Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Problematiku ohrožených dětí řešili odborníci na konferenci v Poslanecké sněmovně
Nad konferencí převzal záštitu poslanec a člen Výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (uprostřed). Foto: PP

Problematiku ohrožených dětí řešili odborníci na konferenci v Poslanecké sněmovně

Přes dvě stovky odborníků ze státní správy, neziskových organizací a sociálních služeb se minulý týden ve čtvrtek účastnilo na půdě Poslanecké sněmovny konference o systému péče o ohrožené děti. Jedním z cílů bylo nabídnout zákonodárcům a státní správě know-how a výzkumy z praxe.

„Je potřeba dát důraz na rodičovské kompetence jako takové. Pokud rodiče zůstávají silní a budou vychovávat sebevědomé a silné jedince, tak se domnívám, že žádná covidová krize, žádná inflační krize rodinu nerozbije,“ uvedl na úvod poslanec a člen Výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO), který nad konferencí převzal záštitu. 

Právě silná role rodiny a její možné posilování ze strany státu spojovalo šestici tematických bloků, které se postupně věnovaly současným trendům ve výchově dětí, roli komunit pro rodinný život či problematice pečujících rodin pro těžce nemocné děti. 

s-ulova

Na konferenci vystoupila i profesorka Šulová

„Žijeme strašně rychle. Máme nepřiměřené životní tempo. Nemáme čas na prožití určitých významných momentů a je málo společně tráveného času rodičů s dětmi,“ připomněla častý trend českých rodin jedna z předních odbornic mimo jiné na raný psychický vývoj dítěte profesorka Lenka Šulová. 

Posílení kapacit poradenských služeb pro rodiče a služeb zaměřených na kompetenci rodičů. Ale také stabilní finanční podpora spolků či podpora a udržení center pro rodiny v daných lokalitách. To by podle závěrů konference mohly být jedny z opatření na straně státu, pro posílení role rodiny. 

Samostatnou kapitolou je pak mnohem větší podpora rodin pečujících o těžce nemocné děti. Mimo jiné posílení odlehčovacích a asistenčních služeb, které pečujícím rodinám umožní nutný odpočinek. 

„Cílem konference nebylo říct, že nic nefunguje a všechno je špatně. Naopak jsme chtěli říct, že řada skvělých profesionálů a odborníků má v praxi dostatek podkladů pro efektivní změny a jsou připraveni spolupracovat se zákonodárci a státní správou,“ doplnila k některým závěrům z konference ředitelka pořadatelské Nadace Sirius Dana Lipová.

Jedním z hlavních témat bylo také socio-ekonomické zázemí rodiny, které zásadním způsobem ovlivňuje zdravý vývoj dítěte. Konference především vyzdvihla potřebu legislativní úpravy sociálního a dostupného bydlení. 

Další stěžejní roli státu pak odborníci vidí v reformě náhradní ústavní a rodinné péče, kvůli dlouhodobě rostoucímu počtu dětí umístěných mimo svou rodinu. 

Záznam konference ke shlédnutí zde:  https://youtu.be/G1z9AjknWG4


Autor: puc

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru