Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Problémy se sexuálním obtěžováním řeší na některých pražských VŠ ombudsman
Vysokoškolská posluchárna. Foto: archiv

Problémy se sexuálním obtěžováním řeší na některých pražských VŠ ombudsman

Vedení mnohých pražských vysokých škol považuje prevenci sexuálního obtěžování či násilí na akademické půdě za zásadní. V posledních letech proto univerzity nebo jednotlivé fakulty zřizují pozici ombudsmana nebo důvěrníka, kterým může zájemce nevhodné chování ve škole hlásit. Patří k nim například Univerzita Karlova (UK), Česká zemědělská univerzita (ČZU) či Divadelní fakulta Akademie múzických umění (DAMU). Vyplývá to z informací na webech škol a z vyjádření zástupců vedení univerzit a fakult.

O sexuálním obtěžování na univerzitách i jinde se více mluví v několika posledních letech, například v souvislosti s kampaní MeToo, která začala před pěti lety.

DAMU má svého ombudsmana od dubna. Za úkol má navrhovat postup, jak šikaně, sexuálnímu obtěžování nebo zneužití moci předcházet a jednotlivé případy prošetřovat a řešit. Pozici nyní zastává právník Petr Polák, který působí také v Kanceláři veřejného ochránce práv. Volby ombudsmana vedení DAMU vyhlásilo mimo jiné v reakci na loňské vystoupení studentské iniciativy Ne!musíš to vydržet, uvedla fakulta na svém webu.

Studentská skupina Ne!musíš to vydržet se loni v dubnu prostřednictvím anonymního formuláře zeptala studentů a studentek divadelních fakult DAMU a JAMU na jejich zkušenosti se studiem. Výpovědi představitelky iniciativy veřejně přednesly v červnu 2021 před budovou DAMU. Někteří nynější i dřívější studenti ve svých výpovědích uvedli, že se při studiu setkali s neetickým chováním, šikanou nebo sexismem.

Od loňského roku DAMU přistoupila podle svého děkana Karla Františka Tománka ke změnám. Na fakultě je kromě ombudsmana také školní psycholog a konají se pravidelná setkání vedení fakulty se studenty.

Omezil se také počet funkčních období vedoucích kateder s cílem zabránit vytváření klientelistických vazeb na úrovni kateder. „Vedení školy chce nadále vést a kultivovat DAMU jako prostor, kde je možné, aby odvážní lidé svobodně promluvili i o nepříjemných tématech," dodal děkan.

Na ČZU mají studenti podle mluvčí Karly Mráčkové nově možnost konzultovat nevhodné chování s důvěrníkem. „Jeho role spočívá zejména v řešení konfliktních situací," uvedla.

Studenti se podle mluvčí mohou obrátit i na studijně-psychologického poradce, anonymně podat oznámení elektronickou formou nebo prostřednictvím Etické komise ČZU.

Předcházení sexuálnímu obtěžování na univerzitě označila za jednu z priorit rektorka UK Milena Králíčková a nulovou toleranci UK k sexuálnímu a genderově podmíněnému obtěžování zdůraznila i ve svém proslovu k zahájení akademického roku.

Nejstarší česká univerzita proto letos v červenci zřídila pozici ombudsmana a na místo vypsala výběrové řízení. Pro studenty UK spolu s organizací Konsent připravila na podzim workshopy, které se zaměřují na prevenci sexuálního obtěžování.

Svého ochránce práv mají také studenti a akademici na některých jednotlivých fakultách UK. Ombudsman pomáhá třeba na Filozofické, 2. lékařské nebo Právnické fakultě UK.

Právnická fakulta má svou ombudsmanku od července a je jí advokátka Eva Hrubá. Že je potřeba posílit nástroje, které mají problémům se sexuálním obtěžováním předcházet, uvedl děkan fakulty Jan Kuklík v květnu 2021.

Reagoval tak na kauzu kolem tehdejšího poslance a bývalého studenta fakulty Dominika Feriho (dříve TOP 09). Feri po zveřejnění výpovědi několika žen odmítl tvrzení, že se dopustil sexuálního násilí. Bývalého politika letos policie obvinila ze znásilnění.

Na existenci sexualizovaného násilí na vysokých školách poukázaly v minulosti zvláště studentské iniciativy. K prvním v Česku patřila skupina Ne!musíš to vydržet, která upozornila na údajné ponižování a sexismus na DAMU.

Stejnojmenná iniciativa vznikla rovněž na Filmové a televizní fakultě AMU. Studentská iniciativa Nahlas se věnuje sexualizovanému násilí na UK. Studenti z různých českých univerzit stojí rovněž za projektem o sexuálním násilí Proč jsme to nenahlásili.


Autor: ČTK

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Včera v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru