Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Problémy se sexuálním obtěžováním řeší na některých pražských VŠ ombudsman
Vysokoškolská posluchárna. Foto: archiv

Problémy se sexuálním obtěžováním řeší na některých pražských VŠ ombudsman

Vedení mnohých pražských vysokých škol považuje prevenci sexuálního obtěžování či násilí na akademické půdě za zásadní. V posledních letech proto univerzity nebo jednotlivé fakulty zřizují pozici ombudsmana nebo důvěrníka, kterým může zájemce nevhodné chování ve škole hlásit. Patří k nim například Univerzita Karlova (UK), Česká zemědělská univerzita (ČZU) či Divadelní fakulta Akademie múzických umění (DAMU). Vyplývá to z informací na webech škol a z vyjádření zástupců vedení univerzit a fakult.

O sexuálním obtěžování na univerzitách i jinde se více mluví v několika posledních letech, například v souvislosti s kampaní MeToo, která začala před pěti lety.

DAMU má svého ombudsmana od dubna. Za úkol má navrhovat postup, jak šikaně, sexuálnímu obtěžování nebo zneužití moci předcházet a jednotlivé případy prošetřovat a řešit. Pozici nyní zastává právník Petr Polák, který působí také v Kanceláři veřejného ochránce práv. Volby ombudsmana vedení DAMU vyhlásilo mimo jiné v reakci na loňské vystoupení studentské iniciativy Ne!musíš to vydržet, uvedla fakulta na svém webu.

Studentská skupina Ne!musíš to vydržet se loni v dubnu prostřednictvím anonymního formuláře zeptala studentů a studentek divadelních fakult DAMU a JAMU na jejich zkušenosti se studiem. Výpovědi představitelky iniciativy veřejně přednesly v červnu 2021 před budovou DAMU. Někteří nynější i dřívější studenti ve svých výpovědích uvedli, že se při studiu setkali s neetickým chováním, šikanou nebo sexismem.

Od loňského roku DAMU přistoupila podle svého děkana Karla Františka Tománka ke změnám. Na fakultě je kromě ombudsmana také školní psycholog a konají se pravidelná setkání vedení fakulty se studenty.

Omezil se také počet funkčních období vedoucích kateder s cílem zabránit vytváření klientelistických vazeb na úrovni kateder. „Vedení školy chce nadále vést a kultivovat DAMU jako prostor, kde je možné, aby odvážní lidé svobodně promluvili i o nepříjemných tématech," dodal děkan.

Na ČZU mají studenti podle mluvčí Karly Mráčkové nově možnost konzultovat nevhodné chování s důvěrníkem. „Jeho role spočívá zejména v řešení konfliktních situací," uvedla.

Studenti se podle mluvčí mohou obrátit i na studijně-psychologického poradce, anonymně podat oznámení elektronickou formou nebo prostřednictvím Etické komise ČZU.

Předcházení sexuálnímu obtěžování na univerzitě označila za jednu z priorit rektorka UK Milena Králíčková a nulovou toleranci UK k sexuálnímu a genderově podmíněnému obtěžování zdůraznila i ve svém proslovu k zahájení akademického roku.

Nejstarší česká univerzita proto letos v červenci zřídila pozici ombudsmana a na místo vypsala výběrové řízení. Pro studenty UK spolu s organizací Konsent připravila na podzim workshopy, které se zaměřují na prevenci sexuálního obtěžování.

Svého ochránce práv mají také studenti a akademici na některých jednotlivých fakultách UK. Ombudsman pomáhá třeba na Filozofické, 2. lékařské nebo Právnické fakultě UK.

Právnická fakulta má svou ombudsmanku od července a je jí advokátka Eva Hrubá. Že je potřeba posílit nástroje, které mají problémům se sexuálním obtěžováním předcházet, uvedl děkan fakulty Jan Kuklík v květnu 2021.

Reagoval tak na kauzu kolem tehdejšího poslance a bývalého studenta fakulty Dominika Feriho (dříve TOP 09). Feri po zveřejnění výpovědi několika žen odmítl tvrzení, že se dopustil sexuálního násilí. Bývalého politika letos policie obvinila ze znásilnění.

Na existenci sexualizovaného násilí na vysokých školách poukázaly v minulosti zvláště studentské iniciativy. K prvním v Česku patřila skupina Ne!musíš to vydržet, která upozornila na údajné ponižování a sexismus na DAMU.

Stejnojmenná iniciativa vznikla rovněž na Filmové a televizní fakultě AMU. Studentská iniciativa Nahlas se věnuje sexualizovanému násilí na UK. Studenti z různých českých univerzit stojí rovněž za projektem o sexuálním násilí Proč jsme to nenahlásili.


Autor: ČTK

Začalo Pražské Quadriennale 2023

Včera v 07:20

Patnáctý ročník multižánrového festivalu Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023 zve během jedenácti dní na pestrý program, od živelných performancí v ulicích Prahy a na venkovních promenádách své hlavní lokace, Holešovické tržnice, přes program svěžích performancí studentů a...

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

9. června 2023 v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

9. června 2023 v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

8. června 2023 ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

8. června 2023 v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

8. června 2023 v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Další články
Nahoru