dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Lifestyle / Zdraví

Problémy s nimi má každý desátý Čech. Nemoc často vůbec nebolí, o to těžší je včasná diagnóza

Na 10. března letos připadá Světový den ledvin, který je tradičně připomínán druhý březnový čtvrtek. Jeho cílem je upozornit na příznaky onemocnění ledvin a rizikové faktory, které k těmto onemocněním vedou. Problémy s ledvinami má každý desátý Čech a výskyt rakoviny ledvin se u nás rok od roku zvyšuje. K organizacím, které se karcinomu ledvin věnují, patří také obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius.

Nemocné ledviny často vůbec nebolí, o to těžší je včasné stanovení diagnózy. Právě proto upozorňuje Světový den ledvin na důležitost prevence. S ledvinami má problémy asi 10 procent Čechů, více je mužů než žen. K rizikovým faktorům patří kouření, nadměrné solení, cukrovka, genetické dispozice a špatný pitný režim. Mezi příznaky signalizující, že ledviny nejsou v pořádku, patří přítomnost krve v moči, bolesti v bederní krajině, únava či nechutenství.

Ledvinám se nevyhýbá ani zhoubné nádorové onemocnění. Česku bohužel patří prvenství mezi zeměmi EU, je zde nejvíce výskytu rakoviny ledvin v poměru k počtu obyvatel, navíc má postupně rostoucí tendenci. Ročně se tuto diagnózu dozví na 3000 pacientů.

Překonat prvotní šok a zajistit co nejlepší informovanost nemocných i jejich rodin pomáhá Dialog Jessenius. „Připravili jsme sérii edukativních filmů Průvodci onemocněním, které pomohou pacientovi i jeho nejbližším projít náročným obdobím po sdělení diagnózy a stát se partnerem svému ošetřujícímu lékaři,“ přibližuje Petra Tesařová, onkoložka z Onkologické kliniky VFN a 1.LF UK a spoluzakladatelka Dialogu Jessenius.

Filmy vznikly za přispění předních českých odborníků z oblasti onkologie a jsou k dispozici zdarma na stejnojmenných webových stránkách www.pruvodceonemocnenim.cz. Problematice rakoviny ledvin se věnuje i nejnovější díl „Nejčastější urologické malignity“, který obsahuje navíc i tématiku karcinomu varlat, prostaty a močového měchýře.

O další rozšíření informací mezi širokou veřejnost bude usilovat osvěta spojená právě se Světovým dnem ledvin 10. března.


Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru