Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Probíhá zdobení stromu na Staroměstském náměstí, slavnostní rozsvěcení i další program se ruší
Zdobení stromu na Staroměstském náměstí. Foto: THMP

Probíhá zdobení stromu na Staroměstském náměstí, slavnostní rozsvěcení i další program se ruší

Pracovníci městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) v noci na dnešek na Staroměstském náměstí vztyčili vánoční strom, který do metropole v neděli doputoval z Dolní Černé Studnice na Jablonecku. Firma strom nejprve převezla na náměstí z deponie, kde byl od neděle uskladněn, a po půlnoci jej začala vztyčovat. Hotovo bylo kolem 03:30. Až do pátku budou pracovníci společnosti asi 21,5 metrů měřící smrk zdobit. Slavnostní rozsvěcení letos stejně jako loni kvůli pandemii covidu-19 nebude. Ruší se i kulturní program.

Padesát let rostl na zahradě rodinného domu ve vesnici Dolní Černá Studnice poblíž Jablonce nad Nisou. Od pondělní půlnoci už smrk z podhůří Jizerských hor stojí na Staroměstském náměstí.  

„Lidé nám stejně jako v předcházejících letech i letos nabízeli své stromy, které by tak jako tak museli nechat z objektivních důvodů pokácet. Je to částečně i otázka prestiže, protože se z něj každoročně stává nejznámější vánoční strom v Česku,“ uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Mohutný, dvaadvacet a půl metru vysoký smrk, který bude letošní ozdobou Staroměstského náměstí, pokácel dřevorubecký mistr republiky v neděli 21. listopadu.

„Celý proces trval asi čtyři hodiny. Strom se musel nejdřív zavěsit na lano jeřábu, aby bylo jeho kácení bezpečné a nepolámaly se větve. Samotné řezání trvalo chvíli, nějaký čas už ale zabralo opracování spodní části kmene, aby měl požadovaný průměr a vešel se do kotvící šachty na Staroměstském náměstí.

„Strom pak bylo nutné ještě opatrně položit na návěs speciálního tahače a svázat všechny větve, tedy celkově ho připravit na převoz do Prahy,“ prozradil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek, který v závěru akce spolu s dřevorubcem spočítal letokruhy letošního vánočního stromu. „Došli jsme k 56 letům. Bylo to trochu jako ve škole, měl jsem trému, že stromu uberu nebo přidám,“ dodal.

Ještě v neděli čekala strom zhruba stokilometrová cesta do deponie v pražské Hostivaři, kde přenocoval a vyčkal do pondělního večera na přesun do centra metropole.

„Aby došlo k co nejmenšímu narušení dopravy v Praze, převáželi jsme strom za doprovodu policie v pozdních nočních hodinách. Následně jsme ho na Staroměstském náměstí postavili a zajistili lany kotvenými k jeřábovým závažím, celá akce trvala zhruba do třetí hodiny ranní,“ uvedl místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný. 

Až do pátku budou strom zdobit zaměstnanci THMP. „Na smrk instalujeme šest kilometrů světelných řetězů. Na vrcholu bude dvoumetrová špice ve tvaru hvězdy. Do větví umístíme 240 červených a zlatých koulí evokujících barvy Hlavního města, tedy červenou a žlutou. Hlavní letošní dominantou pak bude 40 sněhových vloček ve 3D provedení,“ doplnil Tomáš Jílek.

Stejně jako v loňském roce, i letos se větve a dřevo z pražského vánočního stromu využijí i po Vánocích. „Na Tři krále bude odstrojen, následovat bude ořezání větví, které tradičně poputují do pražské zoologické zahrady. Kmen po rozřezání na prkna a hranoly půjde do střední odborné školy, kde z něj studenti vyrobí nábytek pro lidi v pražských domovech seniorů a v domovech dětí a mládeže,“ uzavřel Jan Chabr. 

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu se konat nebude. Důvodem je zhoršující se epidemická situace. Rozsvěcení bylo plánováno na sobotu 27. listopadu.

„S lítostí musíme oznámit, že slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí plánované na 27. listopadu se vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci neuskuteční," uvedla městská firma Prague City Tourism na twitteru. Kvůli epidemické situaci v zemi organizátoři trhů zrušili i plánovaný kulturní program, který se měl na Staroměstském náměstí konat téměř každý den po dobu konání trhů. 

Návštěvníci trhů, kteří si budou chtít zakoupit občerstvení, musí prodejcům občerstvení ve stáncích předložit doklad o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19. Povinné bude rovněž nošení respirátorů nebo adekvátní náhrady ve chvíli, kdy se lidé budou po areálu trhů pohybovat a nebudou konzumovat.

Prodejní stánky budou podle pořadatelů trhů rozmístěné s dvoumetrovým odstupem a u každého prodejního místa bude umístěna nádoba s dezinfekcí. Organizátoři zároveň upozornili, že opatření se mohou měnit v závislosti na situaci a platných vládních nařízeních.


Autor: puc

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru