení ryb. Tito křesťané mají sídlo v Bubenči (Na výšinách).

Zpěvy na Václaváku

Pravidelně se na Václavském náměstí, u sochy svatého Václava, konají zpěvy křesťanských písní – setkat se s nimi lze většinou v sobotu od 14 do 18 hodin. Tento týden – ve čtvrtek 16. a v sobotu 17. října – se na různých místech metropole (třeba Na Příkopě, Na Pankráci, na Staroměstském náměstí či Andělu atd.) uskuteční „Kázání Božího slova (Bible) a osobní svědectví“, doprovozené zpěvem duchovních písní.

„Naše společenství nabízí různé příležitosti k osobnímu růstu. Našimi programy chceme oslovit člověka v jeho celistvosti, ukazovat mu, jak může svůj život žít lépe,“ láká Pražská obec unitářů, sídlící v Karlově ulici na Starém Městě. Shromáždění se konají každou neděli v 10.30 v sále v budově Unitaria, Anenská 5, Praha 1.

Představení Ježíše Krista, hry pro děti

Nový život o. p. s. sídlí na smíchovské Plzeňské. Různými způsoby se snaží veřejnosti „představit či znovupředstavit osobu Ježíše Krista“. Jejich cílem je, aby „každý člověk měl příležitost Ježíše osobně poznat a rozvíjet s ním svůj vztah“.

V holešovické Bubenské ulici sídlí Křesťanské centrum víry, o. s., které pořádá každou neděli od 9.30 v Berouně (Sport EDEN) akce, kde zní radostné písně plné života a Boží moudrosti, kázání Božího Slova z Bible, uzdravování nemocných“. Společenství míří i na děti: v rámci nedělního velkého shromáždění probíhá i „služba pro děti Říčka“ – hry pro děti.

Pražští muslimové 

V Praze má sídlo i Islámská Nadace (Blatská, Kyje), kterou navštěvují tuzemští i zahraniční muslimové. Modlitebna je v centru Prahy, v ulici Politických vězňů – vchod z Pasáže Jiřího Grossmanna, v prvním patře. Nadace poskytuje tyto služby: informace o Islámu, společné modlitby (modlitebny pro muže i ženy), přednášky, kurzy arabštiny, páteční kázání (od 14 hodin, v arabštině a češtině) a knihovnu.

Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů v ČR má sídlo na Hradčanech (Badeniho ulice). Známa je pod označením mormoni. „Vnitřní klid a štěstí, blízkost v manželství a v rodině a v konečném důsledku věčný život v přítomnosti Boha – to vše jsou cíle, které se Církev Ježíše Krista snaží učinit dostupnými všem lidem prostřednictvím hlásání evangelia Ježíše Krista,“ láká věřící.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru