dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Pro staronovou koalici rok, maximálně dva? Spíš jen pár měsíců, myslí si Novotný z TOP 09
Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Foto: Václav Malý / MHMP

Pro staronovou koalici rok, maximálně dva? Spíš jen pár měsíců, myslí si Novotný z TOP 09

I když se ještě na přelomu roku zdálo, že opoziční TOP 09 směřuje v pražském zastupitelstvu do nově tvořící se koalice, na konci března je situace jiná. ANO, ČSSD a Trojkoalice se domluvily na programu nové rady, a pokud se jim podaří vyřešit spory kolem předsedy Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického, zítra by mělo dojít k dovolení neúplné rady. Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Jak hodnotí vyjednávání? Jakou budoucnost staronové koalici předpovídá a jaký zvolí „topka“ další postup?

Václav Novotný

Narodil se v roce 1959, vždy žil v Praze. Po ukončení studia pracoval v bance, v oblasti financování podniků. Jako člen Československé strany socialistické v listopadu 1989 organizoval protirežimní demonstrace. V letech 1990 až 2008 byl ředitelem Pražské informační služby.

V roce 2009 vstoupil do nové strany TOP 09. Rok před tím začal působit v oblasti ekonomické diplomacie, pracuje v oblasti řízení programů exportu na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Od jara 2010 působí jako předseda regionální organizace Praha 13. Před šesti lety byl na podzim zvolen zastupitelem hlavního města Prahy. Je členem výboru pro kulturu a výboru pro zahraniční vztahy a cestovní ruch. V pražském zastupitelstvu předsedá klubu TOP 09, který je druhým nejpočetnějším, má 12 členů.

V poslední době se pražská TOP 09 snažila zvrátit vývoj směřující k ustanovení staronové koalice v zastupitelstvu hlavního města tím, že dala nadstandardní nabídku ODS. Přesto to nevyšlo. Proč?
Zatímco my jsme se snažili vytvořit silnou platformu v zastupitelstvu s ODS, která by činila dohromady 20 lidí, a tím by se stala pro potenciální partnery politicky přitažlivější, ODS chtěla, abychom nejdříve sehnali další strany, které s touto platformou případně půjdou do koalice, jinak do toho nepůjde. Mám tak trochu pocit, že to je od kolegů z ODS trochu strategie.

Jaká?
Obávám se, že občanští demokraté v Praze směřují k jisté formě spolupráce s ANO, dovolím si to nazvat neformální opoziční smlouva. ODS bude navenek opozicí, ale když bude staronová koalice potřebovat něco prosadit a ve vlastních řadách nebude mít, jak už se to stalo mnohokrát, stoprocentní disciplínu, ODS jí pomůže.

Proč si to myslíte?
Máme tu čerstvý příklad, hlasování na posledním zastupitelstvu o sesterské smlouvě Prahy s Pekingem. ODS sice může tvrdit, jako to udělala naposledy Alexandra Udženija v rozhovoru pro váš server, že k této smlouvě měl klub volné hlasování, ale faktem prostě je, že bez jejich pěti hlasů by včera neměla primátorka s čínským prezidentem co podpisovat. Takže ODS vytrhla ANO trn z paty, primátorka o tu smlouvu hodně stála. Dá se říci, že ji ona protlačila zastupitelstvem.

Nemůže být také za tím, že ODS se nežene „do vaší náruče“ to, že v roce 2013 TOP 09 ukončila koalici a ve vedení města začala spolupracovat s ČSSD. Od občanských demokratů je připomínka této „zrady“ občas slyšet.
I já se s tímto názorem občas setkám. Jenže v roce 2013 byla ODS ve skutečně zoufalém stavu, její radní se mezi sebou hádali. V té době to byl velice nepřehledný partner, se kterým při vší snaze vládnout nešlo. Dospěli jsme k názoru, že s takto rozpadajícím se spolkem není zdravé a perspektivní spolupracovat. Jen blázen by se nechal do jejich tehdejších vnitrostranických válek zatáhnout. Za tím si stojím i s odstupem času.

novotny-top-09_1-nahled Zdá se, že si staronová koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice zvolí ve čtvrtek chybějící radní a oficiálně obnoví spolupráci. Jakou jí předvídáte budoucnost?
Pojede se ve stejných kolejích, jako minule. Z počátku se bude snažit koalice působit, že ve vzájemných vztazích je vše zalité sluncem. Po dvou třech měsících přijde první závažnější téma k řešení, mohu jmenovat třeba tendr na svoz odpadu, a rázem začnou spory. Životnost tohoto uskupení tedy nepředpokládám dlouhou.

Co vám na působení koalice ve vedení Prahy, než se loni v říjnu rozpadla, nevíce vadilo?
Toto tragické seskupení nikdy nezačalo pořádně fungovat. Koalice neměla schopnosti ani odvahu předkládat významnější materiály. Byla křehká a věděla, že by u těchto materiálů byly spory. Nakonec k nim stejně loni na podzim došlo, byla to jen otázka času. V předchozím volebním období posílala rada skoro do každého zastupitelstva nějaký „horký brambor“. Ať už to bylo zadlužené Kongresové centrum, Výstaviště Praha nebo metropolitní plán. A nyní? Hlavními body zastupitelstva jsou směny pozemků, kontroverznějších materiálů se radní bojí. Prožíváme svým způsobem děsivé období tohoto města, kdy jakýkoli významnější materiál, o kterém by mělo zastupitelstvo jednat, je vedením města upozaďován, aby prostě nebyl, nemusel se řešit.

Bude se kampaň před podzimními krajskými volbami odrážet i na fungování pražské koalice?
Krajské volby jsou hlavně problémem mezi ANO a ČSSD. Tyhle dvě entity mají potřebu se na celostátní linii vymezovat. A to se projeví i v Praze, i když se v ní voliči do podzimního hlasování nezapojí. Proto bude staronová koalice na magistrátu křehká. Ostatně, krajské volby jsou podle mne jedním z významných faktorů, proč se jednání o nové koalici táhnou od loňského podzimu. A možná ještě dlouho budou.

novotny-vaclav_1-nahled Co chystáte na čtvrteční jednání zastupitelstva?
Nikdo od nás nemůže čekat, že podpoříme kandidáty na radní, pokud se o nich bude hlasovat. Pokusíme se iniciovat pozastavení včera podepsané smlouvy Prahy s Pekingem. Předloni jsme kvůli ruské invazi na Krymu pozastavili platnost partnerské smlouvy s Moskvou a Petrohradem, nyní by se to mohlo stát u Pekingu. Věřím, že po čínské rudé masáži, které jsme byli vystaveni v posledních dnech, přehodnotí někteří zastupitelé postoj, a budou mít odvahu proti smlouvě vystoupit. Pro pravicovou ODS, jejíž pět zastupitelů pro smlouvu hlasovalo, by nemělo být příjemné, když vidí, co se tady kolem návštěvy dělo.

Takže 48 hodin po podpisu smlouvy by došlo k jejímu pozastavení?
A proč ne? Smlouva, ve které je uznání jednotné Číny, je pro Prahu nedůstojná a špatná. Ohnuli jsme se kvůli vidině zisku před komunistickým státem, pozastavením smlouvy bychom se narovnali.


Další články
Nahoru