Problémy se sexuálním obtěžováním řeší na některých pražských VŠ ombudsman
13. října 2022 09:07
O sexuálním obtěžování na univerzitách i jinde se více mluví v několika posledních letech, například v souvislosti s kampaní MeToo, která začala před pěti lety.
DAMU má svého ombudsmana od dubna. Za úkol má navrhovat postup, jak šikaně, sexuálnímu obtěžování nebo zneužití moci předcházet a jednotlivé případy prošetřovat a řešit. Pozici nyní zastává právník Petr Polák, který působí také v Kanceláři veřejného ochránce práv. Volby ombudsmana vedení DAMU vyhlásilo mimo jiné v reakci na loňské vystoupení studentské iniciativy Ne!musíš to vydržet, uvedla fakulta na svém webu.
Studentská skupina Ne!musíš to vydržet se loni v dubnu prostřednictvím anonymního formuláře zeptala studentů a studentek divadelních fakult DAMU a JAMU na jejich zkušenosti se studiem. Výpovědi představitelky iniciativy veřejně přednesly v červnu 2021 před budovou DAMU. Někteří nynější i dřívější studenti ve svých výpovědích uvedli, že se při studiu setkali s neetickým chováním, šikanou nebo sexismem.
Od loňského roku DAMU přistoupila podle svého děkana Karla Františka Tománka ke změnám. Na fakultě je kromě ombudsmana také školní psycholog a konají se pravidelná setkání vedení fakulty se studenty.
Omezil se také počet funkčních období vedoucích kateder s cílem zabránit vytváření klientelistických vazeb na úrovni kateder. „Vedení školy chce nadále vést a kultivovat DAMU jako prostor, kde je možné, aby odvážní lidé svobodně promluvili i o nepříjemných tématech," dodal děkan.
Na ČZU mají studenti podle mluvčí Karly Mráčkové nově možnost konzultovat nevhodné chování s důvěrníkem. „Jeho role spočívá zejména v řešení konfliktních situací," uvedla.
Studenti se podle mluvčí mohou obrátit i na studijně-psychologického poradce, anonymně podat oznámení elektronickou formou nebo prostřednictvím Etické komise ČZU.
Předcházení sexuálnímu obtěžování na univerzitě označila za jednu z priorit rektorka UK Milena Králíčková a nulovou toleranci UK k sexuálnímu a genderově podmíněnému obtěžování zdůraznila i ve svém proslovu k zahájení akademického roku.
Nejstarší česká univerzita proto letos v červenci zřídila pozici ombudsmana a na místo vypsala výběrové řízení. Pro studenty UK spolu s organizací Konsent připravila na podzim workshopy, které se zaměřují na prevenci sexuálního obtěžování.
Svého ochránce práv mají také studenti a akademici na některých jednotlivých fakultách UK. Ombudsman pomáhá třeba na Filozofické, 2. lékařské nebo Právnické fakultě UK.
Právnická fakulta má svou ombudsmanku od července a je jí advokátka Eva Hrubá. Že je potřeba posílit nástroje, které mají problémům se sexuálním obtěžováním předcházet, uvedl děkan fakulty Jan Kuklík v květnu 2021.
Reagoval tak na kauzu kolem tehdejšího poslance a bývalého studenta fakulty Dominika Feriho (dříve TOP 09). Feri po zveřejnění výpovědi několika žen odmítl tvrzení, že se dopustil sexuálního násilí. Bývalého politika letos policie obvinila ze znásilnění.
Na existenci sexualizovaného násilí na vysokých školách poukázaly v minulosti zvláště studentské iniciativy. K prvním v Česku patřila skupina Ne!musíš to vydržet, která upozornila na údajné ponižování a sexismus na DAMU.
Stejnojmenná iniciativa vznikla rovněž na Filmové a televizní fakultě AMU. Studentská iniciativa Nahlas se věnuje sexualizovanému násilí na UK. Studenti z různých českých univerzit stojí rovněž za projektem o sexuálním násilí Proč jsme to nenahlásili.