Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pro stavbu trolejbusové trati v Praze 5 získal dopravní podnik povolení
Trolejbusy Škoda 36BB E’CITY. Zdroj foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Pro stavbu trolejbusové trati v Praze 5 získal dopravní podnik povolení

V metropoli se rozroste trolejbusová síť. Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné společné povolení k elektrifikaci autobusové linky číslo 137 Na Knížecí – U Waltrovky. V návaznosti na to může připravit zadávací dokumentaci a vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele stavby třetí trolejbusové tratě v Praze. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Zahájení výstavby se předpokládá v příštím roce, zprovoznění tratě v roce 2025. Nynější autobusová linka číslo 137 se pak změní na trolejbusovou 52.

Elektrifikace autobusové linky číslo 137 představuje výstavbu nabíjecí a napájecí infrastruktury pro bateriové trolejbusy v úseku Na Knížecí – U Waltrovky. Tato investiční akce DPP je součástí projektu elektrifikace autobusových linek v levobřežní části Prahy, kromě čísla 137 také 131, 176 a 191, které jsou také v pokročilé fázi projekční přípravy. 

Vybrané spoje linky číslo 137 zajíždí do Jinonic a na Malou Ohradu, elektrifikován nicméně bude pouze kopcovitý úsek Na Knížecí – U Waltrovky. Vozidla na lince zdolávají dlouhé a táhlé stoupání ze Smíchova směrem na Malvazinky s průměrným sklonem až sedm procent. Ale i zbytek trasy k Waltrovce má profil s významným stoupáním, respektive klesáním. 

„Linka 137 má velmi intenzivní provoz, nejkratší interval ve špičkách jsou pouhé 3 až 4 minuty. Spoje jsou také velmi vytížené. Její elektrifikací a nahrazením naftových autobusů lokálně zcela bezemisními bateriovými trolejbusy se významně sníží emisní a hlukové zatížení rezidenčních částí Prahy 5,“ uvedl 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti). 

V rámci výstavby této trolejbusové tratě podle něj vznikne zhruba 4 400 metrů jednostopého trolejového vedení, které bude mezi zastávkami Santoška a U Waltrovky. Bude nutné osadit 106 trakčních stožárů. 

„Nevznikne les nových stožárů jen pro trolejbusy, ale v maximální možné míře využijeme kombinované stožáry, které budou sloužit jak pro trakční vedení, tak i pro pouliční osvětlení,“ sdělila mluvčí Řehková. 

Kromě toho podle ní bude nutné položit bezmála dva kilometry kabelových tras a vybudovat zcela novou měnírnu v Peroutkově ulici, jež bude napájet trolejové vedení v úseku Santoška – U Waltrovky. 

„V neposlední řadě DPP v rámci této investiční akce vybuduje také sedm nabíjecích stání v nynějším autobusovém terminálu Na Knížecí, které budou určeny pro linku číslo137 a do budoucna také pro linku 191. Nabíjecí stání v terminálu Na Knížecí budou díky využití synergických efektů a kapacity tramvajové sítě napájena z tramvajové měnírny Radlice,“ upřesnila Řehková.

Na linku bude DPP nasazovat bateriové trolejbusy standardní délky 12 metrů. Na dodavatele až 70 vozidel tohoto typu vypsal DPP v říjnu loňského roku veřejnou zakázku. 

Elektrifikace autobusové linky číslo 137 společně s dalšími třemi v levobřežní části Prahy byla schválena vedením Prahy v červnu 2020. Následně byla schválena i představenstvem DPP. 

Do ulic Prahy trolejbusy vyjely v srpnu 1936. První linka vedla z tramvajové vozovny Střešovice přes Ořechovku a Hanspaulku ke kostelu svatého Matěje nedaleko Šárky. Poslední trolejbusová linka, která jezdila na Strahov, ukončila provoz na podzim roku 1972, uvedla ČTK.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru