dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Problémy Prahy 2: Radnice dostala pokuty za zakázku spojenou s privatizací bytů
Radnice Prahy 2. Foto: Manka / Wikimedia Commons

Problémy Prahy 2: Radnice dostala pokuty za zakázku spojenou s privatizací bytů

Druhá městská část dostala pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zakázku spojenou s privatizací bytů. Radnice by za pochybení měla zaplatit celkem 170 000 korun. Pokuty nejsou pravomocné a městská část může podat rozklad. ČTK to sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Odpovědný místostarosta Prahy 2 je na dovolené, jeho stanovisko se tak ČTK nepodařilo zjistit. V minulosti ale radnice šetření úřadu zpochybnila. Rozhodnutí ÚOHS vydal minulý týden. Obě se týkala veřejné zakázky na výběr externího dodavatele služeb v souvislosti s prodejem některých bytů.

V prvním případě dostala Praha 2 pokutu 100 000 korun za netranspatentní postup. „Zadavatel sice hodnotil podle nejnižší nabídkové ceny, avšak cenu hodnotil v rámci několika dílčích kritérií, jimž přiřadil různou váhu. Vybraná nabídka tak nemusela obsahovat celkově nejnižší cenu," poznamenal Švanda.

Druhé rozhodnutí se týkalo další části zakázky. „Úřad uložil zákaz plnění smlouvy a pokutu ve výši 70 000 korun za netransparentní postup," uvedl Švanda. Pochybit měla Praha 2 tím, že ve zprávě o hodnocení nabídek nezdůvodnila „mimořádně nízké nabídkové ceny“.

Prověřováním se v březnu zabývalo zastupitelstvo Prahy 2 a rozhodlo, že navzdory prošetřování dokončí prodej bytů, jejichž privatizace je již rozpracovaná. Advokátní kancelář Havel, Holásek a Partners, která zakázku pro Prahu 2 zajišťovala, tehdy uvedla, že považuje stížnost a šetření za neopodstatněné.

Její zástupce, který promluvil na zastupitelstvu, vyjádřil přesvědčení, že nejpozději u soudu se podaří zvolený postup obhájit. Praha 2 postupně nabídne nájemníkům k odkoupení 1760 obecních bytů v asi 130 bytových domech. Jejich privatizace v městské části v minulých letech vzbudila mnoho emocí. Městské části zůstane dalších asi 130 domů.


Další články
Nahoru