dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - polojasno
25°C
pozítří
Středa - zatazeno
23°C
Problémy, které mohou končit infarktem či mrtvicí
Ilustrační foto: Srdce v hlavě

Problémy, které mohou končit infarktem či mrtvicí

Vysoký tlak ani vysoký cholesterol nebolí, a přitom jsou to problémy, které vedou k nemocem srdce a cév a mohou v tom špatném případě končit infarktem či mrtvicí. A ty jsou v České republice stejně jako ve většině vyspělých zemích nejčastější příčinou úmrtí.  

Hlavními rizikovými faktory nemocí oběhového systému jsou vysoká hladina LDL cholesterolu a vysoký krevní tlak (hypertenze). Pacientům s hypertenzí hrozí onemocnění a následně infarkt až dvojnásobně častěji než zdravým jedincům. Pacientům s vysokou hladinou cholesterolu riziko stoupá dokonce až na trojnásobek.

„Proto je tak důležité tyto hladiny znát a vědět, že i mírné překročení normy znamená ohrožení na životě,“ uvedl profesor Richard Češka z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Vysoký krevní tlak je nejčastějším a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, a to z toho důvodu, že většina lidí se o svém vysokém tlaku dozví až při náhodné kontrole u lékaře.

Přitom základem úspěšné léčby je právě jeho včasné odhalení. Naše tělo využívá krevního tlaku k oběhu krve v žilách a tepnách. Je zcela normální, že nám krevní tlak kolísá.
Pokud ale častěji dosahuje vyšších hodnot, jedná se o hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Měří se pomocí dvou hodnot. První číslo ukazuje sílu, kterou srdce vhání krev do cév, druhé tlak krve, která se vrací zpátky do srdce.  

Co způsobuje vysoký krevní tlak?

Příčiny vysokého krevního tlaku nejsou u většiny lidí známé. Ovlivňují ho dědičnost, obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, stres a kouření. K vysokému krevnímu tlaku jsou náchylnější především muži. Odhaduje se, že 40 procent úmrtí mladších 65 let souvisí s hypertenzí.  

Cholesterol je moderním strašákem, jeho vysoká hladina způsobuje celé spektrum nemocí. Tělo nedovede přebytečný cholesterol účinně využít nebo vyloučit z těla ven. Cholesterol se může ukládat do stěn cév ve formě aterosklerotických plátů a postupně dochází k tomu, že krev nemůže dostatečně proudit zúženou cévou.

Pokud takto ucpaná céva zásobuje srdce nebo mozek, může dojít k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Může se i stát, že se aterosklerotický plát vyvíjí a na jeho místě vznikne krevní sraženina (trombus).

V případě uvolnění krevní sraženiny do krevního oběhu pacientovi hrozí bezprostřední riziko vzniku plicní embolie nebo mozkové mrtvice, neboť uvolněný vmetek krevní sraženiny (embolus) může v oběhu zablokovat přívod krve do cílových orgánů.

Rizikové faktory přispívající k nadměrnému ukládání cholesterolu dělíme na ty, které dokážeme svým chováním ovlivnit a na ty, které ovlivnit nedokážeme. Nedokážeme ovlivnit rodinnou anamnézu (výskyt onemocnění srdce a cév v rodině), věk, pohlaví (ženy jsou až do přechodu chráněny ženskými pohlavními hormony, muži nikoliv).

Mezi ovlivnitelné faktory patří vysoká hladina cholesterolu při příjmu tuků potravě, vysoký krevní tlak, obezita, nedostatek pohybové aktivity, kouření. 

Jaký je vztah mezi zvýšenou hladinou celkového a LDL cholesterolu a vysokým krevním tlakem? Cholesterol se ukládá do stěny cévy a vysoký krevní tlak podporuje jeho ukládání a zároveň poškozuje stěnu cév. Většina pacientů si nebezpečí uvědomí až ve chvíli, kdy prodělá svůj první infarkt nebo mozkovou mrtvici. V tuto chvíli už může být na nápravu pozdě.

Jak tedy předcházet nemocem srdce a cév? Snižte denní příjem živočišných tuků a cholesterolu, jezte více ovoce a zeleniny, ryb, vlákniny a luštěnin. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, buďte fyzicky aktivní (nemusí jít o sportovní výkony, stačí chůze, doporučuje se 10 000 kroků denně), nekuřte, ale hlavně, a to je nejdůležitější, nechávejte si pravidelně vyšetřovat hladiny celkového HDL a LDL cholesterolu i krevního tlaku.

Pokud máte hladiny zvýšené, léčba musí být vždy komplexní a patří do rukou odborníka – lékaře. 

Dodržování předepsané léčby je klíčové  

ceska

prof. MUDr. Richard Češka, CSc.

„Dodržování pokynů lékaře a správné užívání léků je pro úspěšnou léčbu kardiovaskulárních onemocnění zásadní.  Více než polovina pacientů, zejména starších, by podle průzkumu ocenila, kdyby mohla užívat méně léků. Lékaři již dnes mohou předepsat takové léky, které v sobě kombinují více účinných látek,“ sdělil profesor Richard Češka.

„Takzvané fixní kombinace léků významně snížily rizika kardiovaskulárních příhod v prvním roce léčby o 21 procent Ještě významnější byl vliv fixních kombinací u osob, které již některým kardiovaskulárním onemocněním trpí, tam došlo ke snížení kardiovaskulárního rizika o 56 procent. Nedílnou součástí léčby onemocnění srdce a cév jsou vždy změny životního stylu a stravy.


Autor: Lucie Rychlá

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Za týden se v Praze 4 koná Den zdraví

8. září 2020 v 10:43

Kontrolu znamének a diagnostiku pleti, prevenci rakoviny prsu a plic, vyšetření na šedý a zelený zákal, změření krevního tlaku, skrytého tuku v těle, CO ve vydechovaném vzduchu anebo třeba nasycení krve kyslíkem. 

Zítra se koná Den zdraví v Praze 8

8. září 2020 v 08:13

Středa 9. září od 13 do 18 hodin na prostranství mezi KD Krakov a OC Krakov.

Další články
Nahoru