Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pro výsadbu stromů Praha letos vykoupila přes deset hektarů pozemků
Na části vykoupených pozemků budou zakládány lesy. Ilustrační foto: LHMP

Pro výsadbu stromů Praha letos vykoupila přes deset hektarů pozemků

Praha letos vykoupila více než deset hektarů pozemků, například v Dolních Počernicích, Hostivaři nebo v Třeboradicích. Na nich buď vysází les, nebo tam už lesní porosty jsou. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Za pozemky město zaplatilo více než 16 milionů korun. Další nákupy pozemků nyní připravuje a chystá se sázet i na již městských územích. Lesy má v Praze na starosti městská organizace Lesy hlavního města (LHMP).

„V letošním roce jsme vykoupili pozemky v Dolních Počernicích, tedy stávající lesní pozemek a část Xaverovského háje za 201 000 korun. Dále pozemek v Hostivaři pod přehradou v přírodní památce Meandry Botiče za zhruba 1,8 milionu korun," uvedl Provazník.

Další pětici pozemků koupilo město v Ruzyni a celkem asi 2,1 hektaru lesa pořídilo v Divoké Šárce. Za něj zaplatilo 3,1 milionu korun. Zhruba polovinu potom vydalo za pozemek v Dubči na východním okraji města.

„Zde bude založena louka a rozšířen sad, který je již na sousedním pozemku," uvedl mluvčí.

V Třeboradicích magistrát vykoupil 8,8 hektaru polí za 9,3 milionu korun. Do budoucna zde počítá se založením lučních porostů a výsadbou takzvané rozptýlené zeleně, která napomůže zlepšení okolí.

„V přípravě odkupu máme dále několik pozemků v Dubči, z nichž jeden je určen v územním plánu pro les, a pozemek v Kunraticích, konkrétně v sousedství Kunratického lesa, kde počítáme také s výsadbou rozptýlené zeleně," dodal Provazník. Na městských pozemcích na podzim počítá město s novými výsadbami zejména v krajinném parku Lítožnice.

Město nakupovalo půdu pro zalesnění také v minulosti. Například na konci loňského roku vykoupilo pozemky o rozloze 3,5 hektaru na Chodově, a to u Kunratického lesa nedaleko stanice metra C Roztyly. Zaplatilo za ně přibližně 5,6 milionu korun.

O lesy se v Praze stará organizace Lesy hlavního města, jejímž vlastníkem a zřizovatelem je hlavní město. Společnost se stará nejen o lesy, ale i o zahrady, parky a vodní toky v metropoli.

Během roku 2020 pracovníci LHMP do pražských lesů vysadili asi 230 000 sazenic stromků, z toho zhruba 84 000 byly výsadby na nových plochách.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru