Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pro výsadbu stromů Praha letos vykoupila přes deset hektarů pozemků
Na části vykoupených pozemků budou zakládány lesy. Ilustrační foto: LHMP

Pro výsadbu stromů Praha letos vykoupila přes deset hektarů pozemků

Praha letos vykoupila více než deset hektarů pozemků, například v Dolních Počernicích, Hostivaři nebo v Třeboradicích. Na nich buď vysází les, nebo tam už lesní porosty jsou. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Za pozemky město zaplatilo více než 16 milionů korun. Další nákupy pozemků nyní připravuje a chystá se sázet i na již městských územích. Lesy má v Praze na starosti městská organizace Lesy hlavního města (LHMP).

„V letošním roce jsme vykoupili pozemky v Dolních Počernicích, tedy stávající lesní pozemek a část Xaverovského háje za 201 000 korun. Dále pozemek v Hostivaři pod přehradou v přírodní památce Meandry Botiče za zhruba 1,8 milionu korun," uvedl Provazník.

Další pětici pozemků koupilo město v Ruzyni a celkem asi 2,1 hektaru lesa pořídilo v Divoké Šárce. Za něj zaplatilo 3,1 milionu korun. Zhruba polovinu potom vydalo za pozemek v Dubči na východním okraji města.

„Zde bude založena louka a rozšířen sad, který je již na sousedním pozemku," uvedl mluvčí.

V Třeboradicích magistrát vykoupil 8,8 hektaru polí za 9,3 milionu korun. Do budoucna zde počítá se založením lučních porostů a výsadbou takzvané rozptýlené zeleně, která napomůže zlepšení okolí.

„V přípravě odkupu máme dále několik pozemků v Dubči, z nichž jeden je určen v územním plánu pro les, a pozemek v Kunraticích, konkrétně v sousedství Kunratického lesa, kde počítáme také s výsadbou rozptýlené zeleně," dodal Provazník. Na městských pozemcích na podzim počítá město s novými výsadbami zejména v krajinném parku Lítožnice.

Město nakupovalo půdu pro zalesnění také v minulosti. Například na konci loňského roku vykoupilo pozemky o rozloze 3,5 hektaru na Chodově, a to u Kunratického lesa nedaleko stanice metra C Roztyly. Zaplatilo za ně přibližně 5,6 milionu korun.

O lesy se v Praze stará organizace Lesy hlavního města, jejímž vlastníkem a zřizovatelem je hlavní město. Společnost se stará nejen o lesy, ale i o zahrady, parky a vodní toky v metropoli.

Během roku 2020 pracovníci LHMP do pražských lesů vysadili asi 230 000 sazenic stromků, z toho zhruba 84 000 byly výsadby na nových plochách.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru