Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Problematiku ohrožených dětí řešili odborníci na konferenci v Poslanecké sněmovně
Nad konferencí převzal záštitu poslanec a člen Výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (uprostřed). Foto: PP

Problematiku ohrožených dětí řešili odborníci na konferenci v Poslanecké sněmovně

Přes dvě stovky odborníků ze státní správy, neziskových organizací a sociálních služeb se minulý týden ve čtvrtek účastnilo na půdě Poslanecké sněmovny konference o systému péče o ohrožené děti. Jedním z cílů bylo nabídnout zákonodárcům a státní správě know-how a výzkumy z praxe.

„Je potřeba dát důraz na rodičovské kompetence jako takové. Pokud rodiče zůstávají silní a budou vychovávat sebevědomé a silné jedince, tak se domnívám, že žádná covidová krize, žádná inflační krize rodinu nerozbije,“ uvedl na úvod poslanec a člen Výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO), který nad konferencí převzal záštitu. 

Právě silná role rodiny a její možné posilování ze strany státu spojovalo šestici tematických bloků, které se postupně věnovaly současným trendům ve výchově dětí, roli komunit pro rodinný život či problematice pečujících rodin pro těžce nemocné děti. 

s-ulova

Na konferenci vystoupila i profesorka Šulová

„Žijeme strašně rychle. Máme nepřiměřené životní tempo. Nemáme čas na prožití určitých významných momentů a je málo společně tráveného času rodičů s dětmi,“ připomněla častý trend českých rodin jedna z předních odbornic mimo jiné na raný psychický vývoj dítěte profesorka Lenka Šulová. 

Posílení kapacit poradenských služeb pro rodiče a služeb zaměřených na kompetenci rodičů. Ale také stabilní finanční podpora spolků či podpora a udržení center pro rodiny v daných lokalitách. To by podle závěrů konference mohly být jedny z opatření na straně státu, pro posílení role rodiny. 

Samostatnou kapitolou je pak mnohem větší podpora rodin pečujících o těžce nemocné děti. Mimo jiné posílení odlehčovacích a asistenčních služeb, které pečujícím rodinám umožní nutný odpočinek. 

„Cílem konference nebylo říct, že nic nefunguje a všechno je špatně. Naopak jsme chtěli říct, že řada skvělých profesionálů a odborníků má v praxi dostatek podkladů pro efektivní změny a jsou připraveni spolupracovat se zákonodárci a státní správou,“ doplnila k některým závěrům z konference ředitelka pořadatelské Nadace Sirius Dana Lipová.

Jedním z hlavních témat bylo také socio-ekonomické zázemí rodiny, které zásadním způsobem ovlivňuje zdravý vývoj dítěte. Konference především vyzdvihla potřebu legislativní úpravy sociálního a dostupného bydlení. 

Další stěžejní roli státu pak odborníci vidí v reformě náhradní ústavní a rodinné péče, kvůli dlouhodobě rostoucímu počtu dětí umístěných mimo svou rodinu. 

Záznam konference ke shlédnutí zde:  https://youtu.be/G1z9AjknWG4


Autor: puc

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru