Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Problém se sochou maršála Koněva v Praze zůstává podle ruského ministra zahraničí nevyřešen
Socha maršála Koněva byla v Praze 6 k vidění do loňského března. Foto: archiv

Problém se sochou maršála Koněva v Praze zůstává podle ruského ministra zahraničí nevyřešen

Problém s přemístěním památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze dosud zůstává nevyřešen. Posuzuje se varianta umístění památníku na území ruského velvyslanectví v Česku. Prohlásil to včera ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v odpovědi na otázku položenou Koněvovou dcerou, uvedla ruská státní agentura TASS. Podle radnice Prahy 6 bude socha, kterou má ve správě, umístěna ve vznikajícím muzeu.

Na osud památníku se maršálova dcera Natalja zeptala během Lavrovova setkání s představiteli národnostních a kulturních sdružení. 

„Pokud jde o zesnulého maršála Koněva, tak problém s jeho památníkem dosud není vyřešen. Nyní je kdesi ve skladu, ale je udržován v důstojném stavu," odpověděl Lavrov. 

„Samozřejmě je nezbytné pochopit, co bude dál, protože čeští kolegové nám ještě před touto krizí, kterou vytvořili ve vztazích vůči nám kvůli událostem z roku 2014, říkali, že jej (památník) chtějí umístit do Muzea paměti 20. století. Ale toto muzeum dosud ještě ani nezačali vytvářet," dodal. 

Ministr poté podle TASS poznamenal, že se posuzuje varianta umístění památníku na území ruského diplomatického zastoupení. „Ministerstvo obrany Ruska v jedné etapě navrhovalo své možnosti, ale nevylučujeme variantu přenesení památníku na území ruského velvyslanectví, to je důstojné místo v Praze," řekl Lavrov a ujistil maršálovu dceru, že tuto „poněkud protahující se" otázku s ní budou diplomaté řešit. 

Sochu vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy, nechalo loni v dubnu vedení Prahy 6 odstranit z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté. 

TASS v této souvislosti připomněl i negativní reakci prezidenta Miloše Zemana. Ruská kriminální ústředna zahájila formální vyšetřování podle paragrafu o veřejném hanobení válečných symbolů. 

Koněvova socha bude podle Prahy 6 vystavena v pražském Muzeu paměti 20. století. Praha 6, která má sochu vojevůdce ve správě, má s muzeem od dubna 2020 uzavřenou smlouvu o výpůjčce.

Dokument stanovuje, že bude socha muzeu zapůjčená do roku 2030 s možností dalšího prodloužení o deset let. Zatím je pomník uložený v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. 

Rekonstrukce sídla muzea se podle informací na webu instituce zatím připravuje. Muzeum, které se věnuje totalitním režimům, bude sídlit v Domě pážat na Hradčanech. 

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 – 1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi. 

Lavrovova slova o krizi v česko-ruských vztazích kvůli událostem z roku 2014 se nejspíše týkají výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích, ze kterých česká strana podezírá ruskou armádní rozvědku GRU, jak oznámil letos v dubnu premiér Andrej Babiš. 

Z ČR bylo následně nejprve vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové tajných služeb. Poté se ČR rozhodla zastropovat počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě, kde zůstalo sedm diplomatů a 25 administrativně technických pracovníků. 

Rusko nejprve v odvetě vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády, nakonec přistoupilo na paritní zastoupení, na každém zastupitelském úřadě tedy zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě. 

Solidárně s ČR vyhostilo několik Rusů také Slovensko či pobaltské státy a Rumunsko. Moskva reagovala recipročním vypovídáním. Ruská vláda také zařadila Česko na seznam „nikoliv přátelských" zemí, na kterém kromě ČR figurují už jen USA.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru