Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Problematiku ohrožených dětí řešili odborníci na konferenci v Poslanecké sněmovně
Nad konferencí převzal záštitu poslanec a člen Výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (uprostřed). Foto: PP

Problematiku ohrožených dětí řešili odborníci na konferenci v Poslanecké sněmovně

Přes dvě stovky odborníků ze státní správy, neziskových organizací a sociálních služeb se minulý týden ve čtvrtek účastnilo na půdě Poslanecké sněmovny konference o systému péče o ohrožené děti. Jedním z cílů bylo nabídnout zákonodárcům a státní správě know-how a výzkumy z praxe.

„Je potřeba dát důraz na rodičovské kompetence jako takové. Pokud rodiče zůstávají silní a budou vychovávat sebevědomé a silné jedince, tak se domnívám, že žádná covidová krize, žádná inflační krize rodinu nerozbije,“ uvedl na úvod poslanec a člen Výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO), který nad konferencí převzal záštitu. 

Právě silná role rodiny a její možné posilování ze strany státu spojovalo šestici tematických bloků, které se postupně věnovaly současným trendům ve výchově dětí, roli komunit pro rodinný život či problematice pečujících rodin pro těžce nemocné děti. 

s-ulova

Na konferenci vystoupila i profesorka Šulová

„Žijeme strašně rychle. Máme nepřiměřené životní tempo. Nemáme čas na prožití určitých významných momentů a je málo společně tráveného času rodičů s dětmi,“ připomněla častý trend českých rodin jedna z předních odbornic mimo jiné na raný psychický vývoj dítěte profesorka Lenka Šulová. 

Posílení kapacit poradenských služeb pro rodiče a služeb zaměřených na kompetenci rodičů. Ale také stabilní finanční podpora spolků či podpora a udržení center pro rodiny v daných lokalitách. To by podle závěrů konference mohly být jedny z opatření na straně státu, pro posílení role rodiny. 

Samostatnou kapitolou je pak mnohem větší podpora rodin pečujících o těžce nemocné děti. Mimo jiné posílení odlehčovacích a asistenčních služeb, které pečujícím rodinám umožní nutný odpočinek. 

„Cílem konference nebylo říct, že nic nefunguje a všechno je špatně. Naopak jsme chtěli říct, že řada skvělých profesionálů a odborníků má v praxi dostatek podkladů pro efektivní změny a jsou připraveni spolupracovat se zákonodárci a státní správou,“ doplnila k některým závěrům z konference ředitelka pořadatelské Nadace Sirius Dana Lipová.

Jedním z hlavních témat bylo také socio-ekonomické zázemí rodiny, které zásadním způsobem ovlivňuje zdravý vývoj dítěte. Konference především vyzdvihla potřebu legislativní úpravy sociálního a dostupného bydlení. 

Další stěžejní roli státu pak odborníci vidí v reformě náhradní ústavní a rodinné péče, kvůli dlouhodobě rostoucímu počtu dětí umístěných mimo svou rodinu. 

Záznam konference ke shlédnutí zde:  https://youtu.be/G1z9AjknWG4


Autor: puc

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Další články
Nahoru