Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pro Ukrajince je pražská MHD zdarma, při kontrole stačí předložit pas nebo občanku
Tramvaje na Malostranském náměstí. Foto: Jan Puci

Pro Ukrajince je pražská MHD zdarma, při kontrole stačí předložit pas nebo občanku

Vedení Prahy dnes rozhodlo o zavedení bezplatné přepravy pro občany Ukrajiny ve veřejné dopravě na území Prahy, a to s okamžitou platností. K prokázání nároku na bezplatnou přepravu stačí předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz Ukrajiny. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Praha ve spolupráci se Středočeským krajem a železničními dopravci v České republice zavádí stejné podmínky bezplatné přepravy pro občany z Ukrajiny.

Ty budou fungovat v rámci celého systému Pražské integrované dopravy v Praze a Středočeském kraji, tedy jak v městské hromadné dopravě, tak i v příměstských a regionálních autobusech a vlacích.

„Chceme co nejvíce našim ukrajinským přátelům usnadnit pohyb po Praze a nezatěžovat je další administrativou. Pomoc lidem, kteří přijíždějí z válkou sužované Ukrajiny, aby zde našli bezpečný druhý domov, je pro mě samozřejmostí,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Možnost bezplatné přepravy v rámci Pražské integrované dopravy za podmínky prokázání se platným cestovním pasem nebo občanským průkazem se zavádí okamžitě od pondělí posledního únorového dne

„Následně budou řešena všechna potřebná legislativní a technická opatření, aby bylo možné tuto bezplatnou přepravu nabízet i nadále, bude-li to nutné,“ sdělil mluvčí Hofman.

Minulý týden ve čtvrtek, což byl první den invaze Ruska na Ukrajinu, rozhodli pražští zastupitelé o tom, že vozidla v pražské MHD začnou jezdit ozdobena ukrajinskými vlaječkami, což se také hned v pátek stalo. 

Zároveň je pražský dopravní podnik podle náměstka primátora pro oblast bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) připraven poskytnou autobusy pro přepravu ukrajinských uprchlíků.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru